احکام اجرایی بایدن در روز اول: فرمان مسافرتی ترامپ درباره ایران و چند کشور مسلمان لغو شد

آقای بایدن از جمله دستوراتی را در زمینه تغییر اقلیم و مهاجرت امضا کرد

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آقای بایدن از جمله دستوراتی را در زمینه تغییر اقلیم و مهاجرت امضا کرد

جو بایدن در روز اول کاری خود در کاخ سفید، بعد از برگزاری مراسم تحلیف، روند برچیدن برخی از سیاست های کلیدی دونالد ترامپ را آغاز کرده است.

او درحالی که راهی کاخ سفید بود در توییتی نوشت که "برای رسیدگی به بحران های حاضر وقتی برای تلف کردن وجود ندارد."

دستورات اجرایی رئیس جمهور جدید آمریکا مسائل مختلف از همه گیری کرونا تا تغییر اقلیم را در برمی گیرد.

همچنین جِن ساکی در اولین کنفراس خبری کاخ سفید گفت که دولت آمریکا به دنبال تقویت و تمدید محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران است و این موضوع بخشی از رایزنی های اولیه آقای بایدن با سران کشورها و متحدان آمریکا خواهد بود.

آقای بایدن گفته است که اگر تهران تعهد جدی به توافق اتمی- برجام - را از سر گیرد واشنگتن هم دوباره به آن بازخواهد گشت.

مراسم تحلیف

مراسم تحلیف روز چهارشنبه به دلیل همه گیری کرونا بدون حضور تماشاگران که بی سابقه بود برگزار شد.

به علاوه آقای ترامپ که هنوز به شکست در برابر جو بایدن اذعان نکرده است، پیش از ترک واشنگتن به مقصد فلوریدا از شرکت در این مراسم خودداری کرد. با این حال او صبح چهارشنبه برای دولت تازه آرزوی موفقیت کرد و در عین حال قول داد که "به شکلی باز خواهد گشت."

آقای بایدن، که مسن ترین رئیس جمهور آمریکاست، در سخنرانی بعد از سوگند بار دیگر از لزوم عبور از تبدیل اختلافات سیاسی به جنگ و نفرت و بازگشت به اتحاد سخن گفت.

او گفت: "امروز روز آمریکاست. امروز روز دمکراسی است. روزی برای تاریخ و امیدواری."

"با عبور از بوته آزمایش قرون، آمریکا محک خورده و با چالش ها روبرو شده. امروز ما نه پیروزی یک نامزد بلکه یک آرمان، آرمان دمکراسی را جشن می گیریم."

او گفت: "ما بار دیگر آموختیم که دمکراسی ارزشمند است. دمکراسی شکننده است و در این لحظه، دوستان من، دمکراسی چیره شده است."

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

جو و جیل بایدن درحال رفتن به سوی کاخ سفید در خیابان پنسیلوانیا

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

او با ایراد نطقی با شعار اتحاد بعد از سال های متلاطم ریاست جمهوری دونالد ترامپ قول داد رئیس جمهوری "برای همه مردم آمریکا" باشد، از جمله کسانی که علیه او رای داده اند.

باراک اوباما که آقای بایدن هشت سال معاون او بود، بیل کلینتون و جورج دبلیو بوش سه رئیس جمهور سابق بودند که در این مراسم حضور داشتند.

کامالا هریس هم در این روز به عنوان معاون رئیس جمهور سوگند یاد کرد. او اولین زن - و همچنین اولین سیاهپوست و آسیایی تبار - در این پست است.

در پی یورش روز ششم ژانویه هواداران آقای ترامپ به کنگره، مراسم چهارشنبه در میان تدابیر شدید امنیتی در پایتخت آمریکا برگزار شد.

آقای بایدن و بانوی اول جیل بایدن، به همراه خانم هریس و همسرش داگ اِمهاف خیابان پنسیلوانیا را پیاده تا کاخ سفید طی و در طول مسیر با دوستان و هواداران خود خوش و بش کردند.

در این مراسم لِیدی گاگا سرود ملی را خواند و بعد از او جنیفر لوپز و گارت بروکس هم آهنگ هایی اجرا کردند.

عصر چهارشنبه هم کنسرتی با میزبانی تام هنکس و اجرای آهنگ هایی از بروس اسپرینگستین، جان لِجِند، جان بون جووی، جاستین تیمبرلِیک و دِمی لوواتو در بنای یادبود لینکلن برگزار شد.

منبع تصویر، Alex Edelman / Getty Images

توضیح تصویر،

آقای ترامپ پیش از عزیمت به سوی فلوریدا گفت "به نوعی بازخواهد گشت"

دستوراتی که جو بایدن امضا کرد

آقای بایدن عصر چهارشنبه ۱۵ فرمان اجرایی امضا کرد.

او از جمله فرمانی را برای لغو منع سفر شهروندان چندین کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران که آقای ترامپ اعمال کرده بود لغو کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت که هدف این اقدامات "نه فقط برچیدن برخی از سیاست های خسارت بار دولت ترامپ بلکه همچنین پیش بردن منافع کشور است."

همچنین یک رشته تدابیر به منظور رسیدگی به همه گیری کرونا که جان بیش از ۴۰۰ هزار نفر را در آمریکا گرفته است امضا شد. آقای بایدن از جمله دستور داده است پوشیدن ماسک و فاصله گیری اجتماعی در کلیه ساختمان های دولت فدرال اجباری شود.

دفتر تازه ای برای هماهنگ کردن واکنش دولت به همه گیری راه اندازی می شود و دولت جدید فرآیند خروج آمریکا از سازمان بهداشت جهانی که آقای ترامپ کلید زده بود را متوقف می کند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آقای بایدن می خواهد ۱۰۰ میلیون آمریکایی در ۱۰۰ روز اول کاری او علیه کرونا واکسینه شوند

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از تصمیم آمریکا برای همکاری مجدد با سازمان بهداشت جهانی استقبال کرده و گفته است که هماهنگی بیشتر جهانی در واکنش به کرونا "بسیار حیاتی" است.

آقای بایدن همچنین قول داده است مقابله با تغییر اقلیم را در صدر کار قرار دهد.

او دستوری را برای شروع فرآیند بازگشت آمریکا به توافق ۲۰۱۵ پاریس امضا کرد، توافقی که آقای ترامپ سال پیش رسما از آن خارج شد.

آقای بایدن همچنین مجوزی که برای پروژه خط لوله نفتی "کی استون اکس ال" صادر شده بود را لغو کرد. فعالان محیط زیست و گروه هایی از آمریکاییان بومی برای یک دهه با اجرای این پروژه مخالفت کرده اند.

آقای بایدن در اولین تماس خود با یک رهبر خارجی در روز جمعه با نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو، در این باره صحبت خواهد کرد.

این خط لوله متعلق به بخش خصوصی که هزینه آن حدود ۸ میلیارد دلار تخمین زده می شود روزانه حدود ۸۳۰ هزار بشکه نفت سنگین را از آلبرتا در کانادا به نبراسکا منتقل خواهد کرد.

باراک اوباما در سال ۲۰۱۵ یک لایحه مربوط به احداث این خط لوله را وتو کرده بود اما آقای ترامپ از آن تصمیم برگشت.

در زمینه مهاجرت آقای بایدن اعلامیه اضطراری دولت قبلی که به تامین هزینه ساخت یک دیوار در مرز مکزیک کمک می کرد را لغو کرد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در اولین کنفرانس خبری بعد از روی کار آمدن جو بایدن با این سوال خبرنگاران روبرو شد که آیا اولویت او پیش بردن منافع جو بایدن است یا ارائه "حقیقت بدون هیچ گونه پیرایشی".

او در جواب گفت: "من احترام عمیقی برای نقش مطبوعات مستقل و آزاد قائلم. مسلما در برخی لحظات اختلاف نظر خواهیم داشت... اما هدف مشترکی داریم، که همان ارائه اطلاعات دقیق به مردم آمریکا خواهد بود."

او گفت که در بازگرداندن "شفافیت و حقیقت به دولت" با جو بایدن هم نظر است. سخنگویان کاخ سفید به خصوص در دولت ترامپ اغلب روابط ستیزه جویانه ای با رسانه ها داشته اند.

شان اسایسر سخنگوی اول آقای ترامپ همان ابتدا ادعا کرده بود که شمار جمعیت حلضر در مراسم تحلیف دونالد ترامپ "بی سابقه" بود، ادعایی که به سرعت زیر سوال رفت.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اولین کفرانس مطبوعاتی را عصر چهارشنبه برگزار کرد

کنترل سنا

از طرف دیگر سنای آمریکا عصر چهارشنبه برای مراسم سوگند سه عضو جدید یعنی الکس پدیا، جان آساف و رافائل وارناک تشکیل جلسه داد.

الکس پدیا از کالیفرنیا جای کامالا هریس معاون رئیس جمهور را می گیرد و دو سناتور دیگر در دور دوم انتخابات سنا در جورجیا برنده شدند. هر سه دمکرات هستند.

با ورود آنها صد کرسی سنا به طور مساوی میان دو حزب تقسیم می شود اما دمکرات ها عملا کنترل آن را به دست می گیرند چون در صورتی که یک طرح ۵۰/۵۰ رای بیاورد خانم هریس رای برنده را خواهد داد.

به این ترتیب دمکرات ها دست کم برای دو سال هم کنگره و هم کاخ سفید را در کنترل خود خواهند داشت.

چاک شومر، سناتور اهل نیویورک که در ۴ سال گذشته رهبر اقلیت دموکرات سنا بود، اکنون جایگزین میچ مک کانل شده است.

او در نخستین سخنان خود با اشاره به خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید گفته دموکراسی آمریکا 'از بزرگترین تهدیدی که از سوی رئیس جمهوری این کشور متوجهش بود خلاص شد'.