کرونا در جهان؛ اولین گروه مسافران مشمول قرنطینه در هتل، وارد لندن شدند

مسافران ورودی در فرودگاه هیترو لندن

منبع تصویر، PA Media

توضیح تصویر،

مسافران ورودی در فرودگاه هیترو لندن

از امروز همه بریتانیایی‌ها و ایرلندی‌هایی که از کشورهای پرخطر به این کشور باز می‌گردند باید ۱۰ روز به حساب خودشان در هتل‌های تعیین شده قرنطینه شوند.

در حال حاضر ۳۳ کشور از جمله امارات متحده عربی، برزیل و پرتغال در فهرست کشورهای پرخطر یا لیست قرمز قرار دارد.

ورود سایر مسافران از کشورهای لیست قرمز مدتی است ممنوع شده است.

مسافران باید از قبل از طریق سایت دولت بریتانیا اتاق خود را رزو کرده باشند و برای یک بزرگسال دیگر در یک اتاق و یا یک کودک بالای ۱۲ سال باید مبلغ ۶۵۰ پوند دیگر پرداخت شود. برای کودکان ۵ تا ۱۲ سال مبلغ ۳۲۵ پوند باید پرداخت شود.

دولت بریتانیا هدف از این اقدام را جلوگیری از ورود انواع جدید ویروس کرونا به بریتانیا اعلام کرده است اما منتقدان دولت می‌گویند خیلی دیر به فکر این کار افتاده‌است.

از چهارم ژانویه در سراسر بریتانیا تعطیلی سراسری برای مقابله با شیوع کرونا دوباره برقرار شده است.

واکسیناسیون سراسری در بریتانیا پس از عبور از مرز ۱۵ میلیون نفر وارد مرحله ای جدید شد است. نخست وزیر بریتانیا می‌گوید که تقریبا تمام افراد در معرض خطر دوز اول واکسن را دریافت کردند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روند واکسیناسیون در بریتانیا را ستود و گفت که دولت قصد دارد هفته آینده (۲۲ فوریه) درباره زمان‌بندی کاهش محدودیت‌ها تصمیم‌گیری کند.

او از همه افراد خواست که واکسن بزنند و بار دیگر تاکید کرد که این واکسن‌ها ایمن و موثر هستند و افراد با زدن واکسن خود و خانواده و همسایه هایشان را از ابتلا به بیماری کووید۱۹ محافظت می‌کنند.

یک تحقیق در بریتانیا حاکی از این است که تعداد کمتری از کارکنان سیاه پوست یا آسیایی بیمارستان‌ها حاضر شدند واکسن بزنند.

در بررسی بیمارستان دانشگاهی لستر که از اواسط ماه دسامبر واکسیناسیون کارمندانش را شروع کرده است، نشان می‌دهد که از میان ۱۹ هزار و ۴۴ پرسنل این بیمارستان ۷۰ درصد کارکنان سفید پوست و در مقابل ۵۸ درصد کارکنان آسیایی تبار و ۳۶ درصد کارکنان سیاه پوست حاضر به زدن واکسن شدند.

در این گزارش آمده که چنین نتیجه‌ای می‌تواند پیامدهای بزرگی داشته باشد.

در یک تحول دیگر، شهردار شهر دارون در شمال غرب انگلستان به دلیل شرکت در یک مهمانی که ۹ نفر دیگر هم حضور داشتند، به دلیل نقض مقررات کرونا جریمه شد. او با پذیرش "اشتباه" در نقض مقررات قرنطینه از سمت خود استعفا داد.

بحران کرونا در پرتغال به دلیل پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها

منبع تصویر، REUTERS/Violeta Santos Moura

توضیح تصویر،

کارنوال باستانی در روستای پودنس در پرتغال؛ یکی از مشهورترین فستیوال‌ها در پرتغال دیروز در حالی برگزار شد که به دلیل قرنطینه، مردم باید در خانه‌هایشان می ماندند و خیابان‌ها بر خلاف سال‌های گذشته خالی بود

یک تیم پزشکی از فرانسه برای کمک به بحران ایجاد شده در اثر شیوع کرونا در پرتغال به این کشور سفر کردند. سیستم درمانی و بیمارستان‌های پرتغال به شدت تحت فشار است و ظرفیت اغلب بیمارستان‌ها تکمیل شده است.

سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از جمله لوکزامبورگ قصد دارند در روزهای آینده بیمارستان صحرایی مجهز به بخش مراقبت‌های ویژه بر پا کنند.

تیم‌های پزشکی از آلمان پیشتر چند بیمارستان صحرایی ایجاد کردند.

نسبت به جمعیت، پرتغال در حال حاضر بالاترین آمار مبتلایان به کرونا را در اتحادیه اروپا دارد، هر چند که آمار رو به کاهش است.

مقامات این کشور قرنطینه و تعطیلی سراسری اعلام کردند و می‌گویند دستکم تا آخر ماه مارس (ماه آینده میلادی) این تعطیلی ادامه خواهد داشت.

کوتاه از سایر کشورهای جهان:

  • 'نقش موثر '''''''' واکسیناسیون در کاهش شیوع کرونا در اسرائیل: بزرگترین سازمان خدمات درمانی اسرائیل از نقش واکسیناسیون در کاهش میزان شیوع کرونا خبر داده و اعلام کرد که موارد ابتلا به کووید ۱۹ در میان افرادی که واکسن کرونا ۹۴ درصد" کاهش یافته است.
  • تعویق بازگشایی پیست‌های اسکی در ایتالیا پس از ماهها تعطیلی: در حالیکه پیست های اسکی در ایتالیا، پس از ماهها تعطیلی در حال آماده شدن برای بازگشایی و استفاده از آخرین ماههای فصل اسکی امسال بودند، وزیر بهداشت ایتالیا اعلام کرد که قرار است تا ۵ مارس، ۲۰ روز دیگر همچنان تعطیل باشند.
  • آلمان در مرزهایش با تیرول اتریش و جمهوری چک کنترل مرزی گذاشت: در پی پیدا شدن ویروس جهش یافته در یک مجموعه اسکی در تیرول اتریش، آلمان در مرزهایش با تیرول و همچنین جمهوری چک کنترل مرزی گذاشت.