پیشنهاد ۱.۹ تریلیون دلاری بایدن برای بهبود اقتصادی

جو بایدن، ۱۴ ژانویه ۲۰۲۱

منبع تصویر، Reuters

جو بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا پنجشنبه شب برنامه خود برای احیای اقتصاد کشور که در اثر همه گیری کرونا ضربه خورده را اعلام کرده است. این طرح شامل پرداخت ۱۴۰۰ دلار به هر آمریکایی خواهد بود.

برنامه ای با برچسب قیمتی ۱.۹ تریلیون دلار که قرار است از کسب و کارهای خرد و خانواده های آمریکایی در برابر آسیب های گسترده ناشی از همه گیری کرونا حمایت کند.

تعداد قربانیان ویروس کرونا در آمریکا تا روز پنجشنبه به مرز ۴۰۰ هزار نفر نزدیک شد وبیش از ۲۳ میلیون آمریکایی به این ویروس مبتلا شده اند.

رییس جمهوری منتخب آمریکا که چند روز بیشتر با ورود به کاخ سفید فاصله ندارد پنجشنبه شب در یک سخنرانی خطاب به مردم و قانونگذاران آمریکایی گفت کشور با بحرانی انسانی روبروست و نباید برای پایان دادن به رنچ انسان ها لحظه ای را هدر داد.

او گفت: "نه تنها از نظر اقتصادی حیاتی است که وارد عمل شویم بلکه معتقدم از نظر اخلاقی وظیفه ماست. در میانه این همه گیری نمی توانیم بگذاریم مردم گرسنه بمانند یا خانه هایشان را از دست بدهند. یا پرستارها و معلم هایی را تماشا کنیم که کارشان را از دست می دهند آن هم وقتی که اینقدر به آنها احتیاج داریم."

توضیح ویدئو،

ترامپ بالاخره پذیرفت انتقال قدرت به بایدن را با آرامش انجام دهد

برنامه آقای بایدن برای احیای اقتصادی که "برنامه نجات آمریکا" نام گرفته مجموعه ای از مشوق های اقتصادی و کمک های مستقیم است که نزدیک به دو تریلیون دلار ارزش دارد و از جمله شامل کمک های نقدی مستقیم، گسترش بیمه بیکاری، کمک هزینه اجاره خانه، کمک هزینه مواد غذایی، کمک به کسب وکارهای کوچک است.

جو بایدن وعده داده که در صد روز اول دولت خود صد میلیون آمریکایی را واکسینه کند و حدود ۴۱۵ میلیارد دلار این برنامه برای مقابله با همه گیری است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در بطن این بخش از برنامه ۲۰ میلیارد دلار برای برنامه واکسیناسیون ملی در نظر گرفته شده و ۵۰ میلیارد دلار برای تست و رصد کرونا.

همچنین یک کمک مستقیم ۱۴۰۰ دلاری به آمریکایی ها در نظر گرفته شده و ۴۴۰ میلیارد دلار نیز برای کمک به کسب و کارهای خرد اختصاص دارد.

در حالی که روزانه بیش از ۲۰۰ هزار آمریکایی به ویروس کرونا مبتلا می شوند هفته جاری، یک میلیون آمریکایی خواستار مقرری بیکاری شده اند که به گفته وزارت کار آمریکا از ماه ژوئیه تا کنون بی سابقه بوده است.

طرح آقای بایدن ابتدا نیازمند تصویب کنگره خواهد بود و جمهوری خواهان عموما از ریخت و پاش های پر هزینه دولتی دل خوشی ندارند اما قدرت گرفتن دموکرات ها در سنا شانس دولت تازه را برای تصویب این برنامه بیشتر می کند.

بیشتر بخوانید: