ترامپ: در مناظره مجازی شرکت نمی‌کنم، بایدن: نگذارید از پاسخ‌گویی در مورد کرونا فرار ‌کند

مناظره نخست میان جو بایدن و دونالد ترامپ پر از فریاد و در کلام هم پریدن بود به طوری که اکثر بینندگان آن را مایوس‌کننده و اعصاب خردکن خواندند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مناظره نخست میان جو بایدن و دونالد ترامپ پر از فریاد و در کلام هم پریدن بود به طوری که اکثر بینندگان آن را مایوس‌کننده و اعصاب خردکن خواندند

پس از آن که کمیسیون فراحزبی برگزاری مناظره‌های انتخاباتی اعلام کرد به علت ابتلای دونالد ترامپ به کرونا دومین مناظره میان او و جو بایدن را به صورت مجازی برگزار خواهد کرد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با انتقاد شدید از این تصمیم گفت در مناظره انتخاباتی شرکت نخواهد کرد و به جای آن به میتینگ انتخاباتی و میان هوادارانش خواهد رفت.

روز پنجشنبه، هشتم اکتبر، دقایقی پس از آن که کمیسیون برگزاری مناظرات انتخاباتی تصمیم خود درباره نحوه برگزاری مناظره ۱۵ اکتبر را اعلام کرد آقای ترامپ در واکنشی خشمگین این تصمیم را "غیرقابل قبول" خواند.

در حال حاضر او هیچ علائمی از این بیماری ندارد، اما در روزهای گذشته تست کرونای حدود ۳۰ نفر از کارکنان نزدیک به آقای ترامپ مثبت اعلام شده است.

پزشک آقای ترامپ پنجشنبه گفت که رئیس جمهور آمریکا دوره درمان را کامل کرده و می تواند از پایان هفته فعالیت های عمومی را از سر گیرد. دکتر شان کانلی عصر پنجشنبه گفت که آقای ترامپ "واقعا خوب" به داروها واکنش نشان داده و "حال او پایدار مانده است."

او عصر پنجشنبه در یادداشتی که کاخ سفید منتشر کرد گفت هیچ نشانه ای در آقای ترامپ دیده نمی شود که "حاکی از پیشروی بیماری باشد." او افزود: "شنبه دهمین روزی خواهد بود که از تشخیص بیماری می گذرد... و من کاملا پیش بینی می کنم رئیس جمهور در آن زمان در سلامتی فعالیت های عمومی را از سر گیرد."

خبر مرتبط

آقای ترامپ گفته که تصمیم به برگزاری مجازی مناظره به منزله "حمایت" از رقیبش است.

کمپین انتخاباتی جو بایدن با اشاره به این که او در این مناظره شرکت می‌کند، گفت آقای بایدن "منتظر صحبت مستقیم با مردم آمریکاست".

با این حال، ساعتی بعد ستاد انتخاباتی جو بایدن هم از انصراف او برای حضور در این مناظره خبر داد و از کمیسیون برگزاری این مناظره‌ها خواست تاریخ آن را از ۱۵ اکتبر به یک هفته عقب‌تر منتقل کند تا به گفته آقای بایدن «فرصت شانه خالی کردن دونالد ترامپ از پاسخگویی به عملکردش در مقابله با ویروس کرونا» به او داده نشود.

آقای ترامپ که با کانال بیزینس فاکس صحبت می‌کرد، گفت: "من وقتم را بر روی یک مناظره شخصی تلف نمی‌کنم. نشستن پشت کامپیوتر مسخره است. آن‌ها شمار را قطع می‌کنند...من یک مناظره مجازی انجام نمی‌دهم."

کمپین انتخاباتی او گفته که آقای ترامپ بجای شرکت در این مناظره مجازی در همان زمان در یک گردهمایی انتخاباتی شرکت خواهد کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اولین مناظره بین آقای ترامپ و رقیبش جو بایدن به توهین‌ها و ایجاد وقفه‌هایی در صحبت‌های دو طرف منجر شد. رسانه‌های آمریکا از کلماتی همانند "هرج و مرج" و "ناخوشایند" برای توصیف مناظره اول استفاده کردند.

قرار بود مناظره ۹۰ دقیقه‌ای دوم پنج شنبه آینده ۱۵ اکتبر در شهر میامی ایالت فلوریدا با حضور شهروندان حاضر در سالن و مطرح کردن پرسش‌های آن‌ها برگزار شود.

انصراف دونالد ترامپ از شرکت در مناظره دوم تنها ساعتی پس از آن خبرساز شد که معاون او، مایک پنس، چهارشنبه شب عملکرد قابل قبولی در مناظره با سناتور کامالا هریس، یار انتخاباتی و نامزد معاونت ریاست جمهوری حزب دموکرات‌ها داشت.

تنها مناظره معاونان ریاست جمهوری روز گذشته در شهر سالت لیک سیتی ایالت یوتا برگزار شد و آقای پنس و خانم هریس برای ۹۰ دقیقه درباره برنامه‌های خود در صورت پیروزی در انتخابات بحث کردند.

اگر چه این مناظره بسیار شکیل‌تر و به قول سوزان پیچ، اداره کننده مناظره، «متمدانه» برگزار شد اما در دقایقی هم میان آقای پنس و خانم هریس مشاجره لفظی درگرفت و دو نفر در کلام یک دیگر پریدند.