سیل ۲۰ هزار آواره سوری را مجبور به ترک چادرهای خود در ارودگاه‌ها کرده است

سیل در اردوگاه آوارگان سوری

منبع تصویر، IYD/CARE

بارش شدید باران و برف، وزش باد شدید و جاری‌شدن سیل در شمال غربی سوریه، بیش از ۲۰ هزار آواره سوری را مجبور به ترک چادرهای خود در اردوگاه‌ها کرده است.

به گفته سازمان خیریه امدادرسانی 'کِر '، ۸۷ اردوگاه در شمال ادلب و استان‌ حلب که در کنترل نیروهای مخالف حکومت هستند، تبدیل به "دریاچه" شده‌اند.

بعضی‌ها مجبور شده‌اند در ساختمان‌های عمومی پناه بگیرند یا در فضای باز در دمای زیر صفر بسر ببرند.

گزارش شده که یک کودک در نتیجه شرایط سخت و سرما جان خود را از دست داده است.

منبع تصویر، SHAFAK/CARE

۸۰ درصد ساکنان یک و نیم میلیون نفری این اردوگاه‌ها، کودکان و زنان هستند.

از زمان شروع شورش‌ها علیه بشار اسد حدود ۱۰ سال پیش، بیش از ۱۲ میلیون سوری از خانه‌های خود گریخته‌اند. حدود ۶.۶ میلیون نفر در داخل آواره شده‌اند، ۵.۶ میلیون نفر هم به خارج از کشور پناهنده شده‌اند.

منبع تصویر، SHAFAK/CARE

شیرین ابراهیم مدیر بخش سوریه سازمان امدادرسانی 'کِر ' در ترکیه گفت سازمان‌های بشردوستانه در تاش برای رساندن کمک‌های اضطراری به هزاران نفر از ساکنان حلب و ادلب هستند اما سیل و آب‌گرفتگی جاده‌ها، دسترسی به آنها را مشکل کرده است.

منبع تصویر، SHAFAK/CARE

خانم ابراهیم اظهار نگرانی کرد که این وضعیت به شیوع کرونا دامن بزند. از چهارشنبه گذشته تاکنون، مقامات بهداشتی در شمال غربی سوریه ۲۰ هزار مورد ابتلای تایید شده و ۳۷۹ مورد مرگ را ثبت کرده‌اند.

منبع تصویر، IYD/CARE

خانم ابراهیم هشدار داد "پناهگاه‌های نامناسب و افزایش گرسنگی، تحمل و طاقت آوارگان سوری در شمال غرب کشور را طاق کرده است طوری که برای حفظ امنیت خود و عزیزان‌شان کم می‌آورند".

منبع تصویر، SHAFAK/CARE

"زینب" که در اردوگاهی در ادلب زندگی می کند به سازمان امدادرسانی 'کِر ' گفت: "آب وارد چادر من و نوه‌هایم شد و کف زمین را پوشاند. دیگر نمی‌توانیم در آن زندگی کنیم. ببینید وضع ما چطور شده است. هیچی نداریم، نه پتو، نه غذا، هیچی".

"آب همه چیز را نابود کرده و دیگر چیزی باقی نمانده است. دوره سختی است."

منبع تصویر، IYD/CARE

"ابوعلی" که سال گذشته آواره شد گفت خانواده‌اش بیش از یک هفته است آب آشامیدنی سالم نداشته چون سازمان‌های امدادرسان هیچ راهی برای رساندن آب به اردوگاه نداشته‌اند.

منبع تصویر، SHAFAK/CARE

سازمان 'دفاع مدنی سوری '، که هسته اولیه آنها به نام 'کلاه سفیدها ' معروف شدند یکشنبه گذشته گفت حتی پس از قطع بارندگی، عملیات امدادرسانی اضطراری را ادامه داده است. این سازمان به بیش از سه هزار و دویست خانواده آسیب‌دیده در بیش از ۲۲۵ اردوگاه، خدمات و کمک می‌رساند.

هفته گذشته، دفاع مدنی سوریه گزارش داد فرو ریختن یک دیوار آجری در اطراف چادری در اردوگاهی در ادلب، منجر به مرگ یک کودک شش ساله شده است.

بیشتر بخوانید: