کرونا در جهان؛ هشدار آلمان درباره شیوع کنترل‌ناپذیر ویروس

آلمان گزارش داده که موارد تایید شده مبتلایان به کرونا یک سوم افزایش یافته و به حدود چهار هزار و ۵۳ نفر رسیده است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

آلمان گزارش داده که موارد تایید شده مبتلایان به کرونا یک سوم افزایش یافته و به حدود چهار هزار و ۵۳ نفر رسیده است.

به دنبال افزایش موارد ابتلا به کرونا، شماری از کشورهای اروپایی از اعمال محدودیت‌های سختگیرانه خبر داده‌اند. همزمان دونالد ترامپ گفته می‌خواهد داروهای آزمایشی کرونا که به بهبود او منجر شده، در اختیار همه آمریکایی‌ها قرار بگیرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که به سبب ابتلا به بیماری کووید-۱۹ سه روز را در بیمارستان گذراند، ابتلایش به ویروس کرونا را نعمت الهی خواند.

او همچنین با استقبال از درمان آزمایشی که پزشکان برای او در نظر گرفته بودند، گفت می‌خواهد همه آمریکایی‌ها به داروهای مورد استفاده وی دسترسی داشته باشند؛ این داروها ترکیبی از آنتی بادی‌ها است که هنوز تحت آزمایش‌های بالینی قرار دارند.

آلمان؛ موارد ابتلا یک‌سوم افزایش یافته است

شماری از متختصصان و مسئولان بهداشتی آلمان هشدار داده‌اند که اگر مردم به فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت قوانین پایبند نباشند، شمار مبتلایان در این کشور می‌تواند به روزانه ۱۰ هزار نفر افزایش یابد.

لوتار ویلر، رئیس مؤسسه روبرت کخ (RKI) برای بیماری های عفونی گفت: "وضعیت فعلی بسیار نگران کننده است و ما نمی‌دانیم وضعیت در چند هفته آینده چگونه گسترش خواهد یافت"

او گفته "این امکان وجود دارد که روزانه شمار مبتلایان به ۱۰ هزار نفر برسد و ویروس به شکل کنترل‌ناپذیری شیوع پیدا کند".

آلمان گزارش داده که موارد تایید شده مبتلایان به کرونا یک سوم افزایش یافته و به حدود چهار هزار و ۵۳ نفر رسیده است. این آمار اگرچه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پایین تر است اما از ماه آوریل تا کنون بیشترین شمار ثبت شده مبتلایان است.

ینس سپاستین، وزیر بهداشت آلمان از مردم خواسته تا قوانین سختگیرانه را در زندگی روزانه خود ادغام کنند. او هشدار داده که نباید دستاوردهای این کشور را قمار کرد و گفت وضعیت در پایتخت نشان می‌دهد که چگونه بی‌توجهی و اقدامات سهل‌انگارانه در خصوص همه‌گیری کرونا می‌تواند به سرعت به گسترش این بیماری دامن بزند.

ایتالیا استفاده از ماسک را اجباری کرد

منبع تصویر، REUTERS

در ایتالیا پوشیدن ماسک در خارج از خانه و فضاهای باز به منظور مقابله با همه گیری ویروس کرونا در سراسر کشور اجباری شده است.

ساکنان این کشور همچنین باید در مکان‌های سرپوشیده به جز در خانه‌های شخصی ماسک بزنند.

هر چند که موارد ابتلا به کووید۱۹ در ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است، اما افزایش موارد ابتلا وجود دارد.

جوزپه کونته، نخست‌وزیر بر به کارگیری اقدامات سختگیرانه برای جلوگیری از اعمال کامل قرنطینه که می تواند به اقتصاد این کشور ضربه بزند، تاکید کرده است. آقای کونته گفته از این پس زدن ماسک و سایر اقدامات حفاظتی باید به کار گرفته شود.

در بروکسل، پایتخت بلژیک، نیز کافه‌ها و بارها به مدت یک ماه تعطیل خواهد شد.

فرانسه هم پنج شهر را به عنوان مناطق حداکثر هشدار طبقه بندی کرده است. شب گذشته امانوئل مکرون گفت که محدودیت‌های بیشتری برای مقابله شیوع کرونا اعمال می‌شود.

در لهستان و اوکراین هم شمار مبتلایان روزانه به رقمی بی سابقه رسیده است.

بازگشت محدودیت‌ها در بریتانیا

به دنبال افزایش موارد ابتلا به کرونا در بریتانیا، انتظار می‌رود از هفته آینده محدودیت‌هایی وضع شود که می‌تواند شامل بسته شدن بارها و رستوران‌ها در مناطقی از کشور شود.

علاوه بر این، اجتماعات شبانه در خارج از خانه هم از جمله مواردی است که احتمالا ممنوع خواهد شد. گمان می‌رود یک سیستم سه لایه محدودیت محلی نیز ارائه شود.

در شهرهای ادینبورگ و گلاسکو در اسکاتلند نیز همه بارها و رستوران ها از جمعه به مدت دو هفته تعطیل خواهد شد. در مناطق دیگر اسکاتلند نیز مکان‌های پذیرایی باید در ساعت ۱۸ بعد از ظهر بسته شود.

منتقدان می‌گویند این اقدام می‌تواند به معنای "نابودی" برخی مشاغل باشد.

همزمان خیریه ها هشدار داده‌اند که امسال در فصل سرما، به خاطر ویروس کرونا، افراد بی‌خانمان با "تهدید مضاعف" روبرو هستند.