مرد ۹۵ ساله به دلیل کار در اردوگاه نازی‌ها از آمریکا اخراج شد

عکس آرشیوی از فردریک کارل برگر

منبع تصویر، US DOJ

توضیح تصویر،

عکسی از فردریک کارل برگر در دهه ۱۹۵۰

آمریکا گارد سابق یک اردوگاه کار اجباری نازی ها که ۹۵ سال دارد را به آلمان مسترد کرده است.

فردریک کارل برگر، که از ۱۹۵۹ تاکنون در آمریکا زندگی کرده، روز شنبه از آمریکا به فرانکفورت منتقل شد.

آقای برگر به کار به عنوان محافظ در اردوگاه کار اجباری نوئن‌گامه اذعان کرده، اما می گوید شاهد هیچ کشتار یا بدرفتاری با زندانیان نبوده است.

دادستان ها در آلمان اکنون اتهامات علیه او را به دلیل فقدان شواهد کنار گذاشته اند.

قرار است پلیس از او بازجویی کند اما روشن نیست که او با اقدام قضایی بیشتری مواجه خواهد شد یا نه. کارشناسان حقوقی می گویند این پرونده بسته به اظهارات او می تواند دوباره به جریان بیافتد.

سال پیش دادگاهی در آمریکا حکم استرداد او را صادر کرد، چون گفت زندانیان اردوگاه نوئن‌گامه در شرایط "فجیعی" زندگی می کردند و مجبور بودند آنقدر کار کنند "تا از پا در آیند."

آقای برگر در جریان محاکمه اذعان کرد که در زمان کار در این اردوگاه، واقع در نزدیکی هامبورگ در شمال آلمان، مانع فرار زندانیان شده بود.

مونتی ویلکینسون دادستان موقت آمریکا گفت که اخراج آقای برگر نشان می دهد که دولت می خواهد "مطمئن شود آمریکا پناهگاهی امن برای کسانی که در جنایات نازی ها علیه انسانیت و سایر موارد نقض حقوق بشر شرکت کرده اند نیست."

آقای برگر در مصاحبه ای با واشنگتن پست گفت که او مجبور شده بود در این اردوگاه کار کند، مدت کوتاهی آنجا بود و هیچ سلاحی نداشت.

او نسبت به اخراج خود ابراز شگفتی کرد و گفت "بعد از ۷۵ سال این کار مسخره است. باور کردنی نیست. شما دارید مرا از خانه ام بیرون می کنید."

دادستان های آلمانی هرگز از تعقیب مقام های سابق اردوگاه های نازی دست برنداشته اند.

در ماه جاری یک زن ۹۵ ساله به دستیاری و تشویق کشتار جمعی در اردوگاه استاتوف متهم شد. او در این اردوگاه منشی بود. همزمان یک مرد ۱۰۰ ساله هم با اتهام کار کردن به عنوان گارد در اردوگاه زاخسِن‌هاوزن روبرو شد.