کودتای میانمار: تهدید جو بایدن به تحریم و محکومیت جهانی بازداشت آنگ ‌سان سوچی

توضیح ویدئو،

کودتا در میانمار؛ بازگشت به نقطه صفر

پس از بازداشت آنگ سان سوچی و مقام‌های میانمار از سوی نظامیان و اعلام حکومت نظامی در این کشور، واکنش‌ها به این اقدام در حال گسترش است و نظامیان در میانمار تحت فشار بین‌المللی قرار گرفته‌اند. جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا با انتشار بیانیه‌ای کودتا در میانمار را حمله مستقیم به دموکراسی در حال شکل‌گیری در این کشور خوانده و تهدید کرده است که در صورت ادامه اوضاع واشنگتن کودتاچیان را تحریم خواهد کرد.

این در حالی است که نظامیان که اکنون کنترل را در میانمار به دست دارند دست کم برای یک سال وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده‌اند و تصاویر از حضور گسترده نیروهای نظامی در نقاط مختلف این کشور حکایت دارد.

سازمان ملل متحد و بریتانیا هم کودتا را قویا محکوم و خواستار آزادی خانم سوچی و هم‌حزبی‌های او شده‌اند.

ارتش میانمار مدعی است که انتخابات اخیر در این کشور که به پیروزی قاطع حزب خانم سوچی انجامید، مخدوش و نتایج آن قابل قبول نیست.

اما خانم سوچی با رد این ادعای ارتش از حامیان خود خواسته که به خیابان‌ها بیایند و حکومت نظامی و قوانین منع آمد و شد را برنتابند.

او در نامه‌ای که قبل از بازداشت از سوی کودتاچیان نوشته به مردم میانمار و حامیانش هشدار داده که اعمال نظامیان این کشور را به دوران دیکتاتوری بازخواهد گرداند.

بیشتر بخوانید:

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

با این حال ارتش با اعلام اسامی وزرا و مقام‌های جایگزین، در حال تشکیل یک دولت جدید است.

در یانگون، اصلی‌ترین شهر این کشور، شهروندان به رسانه‌ها گفته‌اند در شوک و نگرانی به سر می‌برند و از این که تمام تلاش‌هایشان برای برقراری یک نظام دموکراتیک از بین رفته، غمگین‌اند.

یک شهروند ۲۵ ساله میانماری که نخواسته نامش فاش شود به بی‌بی‌سی گفته: "این که صبح از خواب برخیزی و ببینی دنیای تو ظرف یک شب زیر رو رو شده، حسی خوب و نویی نیست، بلکه حسی است که گمان می کردیم آن را پشت سر گذاشته‌ایم."

میانمار که به برمه شناخته می‌شود در سال ۲۰۱۱ و پس از چند دهه حکومت نظامیان، با تلاش‌های آنگ سان سوچی از استیلای دیکتاتوری نظامیان خارج شده بود.

خانم سوچی برای همین تلاش‌هایش در سال ۲۰۱۰ جایزه صلح نوبل گرفت هر چند در چند سال اخیر به علت رفتار دولت میانمار با اقلیت مسلمانان روهینگا در میانمار با انتقادهای جدی و گسترده روبرو بوده است.

حزب اتحادیه ملی دموکراسی به رهبری خانم سوچی در آبان ماه توانسته بود با کسب ۸۳ درصد از آرا در انتخابات پارلمانی به پیروزی برسد.

بنابر اعلام ارتش میانمار، قدرت به مین آنگ هلینگ، فرمانده کل ارتش منتقل شده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مین آنگ هلینگ، فرمانده ارتش اکنون قدرت را در دست گرفته است

واکنش‌ها چه بود؟

بسیاری از دولت‌ها در سراسر جهان کودتا در میانمار را محکوم کردند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز بازداشت آنگ سان سوچی و دیگر رهبران غیرنظامی را در میانمار به شدت محکوم کرد. او از ارتش خواست كه به خواست مردم احترام بگذارند.

همزمان آمریکا، ژاپن، هند و اتحادیه اروپا از مقامات این کشور خواسته‌اند که به دموکراسی احترام بگذارند.

آمریکا اعلام كرد كه با هرگونه تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات اخیر مخالف است و هشدار داد اگر تلاش‌ها برای مانع‌تراشی دموكراسی متوقف نشود، علیه مسئولان اقدام خواهد كرد.

چین که شریک اصلی میانمار است گفت که همه طرف‌ها باید به قانون اساسی احترام بگذارند و ثبات را حفظ کنند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا خواستار آزادی رهبران غیر نظامی شد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز اعلام کرد که دو کشور سفارتی در کشورهای یکدیگر ندارند و تمام مجاری اطلاعات و ارتباطی ما مسدود است. امیدواریم این اتفاقات منجر به بدتر شدن وضعیت حقوق اقلیت ها در این کشور نشود.

استرالیا نیز خواستار آزادی تمام رهبران غیرنظامی شد و بازداشت آنان را غیرقانونی خواند.

تایلند و کامبوج دو کشور همسایه میانمار گفته‌اند که مداخله نظامی در میانمار یک مسئله داخلی میانمار است.

چه رخ داد؟

پیش از اعلام انتقال قدرت به وسیله ارتش، واحدهایی از ارتش میانمار آنگ سان سوچی، رهبر اتحادیه ملی دموکراسی و دیگر مقام های ارشد این حزب از جمله وین مینت، رییس جمهوری و چند سروزیر ایالتی را بازداشت کرده بودند.

آنگ سان سوچی با عنوان رسمی مشاور دولتی، به طور بالقوه در مقام نخست وزیری میانمار قرار دارد و رهبر بالقوه این کشور است.

به گفته جاناتان هید، خبرنگار بی بی سی در جنوب شرقی آسیا، سربازان در حال گشت زنی از نایپیتاو، پایتخت و شهر یانگون هستند.

تلفن و اینترنت نیز در پایتخت میانمار دچار اختلال شده است.

میو نیونت، سخنگوی اتحادیه ملی دموکراسی از مردم خواسته است از واکنش شتاب زده خودداری و بر اساس قانون عمل کنند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آنگ سانگ سوچی که در سال ۲۰۱۰ جایزه صلح نوبل را برای مبارزاتش دریافت کرد در چند سال گذشته به علت مواضعش در برابر پاکسازی قومی مسلمانان روهینگا در میانمار مورد انتقاد قرار گرفته اما در داخل کشورش همچنان بسیار محبوب است

اختلاف بر سر انتخابات

اتحادیه ملی دموکراسی در میانمار به رهبری آنگ سان سوچی در انتخابات هشتم نوامبر، هجدهم آبان، توانست با کسب ۸۳ درصد از آرا به پیروزی چشمگیری دست پیدا کند.

این دومین انتخابات آزاد میانمار پس از پایان حکومت نظامیان در سال ۲۰۱۱ بود.

با این حال، ارتش میانمار با رد نتیجه انتخابات به دیوان عالی این کشور درباره وقوع تقلب گسترده شکایت کرد.

کمیسیون انتخابات میانمار این اتهام را رد کرده است.

قرار بود نخستین جلسه پارلمان جدید دوشنبه برگزار شود ولی ارتش خواهان تعویق آن شده بود.

پس از پایان حکومت نظامی در میانمار، قانون اساسی این کشور ۲۵ درصد کرسی پارلمان را در اختیار نظامیان قرار داده و ارتش این کشور عهده دار سه سمت وزارت در کابینه است.

آنگ سان سوچی کیست؟

آنگ سان سوچی که ۷۵ سال سن دارد، دختر ژنرال آنگ سان، قهرمان استقلال میانمار است که در سال ۱۹۴۸ هدف سوء قصد قرار گرفت و کشته شد.

خانم سوچی در آن زمان تنها ۲ سال سن داشت.

خانم سوچی به خاطر مخالفت با حکومت نظامیان در این کشور در فاصله سال های ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۰ در مجموع به مدت ۱۵ سال در زندان و حصر خانگی بود.

او در سال ۱۹۹۱ جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

اتحادیه ملی دموکراسی به رهبری خانم سوچی در سال ۲۰۱۵ در انتخابات پارلمانی میانمار پیروز شد.

طبق قانون اساسی میانمار، آنگ سان سوچی به خاطر داشتن فرزندانی که شهروند کشور دیگری هستند، از ریاست جمهوری منع شده است ولی او به طور بالقوه رهبر این کشور در نظر گرفته می شود.

در سال های اخیر، رویکرد آنگ سان سوچی به سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا، انتقادهای بین المللی را علیه او به همراه داشته است.

با این حال، او از محبوبیت بالایی نزد اکثریت بودایی میانمار برخوردار است.