کرونا؛ مرگ به دنبال مصرف الکل در انگلیس و ولز رکورد شکست

A person holding a glass of whisky

منبع تصویر، Getty Images

برآوردهای اولیه بر اساس تحقیقی که در انگلستان و ولز انجام شده نشان می‌دهد که میزان مرگ و میر در ۹ ماه اول ۲۰۲۰ بر اثر مصرف الکل به بیشترین میزان خود رسیده است.

بین ژانویه و سپتامبر سال گذشته میلادی ۵۴۶۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن ۱۶ درصد افزایش یافته است.

این بیشترین میزان مرگ و میر از سال ۲۰۰۱ است که این آمار ثبت می‌شود.

مرکز ملی آمار می‌گوید که طبق داده‌ها ‌میزان مرگ و میر در هنگام و بعد از اولین قرنطینه سراسری در این کشورها اوج گرفته بود.

میزان مرگ و میر در سه ماه اول ۲۰۲۰ به اج خود رسید و ۸/۱۲ مرگ در ۱۰۰ هزار نفر بود. این عدد در ماه سپتامبر نیز همین مقدار بود که بیشترین میزان از زمانی است که آمار گرفته شده است.

در این سال هم مثل سال‌های گذشته متوسط مرگ و میر در اثر الکل میان مردان دو برابر زنان بود.

کارشناسان می‌گویند شیوع کرونا تاثیر چندانی روی چگونگی گردآوری و ثبت این داده‌ها نداشته است. با این حال مشخص نیست که ابتلا به کرونا چه میزان در این آمار تاثیر داشته است.

بن هامبراستون، سخنگوی مرکز ملی آمار می‌گوید: "امروزه آمار نشان می‌دهد که در نه ماه اول ۲۰۲۰، میزان مرگ و میر در انگلیس و ولز که به طور مشخص در اثر الکل بوده به بیشترین میزان از زمانی که ما شروع به ثبت آمار کرده‌ایم، رسیده است. این آمار از آوریل تا سپتامبر و در دوران و پس از برقراری اولین محدودیت‌ها است. میزان این مرگ و میر به نسبت مدت مشابه در سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است."

"این مسئله دلایل پیچیده‌ای دارد و زمان می‌برد تا تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا روی مرگ و میر ناشی از مصرف الکل به طور کامل مشخص شود."