حکم زندان الکسی ناوالنی به اجرا گذاشته می‌شود

الکسی ناوالی در پشت شیشه دادگاه

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر،

الکسی ناوالی در پشت شیشه دادگاه

دادگاهی در مسکو آلکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین را به سه سال و نیم حبس قطعی محکوم کرد. او شش سال پیش به اتهام اختلاس به سه سال و نیم زندان تعلیقی محکوم شده بود. آقای ناوالنی یک سال در حبس خانگی بوده است که این زمان باید از دوره محکومیتش کم شود.

آقای ناوالنی از فرصت حضور در دادگاه استفاده کرد و با اشاره به مسمومیت خود در تابستان گذشته در حملات تندی، ولادیمیر پوتین را مسئول مسمومیت خود معرفی کرد و گفت که او به این عنوان در تاریخ ثبت خواهد شد.

آقا ناوالنی هدف اصلی تشکیل دادگاه را ترساندن میلیون‌ها شهروند روس دانست.

او پرونده اختلاس علیه خود را نادرست خواند و اتهامات را رد کرد.

وزیر خارجه آمریکا اقدام روسیه علیه آقای ناوالنی را محکوم کرده است. جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در توییتی نوشت که اقدام روسیه مغایر تعهدات بین المللی این کشور در زمینه حاکمیت قانون و آزادی های بنیادی است و خواستار آزادی فوری الکسی ناوالنی شد.

پیشتر و به هنگام جلسه دادگاه آقای ناوالنی گزارش‌ شد که پلیس دستکم ۲۰۰ نفر از هواداران او را در نزدیکی دادگاه دستگیر کرد.

آقای ناوالنی دو هفته پیش هنگام بازگشت به مسکو بازداشت و روانه زندان شد. علت بازداشت آقای ناوالنی اینطور عنوان شد که او در زمان تعلیق حکمی که شش سال پیش دادگاه برای او به "اتهام فساد مالی" صادر کرده، به طور مرتب موقعیت خود را به پلیس گزارش نداده است.

تصاویری از سالن دادگاه منتشر شده و در آن آقای ناوالنی پشت یک محفظه شیشه‌ای قرار دارد.

پیشتر دادگاه حقوق بشر اروپا احکام قضات روس در پرونده آقای ناوالنی را "خودسرانه" و "آشکارا غیرمعقول" توصیف کرده است. وکلای پرونده از دادگاه خواسته بودند به این حکم دادگاه حقوق بشر اروپا توجه کنند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در مسکو می‌گوید که رای به زندانی کردن آقای ناوالنی می‌تواند به خشم هواداران او و افزایش تظاهرات خیابانی و واکنش‌های جهانی بینجامد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

پلیس ضد شورش با تجمع هواداران ناوالنی برخورد کرد

هواداران آقای ناوالنی پیشتر اعلام کرده بودند امروز در بیرون دادگاه آقای ناوالنی تجمع می‌کنند.

فعالان ضد پوتین پس از بازداشت، به ویژه در مواردی که اعتراضات سراسری است، می‌توانند با دو سال و نیم حکم مواجه شوند.

در دو هفته گذشته و پس از بازداشت آقای ناوالنی، شهرهای مختلف روسیه صحنه تظاهرات ضد دولتی بوده است.

تا کنون چند هزار نفر در ارتباط بااین اعتراضات بازداشت شده‌اند.

منابع مستقل می‌گویند تنها در روز یکشنبه ۵۳۰۰ نفر از هواداران الکسی ناوالنی در جریان تظاهرات سراسری روسیه بازداشت شدند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

الکسی ناوالنی ولادیمیرپوتین را متهم کرده که دولتی فاسد را اداره می‌کند. او اخیرا نیز در ویدیویی تصاویری کاخ مجلل در کنار دریای سیاه را منتشر کرد که به ادعای او هدیه میلیاردرهای روس به اوست. بیش از ۱۰۰ میلیون نفر این ویدیو را تماشا کرده‌اند.

تیم آقای ناوالنی، این ویدیو را بعد از دستگیری او منتشر کرد. کرملین اما اعلام کرده که این ملک به آقای پوتین تعلق ندارد.

بعدتر اما یک تاجر روسی ادعا کرد مالک این کاخ یک میلیارد دلاری است. آرکادی روتنبرگ که روابط نزدیکی با آقای پوتین دارد گفته که او این کاخ را دو سال پیش در جنوب روسیه خریداری کرد.

آقای ناوالنی تابستان گذشته پس از مسمومیت با سم اعصاب نویچوک برای درمان به آلمان رفته بود، او دولت روسیه را به مسموم کردن خود متهم کرده است ولی کرملین این اتهام را رد می‌کند.

واکنش آمریکا

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت که آمریکا "عمیقا نگران" تصمیم مقام های روسیه در مورد مجازات حبس الکسی ناوالنی و جایگزین کردن مجازات تعلیقی او به حبس قطعی است.

او نوشت: "ما درخواست خود از دولت روسیه برای آزادی فوری و نامشروط آقای ناوالنی و صدها شهروند دیگر روسیه که در هفته های اخیر فقط به خاطر بهره برداری از حقوق خود، از جمله حق آزادی بیان و تجمع مسالمت آمیز، در عملی ظالمانه بازداشت شده اند را تکرار می کند."

در این بیانیه آمده است: "دادگاه اروپایی حقوق بشر (ای سی اچ آر) نتیجه گیری کرد که حکم سال ۲۰۱۴ آقای ناوالنی، که زمینه مجازات فعلی است، 'غیرقانونی و خودسرانه' بود و 'با انگیزه های سیاسی' صادر شده بود."

او افزود درحالی که آمریکا برای پیشبرد منافع خود با روسیه تعامل دارد، اما "برای پاسخگو کردن" مسکو به خاطر نقض حقوق شهروندانش با "متحدان و شرکای خود همکاری نزدیک" دارد.