مراسم تحلیف بایدن در سایه استیضاح ترامپ قرار گرفته است

جو بایدن و کامالا هریس کمتر از شش روز دیگر وارد کاخ‌سفید خواهند شد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جو بایدن و کامالا هریس کمتر از شش روز دیگر وارد کاخ‌سفید خواهند شد

شش روز مانده به مراسم تحلیف و آغاز به کار جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، خیابان‌های پایتخت این کشور رنگ و روی امنیتی گرفته و هزاران نیروی گارد ملی و پلیس مخفی محدوده مرکزی واشنگتن و محوطه اطراف کنگره آمریکا را قرق کرده‌اند.

همزمان با تصویب طرح استیضاح دونالد ترامپ برای بار دوم، گفتگوها درباره چگونگی برگزاری جلسات استیضاح در مجلس سنا به مناقشه جدیدی میان دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه بدل شده است.

روز پنجشنبه، ۱۴ ژانویه، در حالی که خبر اجرای موسیقی توسط لیدی گاگا در مراسم تحلیف جو بایدن و کامالا هریس و گویندگی تام هنکس برای تماشاگران مجازی این مراسم در روز ۲۰ ژانویه، توجه بسیاری را به خود جلب کرد، گزارش‌های نهادهای امنیتی و پلیس اف‌بی‌آی درباره برنامه‌ریزی شبه‌نظامیان تندرو حامی دونالد ترامپ برای برگزاری تجمع و یورش به ساختمان‌های دولتی در پایتخت و تمامی مراکز ۵۰ ایالت آمریکا، چگونگی برگزاری مراسم تحلیف را تحت تاثیر قرار داد.

مراسم تحلیف چگونه برگزار خواهد شد؟

آن طور که رسانه‌های آمریکا گزارش کرده‌اند مکان برگزاری مراسم ادای سوگند همچون سنت گذشته در بالکن بخش غربی ساختمان کنگره آمریکا برگزار خواهد شد.

قرار است در حوالی ۱۲ ظهر - زمانی که رسما دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ تمام می‌شود - جو بایدن و کامالا هریس در حضور قاضی القضات دیوان عالی، جان رابرتز، سوگند یاد کنند اما بر خلاف سنوات گذشته، امسال رئیس‌جمهوی جدید و معاونش مسیر میان کنگره تا کاخ‌سفید را در رژه‌ای از میان صفوف مردم طی نخواهند کرد.

نیویورک‌تایمز نوشته، در عوض قرار است آقای بایدن و خانم هریس در حالی که صفوفی از سربازان یگان‌های مختلف ارتش کنار آنها رژه می‌روند مسیری حدود یک کیلومتر و نیم را طی کنند و پس از آن راهی کاخ‌سفید شوند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

قرار است جنیفر لوپز - چپ - و لیدی گاگا در مراسم تحلیف هفته آینده برنامه اجرا کنند

یک سنت‌شکنی دیگر احتمالا این خواهد بود که به هنگام رسیدن جو بایدن و همسرش جیل به مقابل کاخ‌سفید، رئیس‌جمهوری در حال خروج، یعنی دونالد ترامپ و همسرش ملانیا، به آنها خوش‌آمد نخواهند گفت.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای ترامپ همچنین گفته به مراسم تحلیف جو بایدن نخواهد رفت. حضور رئیس‌جمهوی در حال خروج از کاخ‌سفید در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری جدید یکی از نمادهای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در آمریکاست هر چند الزام قانونی برای این کار وجود ندارد.

آن طور که گزارش شده احتمالا آقای ترامپ صبح روز چهارشنبه، ۲۰ ژانویه واشنگتن را به مقصد مجموعه لوکس و ویلایی خود در فلوریدا ترک خواهد کرد و احتمالا همزمان با برگزاری مراسم تحلیف در ظهر همان روز، در یک ضیافت ناهار از قصد خود برای نامزدی در انتخابات چهار سال دیگر - ۲۰۲۴ - سخن خواهد گفت.

در همین حال قرار است لیدی گاگا، خواننده معروف آمریکایی سرود ملی آمریکا را در این مراسم بخواند. این مراسم قرار است به طور زنده از شبکه‌های تلویزیونی پخش شود که بخشی از آن را تام هنکس، هنرپیشه سرشناس هالیوود اجرا خواهد کرد و گروه‌های سرشناسی چون بون جو وی هم در ادامه روز به اجرای زنده موسیقی خواهند پرداخت.

بنا شده در ساعت ۵:۳۰ عصر ۱۹ ژانویه، یعنی یک روز پیش از مراسم تحلیف هم در محوطه مقابل بنای یادبود ابراهام لینکلن در مرکز واشنگتن، به یاد حدود ۳۸۵ هزار قربانی ویروس کرونا مراسم ویژه‌ای همچون آتش‌بازی و نمایش نور با پهپادها برگزار شود.

به علت شیوع ویروس کرونا از پیش اعلام شده بود که عموم مردم اجازه حضور در مراسم تحلیف امسال را نخواهند داشت. این تصمیم با توجه به حمله خونین هواداران آقای ترامپ به ساختمان کنگره در روز ۶ ژانویه، ابعاد جدیدتری هم به خود گرفته و حتی سفر جو بایدن از ایالت دلاور به واشنگتن دی‌سی که قبلا قرار بود توسط یک قطار ویژه صورت گیرد، اکنون از بیم تهدیدهای امنیتی لغو شده است.

خبر مرتبط

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ گفته برخلاف رسم روسای جمهوری در 150سال گذشته، در مراسم تحلیف جو بایدن شرکت نخواهد کرد

مراسم تحلیف در سایه استیضاح دوم ترامپ

در حالی که معمولا رسانه‌های آمریکا در روزهای منتهی به مراسم تحلیف از برنامه‌های رئیس‌جمهوری جدید و میراث رئیس‌جمهوری قبلی سخن می‌گویند، تصویب طرح استیضاح دونالد ترامپ که عصر چهارشنبه، ۱۳ ژانویه، در مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات‌ها روی داد، سرتیتر اخبار آمریکا را تحت تاثیر خود قرار داده و آقای ترامپ را همچنان در کانون توجه‌ها قرار داده است.

در حقیقت، توجه کانونی رسانه‌ها به آقای ترامپ احتمالا با خروج او از کاخ‌سفید در روز ۲۰ ژانویه هم پایان نخواهد یافت چرا که با مخالفت میچ مک‌کانل، رئیس جمهوری‌خواه مجلس سنا، عملا برگزاری مراسم رسیدگی به استیضاح آقای ترامپ به بعد از مراسم تحلیف و آغاز به کار جو بایدن موکول شده است.

سناتور مک‌کانل، که پس از پیروزی دو نامزد دموکرات در انتخابات سنا جورجیا، به زودی باید کرسی ریاست مجلس سنا را به چاک شومر، رهبر دموکرات‌های این مجلس واگذار کند، روز چهارشنبه تنها دقایقی پس از تصویب طرح استیضاح آقای ترامپ در مجلس نمایندگان گفت که بنا ندارد تقویم و دستور جلسات فعلی مجلس سنا را برای رسیدگی به استیضاح آقای ترامپ تغییر دهد. این به آن معنی است که مجلس سنا زودتر از روز ۱۹ ژانویه تشکیل جلسه نخواهد داد. یعنی حدود ۲۴ ساعت پیش از مراسم تحلیف.

بیشتر بخوانید

با این حال، آقای مک‌کانل که یکی از حامیان اصلی دونالد ترامپ در چهار سال گذشته بوده از تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان استقبال کرده و به حلقه نزدیک دستیارانش گفته که معتقد است دعوت آقای ترامپ از هوادارنش برای آمدن به واشنگتن و ترغیب آنها برای رفتن به سوی کنگره که در پی آن یورش خونین به داخل این ساختمان صورت گرفت، رفتاری واجد استیضاح بوده است و او تمایل دارد که ادله دادستان‌های مجلس نمایندگان را که تحت مدیریت جیمی راسکین، نماینده دموکرات ایالت مریلند به سنا خواهند رفت، گوش کند و پس از آن درباره رای خود برای محکوم یا تبرئه کردن آقای ترامپ تصمیم‌گیری خواهد کرد.

اظهاراتی که بسیاری آن را شکاف جدی میان میچ مک‌کانل و دونالد ترامپ تعبیر کرده‌اند. روز گذشته هم لیز چنی، سومین جمهوری خواه ارشد در مجلس نمایندگان هم در بیانیه‌ای شدیدالحن گفت که به طرح استیضاح آقای ترامپ رای مثبت می‌دهد چون آقای ترامپ را مسئول وقوع حمله ششم ژانویه به کنگره می‌داند. خانم چنی که دختر دیک چنی، معاون ریاست جمهوری در دوره جورج دبلیو بوش است به همراه ۹ نماینده جمهوری خواه دیگر روز گذشته به طرح استیضاح دونالد ترامپ رای دادند تا او تنها رئیس جمهوری تاریخ این کشور شود که تنها ظرف چهار سال حضور در کاخ سفید دو بار استیضاح شد.

بیشتر بخوانید