رئیس پلیس کنگره آمریکا بابت یورش خونین حامیان ترامپ عذرخواهی کرد

The riot on Capitol Hill

منبع تصویر، Getty Images

رئیس پلیس کنگره آمریکا از این که این نیرو نتوانست مقابل مهاجمان حمله روز ششم ژانویه از ساختمان کنگره محافظت کند عذرخواهی کرده و گفته با وجود گزارش‌های اطلاعاتی درباره احتمال این حمله، نیروی پلیس به خوبی تدارک ندیده بوده و آماده مواجهه با این "حمله تروریستی" نبوده است.

یوگاناندا پیتمن، رئیس جدید نیروی پلیس کنگره که هنوز به طور موقت در این سمت قرار دارد چرا که رئیس قبلی پس از وقایع ششم ژانویه استعفاء داد، گفته ۱۲۰۰ نیروی پلیس در آن روز برای محافظت از کنگره حضور داشتند اما تعداد آنها هرگز برای مقابله با ده‌ها هزار حامی خشمگین آقای ترامپ که او "شورشی" خوانده کافی نبوده است.

خانم پیتمن گفته: "دپارتمان ما برای مقابله با این چالش آماده شده بود اما نه به اندازه کافی". خانم پیتمن در زمان وقوع یورش ششم ژانویه ریاست نیروی پلیس کنگره را در دست نداشت اما چند روز بعد وقتی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان از عملکرد پلیس به شدت انتقاد کرد و خواستار تحقیقات در این باره شد، رئیس پلیس وقت کنگره به همراه دو مقام انتظامی مجلس نمایندگان و مجلس سنا استعفاء دادند و او فعلا به طور موقت ریاست نیروهای پلیس کنگره را بر عهده گرفته است.

پنج نفر از جمله یک مامور پلیس در جریان آن یورش کشته شدند و مهاجمان برای چند ساعت ساختمان کنگره آمریکا را تصرف کردند.

خانم پیتمن که روز سه‌شنبه، ۲۶ ژانویه، برای اعضای کمیته برنامه و بودجه کنگره که متولی اداره پلیس است، سخن می‌گفت تصریح کرد که از نظر او دپارتمان پلیس کنگره "نتوانسته بنابر استاندارهای بالایی که برای خود قایل است عمل کند و به همین علت در انجام وظایف خود در برابر کنگره ناتوان مانده است".

به گفته او پلیس دست کم دو روز پیش از واقعه از تحرکات حامیان تندرو آقای ترامپ و این که آنها بنا داشتند اسلحه و مهمات به پایتخت بیاورند آگاه بوده اما ۱۲۰۰ نیروی پلیس کنگره هرگز با دهها هزار "شورشی که به کنگره یورش آوردند برابری نداشت".

خانم پیتمن گفته رئیس پلیس وقت، استیون ساند، دو روز پیش از این واقعه درخواست اعلام وضعیت فوق‌العاده کرده اما مقام‌های ارشد با درخواست او مخالفت کرده و پیشنهاد داده‌اند که به جای این کار از گارد ملی درخواست کمک کند. اقدامی که خانم پیتمن می‌گوید صورت گرفته است.

اخبار مرتبط

منبع تصویر، Getty Images

در روز ششم ژانویه چه روی داد؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

تمام اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا روز ششم ژانویه در صحن اصلی کنگره دور هم آمده بودند تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی جو بایدن را رسما ثبت کنند.

همزمان در چند کیلومتری کنگره، دونالد ترامپ و ده‌ها هزار از حامیانش تجمع کرده بودند. آقای ترامپ در این تجمع یک بار دیگر ادعاهای بی‌اساس خود درباره "پیروزی قاطع در انتخابات" و این که در شمارش آرا "تقلب روی داده" طرح کرد و خطاب به هوادارانش گفت: "اگر سخت نجنگید دیگر مملکتی برایتان باقی نخواهد ماند."

او سپس از هوادارانش خواست که در تظاهراتی مسالمت‌آمیز به سوی ساختمان کنگره حرکت کنند اما همزمان آنها را تشویق کرد که باید صدای خود را به گوش اعضای کنگره برسانند.

هزاران نفر از شرکت‌کنندگان در این تجمع با حرکت به سوی کنگره خیلی آسان صف ماموران پلیس را عقب زدند و با شکستن درها و درگیری با ماموران پلیس وارد ساختمان شدند.

در جریان این یورش چهار نفر از مهاجمان و یک مامور پلیس کشته شدند و ساختمان کنگره از جمله صحن سنا و دفاتر بسیاری از نمایندگان چون نانسی پلوسی به تصرف موقت مهاجمان درآمد.

پیامدهای آن یورش چه بود؟

دونالد ترامپ از سوی مجلس نمایندگان برای دومین بار استیضاح شد. جلسات محاکمه او در سنا قرار است از اواسط فوریه آغاز شود و در صورت محکوم شدن ممکن است برای همیشه از حضور در انتخابات محروم شود.

اتهام او "تشویش و تشویق حامیانش برای حمله به کنگره" است.

خبر مرتبط

پلیس اف‌بی‌آی دهها نفر از چهره‌های اصلی این یورش را بازداشت کرده و می‌گوید بیش از ۱۷۰ پرونده تشکیل داده است.

دو مقام ارشد پلیس که هر کدام مسئولیت امور انتظامی مجلس نمایندگان و مجلس سنا را برعهده داشتند ناچار به استعفاء شدند.

تصاویر مربوط به این یورش علاوه بر بهت ملی در داخل آمریکا، رسانه‌های جهان را تسخیر کرد.

آوردن پرچم ارتش جنوب که نماد دوران برده‌داری است؛ نشان‌های صلیب شکسته دوران آلمان نازی؛ تی‌شرت‌هایی با نشان اردوگاه آشویتز که محل کشتن و سوزاندن یهودیان در زمان آلمان نازی بود و دیگر نمادهای گروه‌های نژادپرست و معتقد به برتری نژادسفید، همگی تصاویر مربوط به یورش ششم ژانویه را فراتر از یک ناآرامی چند ساعته معنا کرد.

از آن روز تاکنون بسیاری از سیاست‌مداران، تحلیلگران و اندیشمندان آمریکایی بحث درباره آینده سیاسی این کشور و اصول دموکراسی در ایالات متحده را پیش کشیده‌‎اند.