بایدن می‌گوید اعلامیه‌ای درباره عربستان منتشر خواهد کرد

ولیعهد عربستان

منبع تصویر، AFP

در پی انتشار یک گزارش دستگاه های اطلاعاتی آمریکا که نتیجه گیری می کند قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی با تایید محمد بن سلمان ولیعهد این کشور انجام شد، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا می گوید دولت او روز دوشنبه اعلامیه ای را درباره عربستان منتشر خواهد کرد.

دولت آقای بایدن در پی انتشار این گزارش تحریم‌هایی را علیه چند شهروند سعودی اعمال کرده است اما ولیعهد عربستان در این فهرست نیست.

به همین دلیل دولت آمریکا با انتقادهایی مواجه شده است. روزنامه واشنگتن پست در سرمقاله ای در ستون آزاد این روزنامه از آقای بایدن انتقاد کرده است که باید برخورد شدیدتری با محمد بن سلمان می کرد.

آقای بایدن روز شنبه در پاسخ به سوالی درباره تنبیه ولیعهد عربستان گفت: "روز دوشنبه در مورد اینکه قصد داریم به طور کلی با عربستان چه کنیم اعلامیه ای منتشر خواهیم کرد."

او جزییات بیشتری ارائه نکرد.

گزارش اطلاعاتی آمریکا که اصلا در سال ۲۰۱۸ تهیه شده بود اما روز جمعه با ابتکار دولت بایدن علنی شد، تاکید می‌کند محمد بن سلمان طرحی را تایید کرده بود که به موجب آن نیروهای اطلاعاتی این کشور مامور شده بودند جمال خاشقجی را "بگیرند یا بکشند."

آمریکا بعد از انتشار این گزارش از تدابیری شامل عدم صدور ویزا برای ۷۰ تبعه سعودی و توقیف اموال شماری از مقام های این کشور خبر داد. با این حال آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت این اقدامات برای گسست در روابط دو کشور نیست و روابط میان عربستان و آمریکا بزرگ‌تر از هر فرد دیگری است.

اگنس کالامارد، از گزارشگران سرشناس حقوق بشر سازمان ملل، هم از تصمیم واشنگتن برای تحریم نکردن محمد بن سلمان انتقاد کرد.

خانم کالامارد گفت این تصمیم مثل این است که کسی گناهکار باشد، اما دادگاه او را آزاد کند.

دولت عربستان سعودی محتوای گزارش اطلاعاتی آمریکا را رد کرده و آن را "منفی، غلط و غیر قابل قبول" خوانده است.

توضیح ویدئو،

گام‌های اول بایدن در خاورمیانه: پیام‌های واضح به ایران و عربستان

رسانه‌ها گزارش داده‌اند که ممکن است آمریکا در قراردادهای فروش سلاح به عربستان تجدیدنظر کند و فروش تسلیحات را به تسلیحات دفاعی منحصر کند.

آمریکا پس از انتشار این گزارش از یک سیاست جدید با نام "خاشقجی" با هدف جلوگیری از تهدیدهای مرزی برای مخالفان و روزنامه نگاران خبر داده است.

آقای خاشقجی در اکتبر سال ۲۰۱۸ در حالی که برای گرفتن سند طلاق خود به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه رفته بود، توسط شماری از نیروهای اطلاعاتی عربستان که با پروازی اختصاصی به استانبول رفته بودند به قتل رسید.

متهمان این پرونده در عربستان در ابتدا به اعدام محکوم شده بودند اما دادگاه مجازات آنها را کاهش داد.

در حکم دادگاه عالی کیفری ریاض که شهریور امسال صادر شد، پنج محکوم اصلی به بیست سال زندان و سه نفر دیگر به سه تا هفت سال زندان محکوم شدند.