فرماندار تگزاس مراکز تحویل آرای پستی را محدود کرد

مرکز رای گیری در شهر سن آنتونیو در تگزاس

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مرکز رای گیری در تگزاس

فرماندار جمهوری‌خواه تگزاس دستور داده است که در هر بخش (کانتی) در این ایالت فقط یک محل برای جمع آوری رای پستی از کسانی که می خواهند آن را شخصا تحویل دهند وجود داشته باشد.

گرِگ ابت گفت که این تصمیم مانع تحویل آرای غیرقانونی خواهد شد.

منتقدان آقای ابت را به سرکوب آرا متهم کرده و اشاره کرده اند که این تصمیم در برخی موارد به این معنی است که هزاران رای دهنده باید به یک دفتر دولتی مراجعه کنند.

با این دستور، که درست چند هفته قبل از انتخابات سوم نوامبر صادر می شود، بخش ها باید هرگونه صندوق اضافی جمع آوری آرا را برچینند.

تگزاس دومین ایالت پرجمعیت آمریکاست و پاداشی بزرگ برای نامزدهای انتخابات به حساب می آید. این ایالت در سیستم کالج انتخاباتی ۳۸ رای دارد و هر کدام از نامزدها زودتر به ۲۷۰ رای برسد برنده انتخابات است.

این ایالت در دوران معاصر عمدتا به جمهوری خواهان گرایش داشته است.

این بار به دلیل همه گیری کرونا انتظار می رود رای دهندگان خیلی بیشتری به صورت پستی رای دهند یا آرای خود را پیشاپیش به صندوق های ویژه بیاندازند.

مقررات رای پستی در هر ایالت کمی متفاوت است، اما در تگزاس واجدان شرایط می توانند از ماه جاری شروع به رای دادن کنند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

برخی از بزرگترین بخش های این ایالت - که به ۲۵۴ بخش تقسیم شده - پیشاپیش مراکز متعددی برای انداختن آرای زودهنگام تدارک دیده بودند که تحت تاثیر دستور تازه قرار می گیرد.

برای نمونه روزنامه "هوستون کرونیکل" گزارش داد که بخش هریس با چهار میلیون نفر جمعیت که شامل شهر هوستون می شود اکنون باید ۱۱ محل جمع آوری این گونه آرا را ببندد.

این تصمیم نه تنها بر مناطق پرجمعیت شهری اثر می گذارد، بلکه سوالاتی را درباره توانایی رای دادن در مناطق روستایی و کشاورزی که در اقصای این ایالت وسیع پراکنده هستند ایجاد می کند.

این تصمیم از روز جمعه به اجرا در خواهد آمد.

انتقادها

آقای ابت روز پنجشنبه در بیانیه ای با اشاره به همه گیری کووید-۱۹ خواستار تقویت پروتکل های امنیت رای گیری شد.

او گفت: "پروتکل های تقویت شده شفافیت بیشتری فراهم خواهد کرد و به جلوگیری از تلاش ها برای دادن رای تقلبی کمک خواهد کرد."

مطالعات متعدد در سطح کشور و ایالت طی سالیان نشان داده است که شواهدی عمده از تقلب گسترده در آرای پستی وجود ندارد.

رئیس حزب دمکرات تگزاس، گیلبرتو هینویوسا، در واکنش به این تصمیم جمهوری خواهان را متهم کرده "ترسیده اند" و "در آستانه باختن" می خواهند مقررات را عوض کنند.

او اضافه کرد که دادگاه ها در سراسر کشور گفته اند با توجه به نزدیک بودن انتخابات وقت تغییر مقررات گذشته، "اما رهبران ناکام حزب جمهوری خواه تلاش خود را خواهند کرد."

کریس هالینز مقام بخش هریس در بیانیه ای گفت دستور آقای ابت به "سردرگمی گسترده و سرکوب رای" منجر می شود.

او گفت: "برای چند هفته وجود مراکز متعدد انداختن رای پستی به اطلاع مردم رسانده و تبلیغ شده. واداشتن صدها هزار شهروند سالخورده و ناتوان به استفاده از فقط یک محل برای انداختن رای مضر و خطرناک است."

آنتونی زورکر تحلیلگر بی بی سی در واشنگتن می گوید تگزاس از یک سیستم قوی برای دادن رای زودهنگام برخوردار است، اما با توجه به نگرانی ها در مورد رای دادن به صورت شخصی در خلال همه گیری کووید-۱۹، افرادی که در معرض خطر هستند احتمالا ترجیح می دهند تماس با دیگران را محدود کنند.

به گفته تحلیلگر ما چپ ها تصمیم آقای ابت را در کنار سایر تلاش های جمهوری خواهان برای محدود کردن رای دادن به صورت غیابی - به خصوص در نواحی شهری که به دمکرات ها گرایش دارند - تلاشی برای جلوگیری از پیروزی آنها در انتخابات مهم ایالتی یا شاید حتی در انتخابات سراسری می بینند.