آمریکا: نمی‌توانیم حملات شبه‌نظامیان در عراق را تحمل کنیم

سامانه دفاع موشکی

منبع تصویر، BULENT KILIC

واشنگتن روز پنجشنبه گفته است که نمی‌تواند حملاتی که شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق علیه منافع آمریکا انجام می‌دهند را تحمل کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دیوید شنکر، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، به خبرنگاران گفت: "ما نمی توانیم تهدیدها علیه مردم خود، مردان و زنانی که در خارج خدمت می کنند را تحمل کنیم."

او یک روز بعد از آن اظهار نظر می‌کرد که وزیر خارجه عراق گفت از گزارش ها درباره تهدید "خطرناک" آمریکا برای خارج کردن نیروها و دیپلمات هایش از عراق ناراضی است.

آقای شنکر گزارش ها درباره تهدید آمریکا را تایید یا تکذیب نکرد.

او گفت: "ما می کوشیم و چشم انتظار ادامه همکاری با شرکای عراقی خود برای حفظ امنیت پرسنل و تاسیسات‌مان هستیم."

پیشتر چندین منبع آگاه سیاسی و دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفتند که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، هفته پیش در اولتیماتومی گفت اگر دولت عراق موج حملات علیه منافع آمریکا را متوقف نکند، آمریکا کلیه پرسنل خود را خارج خواهد کرد.

روز دوشنبه موشکی سرگردان که به سوی نیروهای آمریکایی شلیک شده بود به مرگ هفت غیرنظامی در نزدیکی بغداد منجر شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه از اوایل ماه اوت تاکنون حدود ۴۰ حمله به سوی منافع آمریکا انجام شده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

فواد حسین وزیر خارجه عراق روز چهارشنبه گفت خروج آمریکا می تواند باعث شود کشورهای دیگر عضو ائتلاف تحت رهبری آمریکا، که با جهادی ها می جنگد، نیروهایشان را از عراق خارج کنند که می تواند "خطرناک باشد چون گروه دولت اسلامی نه فقط عراق بلکه کل منطقه را تهدید می کند."

روز چهارشنبه هم حمله ای موشکی به نزدیکی فرودگاه اربیل در منطقه کردنشین عراق انجام شد.

سازمان ضدتروریستی کردستان عراق گفت این حمله که نیروهای آمریکایی را در اربیل، مرکز منطقه نیمه خودمختار کردنشین عراق، هدف می گرفت کار گروه های شبه نظامی مورد حمایت ایران است.

این سازمان در بیانیه ای گفت: "شش موشک نیروهای بسیج مردمی (حشد شعبی) از ناحیه روستای شیخ امیر در استان نینوا پرتاب شد که نیروهای ائتلاف (تحت رهبری آمریکا) در فرودگاه بین المللی اربیل را هدف می گرفت."

براساس این بیانیه چهار راکت به حاشیه مجتمع فرودگاه اصابت کرد و دو تا هم منفجر نشد.

محمد قدیری، سخنگوی حزب دمکراتیک کردستان ایران، در اربیل به خبرگزاری رویترز گفت یک راکت به ۲۰۰ متری پایگاه این حزب اصابت کرد. معلوم نیست که این گروه هدف حمله بوده باشد.

بیشتر بخوانید: