کاهش محدودیت‌ها در اسرائیل با ظاهر شدن تاثیر مثبت واکسن کرونا

واکسیناسیون در تل آویو

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تسهیل مقررات بعد از آن است که حداقل ۴۹ درصد جمعیت اسرائیل واکسینه شدند

بعد از آنکه مطالعات در اسرائیل نشان داد واکسن فایزر در این کشور ۹۵.۸ درصد در جلوگیری از بستری شدن و مرگ بیماران کووید موثر بوده، دولت درحال کاهش محدودیت های مربوط به ویروس کروناست.

فروشگاه ها، کتابخانه ها و موزه ها می توانند از روز یکشنبه باز کنند هرچند فاصله گیری اجتماعی و زدن ماسک الزامی خواهد بود.

وزارت بهداشت اسرائیل می گوید که این اولین مرحله از بازگشت به زندگی عادی است.

اسرائیل بالاترین میزان واکسیناسیون در جهان را دارد و بیش از ۴۹ درصد مردم این کشور حداقل دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

این کشور روز ۲۷ دسامبر برای سومین بار مقررات منع تردد اعمال کرد که بعد از شدت یافتن دوباره شیوع ویروس بود.

با تسهیل این مقررات، مردم اکنون می توانند وارد مراکز خرید و گردشگری مثل باغ وحش ها شوند.

شماری از سایر مراکز از جمله باشگاه های ورزشی، هتل ها و کنیسه ها هم می توانند باز کنند. با این حال ورود به آنها نیازمند یک گواهی به نام "گذرنامه سبز" خواهد بود که بعد از واکسینه شدن برای افراد صادر می شود.

گروه کوچکی که بعد از ابتلا به ویروس کرونا خوب شده اند و در حال حاضر برای دریافت واکسن واجد شرایط نیستند هم این گواهی را دریافت خواهند کرد.

این گواهی که به صورت یک اپ در تلفن های هوشمند قابل حمل است را وزارت بهداشت صادر می کند و برای شش ماه اعتبار خواهد داشت. زمان صدور کارت یک هفته بعد از دوز دوم است.

کنسرت ها و رویدادهای ورزشی هم با ۷۵ درصد ظرفیت از سرگرفته می شوند. با این حال سقف جمعیت در این رویدادها در فضای بسته ۳۰۰ نفر و در فضای باز ۵۰۰ نفر خواهد بود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مراکز خرید اکنون بار دیگر اجازه بازگشایی خواهند داشت

علیرغم تسهیل محدودیت ها، فرودگاه های اسرائیل برای دو هفته دیگر باز نخواهد شد.

وزارت بهداشت روز شنبه گفت مطالعات نشان داده که خطر ابتلا به ویروس کرونا در میان کسانی که هر دو دوز واکسن فایزر را زده اند ۹۵.۸ درصد کاهش یافته است.

براساس این بررسی واکسن فایزر ۹۸ درصد در جلوگیری از تب یا مشکلات تنفسی موثر است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، می گوید انتظار دارد ۹۵ درصد اسرائیلی های بالای ۵۰ سال در دو هفته آینده واکسینه شوند.

پیشتر در این هفته نوار غزه هم اولین محموله از واکسن را دریافت کرد که بعد از آن بود که اسرائیل مجوز عبور آن از مرز خود را داد.

یک مقام به رویترز گفت این محموله حاوی دو هزار دوز از واکسن روسی اسپوتنیک وی است که به بیمارانی تزریق می شود که عمل پیوند عضو انجام داده اند یا نارسائی کلیوی دارند.

پیشتر وزارت بهداشت دولت خودگردان فلسطینی برای واکسینه کردن ۱۰۰ هزار فلسطینی که در اسرائیل کار می کنند با وزارت بهداشت اسرائیل به توافق رسید.

تصور می شود هم اکنون حدود ۵ میلیون فلسطینی در انتظار دریافت واکسن باشند.