بحران سیاسی در ایتالیا بالا گرفت، دولت در آستانه فروپاشی است

ماتئو رنتزی

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

ماتئو رنتسی به عملکرد دولت در برخورد با کرونا انتقاد دارد

دولت ائتلافی ایتالیا در پی خروج حزب ماتئو رنتسی، نخست وزیر پیشین و رهبر حزب "ایتالیا زنده باد" با بحران فروپاشی رو به روست.

آقای رنتسی درباره نحوه هزینه کردن بسته کمک اروپا برای مقابله با شیوع کرونا و پیامدهای آن، با جوزپه کونته، نخست وزیر میانه‌رو ایتالیا مخالف است.

کمک اتحادیه اروپا که بالغ بر ۲۰۹ میلیارد یورو می‌شود، بخشی از کمک این اتحادیه به کشورهای اروپایی برای مقابله با شیوع کرونا و پیامدهای اقتصادی آن است.

با خروج آقای رنتسی از ائتلاف، دولت آقای کونته اکثریت خود را در مجلس سنا ایتالیا از دست داده است.

احتمال برگزاری یک انتخابات زودهنگام وجود دارد اما طبق نظرسنجی‌ها آقای رنتسی شانس کمی دارد.

در نظرسنجی شرکت تحقیقاتی و نظرسنجی ایپسوس که دو روز پیش (سه‌شنبه ۱۲ ژانویه) منتشر شده است، ۷۳ درصد سوال شوندگان اعلام کردند که معتقدند"آقای رنتسی با ایجاد بحران سیاسی به دنبال منافع شخصی خود و حزب خود است."

او حزب ایتالیا زنده باد را در سال ۲۰۱۹ تاسیس کرد و در نظرسنجی کمتر از ۳ درصد رای دارد. شب گذشته، چهارشنبه ۱۳ ژانویه، ترزا بلانوا، وزیر کشاورزی و النا بونتی، وزیر خانواده دولت ائتلافی که عضو این حزب هستند از مقام خود استعفا دادند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تجمع خبرنگاران در مقابل دفتر نخست وزیر ایتالیا، بحران سیاسی اخیر در حالی اتفاق افتاده که ایتالیا در پی شیوع کرونا با بدترین رکود اقتصادی از زمان جنگ جهانی دوم رو به روست

بحران اقتصادی

بی‌ثباتی سیاسی اخیر در حالی در ایتالیا در حالی اتفاق افتاده است که این کشور به دلیل بحران شیوع کرونا با بدترین رکود اقتصادی از زمان جنگ جهان دوم رو به روست.

در اثر شیوع کرونا در ایتالیا بیش از ۸۰ هزار نفر در این کشور جان باختند که پس از بریتانیا بدترین وضعیت در اروپا بوده است.

مارک لوون، خبرنگار بی‌بی‌سی در رم می‌گوید که خصومت عمیقی میان آقای رنتسی و آقای کونته وجود دارد.

آقای رنتسی، که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ نخست وزیر ایتالیا بوده است، می‌گوید که کمک اتحادیه اروپا باید به طرح‌های نوآورانه متعهد شده اختصاص یابد.

او همچنین با طرح آقای کونته برای تشکیل یک شورای متشکل از تکنوکرات‌ها برای مدیریت نحوه هزینه کردن این پول مخالف است و از نخست وزیر ایتالیا می‌خواهد که از صندوق مکانیزم ثبات اروپا (ESM)، که یک صندوق مالی برای کمک به کشورهای حوزه پولی یورو است، درخواست وام کند تا سیستم درمانی ایتالیا را که به شدت آسیب دیده تقویت کند.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

برای آقای کونته، برگزاری زودهنگام انتخابات -دو سال زودتر از موعد مقرر- خطر بزرگی خواهد بود چون نظرسنجی‌ها حاکی از برتری لیگا، حزب راست افراطی به رهبری ماتئو سالوینی و متحدان آن است.

او می‌تواند در پی گرفتن رای اعتماد در مجلس باشد. در مجلس سفلی ایتالیا، حزب جنبش پنج ستاره (M5S) و حزب چپ میانه‌رو دموکرات ایتالیا (PD) که در دولت ائتلافی او هستند اکثریت را دارند.

او همچنین می‌تواند تغییرات اساسی در کابینه خود ایجاد کند و پست‌های بیشتری را به حزب آقای رنتسی پیشنهاد دهد. در اینصورت او می‌تواند استعفای خود را به سرجیو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا تسلیم کند و پس از انتصاب دوباره، با یک دولت ائتلافی جدید شروع به کار کند.