توقف صادرات واکسن کرونا از ایتالیا

vaccine

منبع تصویر، Reuters

ایتالیا اولین کشوری است که صادرات واکسن ویروس کرونا را مطابق با دستورالعمل‌های اتحادیه اروپا که اوایل سال جاری تصویب شد، ممنوع کرده است.

مقامات این کشور انتقال ۲۵۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا را که در ایتالیا تولید شده، به استرالیا متوقف کردند.

گزارش شده است که کمیسیون اتحادیه اروپا این تصمیم را تایید کرده است.

محدودیت‌های صادراتی پس از آن اعلام شد که تولیدکنندگان با استناد به مشکلات موجود در تولید، اظهار کردند که قادر به عمل به قرارداد خود با اتحادیه اروپا نیستند. استرازنکا گفته است که کمتر از نیمی از دوزهای وعده داده شده را به کشورهای اتحادیه اروپا تحویل می‌دهد.

پیش از این در ماه ژانویه، مقامات ایتالیا تأخیر در تأمین واکسن توسط آسترازنکا و فایزر را "غیرقابل قبول" توصیف کرده و شرکت‌ها را به نقض قرارداد خود متهم کردند.

طبق طرح واکسن اتحادیه اروپا که در ژوئن سال گذشته تاسیس شد، این اتحادیه مذاکره برای خرید واکسن را از طرف کشورهای عضو انجام می‌دهد.

اتحادیه اروپا یا آسترازنکا در مورد اقدام تازه ایتالیا، اظهار نظر رسمی نکرده‌اند.

منبع تصویر، Reuters

آلمان تزریق واکسن استرازنکا برای افراد بالای ۶۵ سال را تایید کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در همین حال کمیسیون واکسن آلمان استفاده از واکسن آکسفورد- استرازنکا را در افراد بالای ۶۵ سال تأیید کرده است.

آلمان قبلاً با استناد به اطلاعات ناکافی در مورد تأثیر واکسن استرازنکا بر افراد مسن، آن را فقط برای افراد زیر ۶۵ سال تأیید کرده بود.

جنس اسپان ، وزیر بهداشت آلمان، روز پنجشنبه با اعلام تصمیم کمیسیون گفت که این اقدام "خبر خوبی برای افراد مسنی است که منتظر واکسن هستند".

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم گفته که این کشور موضع خود را در مورد واکسن آکسفورد- آسترازنکا تغییر داده و اکنون تزریق آن را به افراد ۶۵ ساله و بالاتر توصیه می کند.

خانم مرکل همچنین گفته که آلمان همان روندی را که بریتانیا در تزریق دو دوز واکسن اتخاذ کرده، دنبال خواهد کرد و دو دوز واکسن را با فاصله ۱۲ تا ۱۳ هفته ای تزریق خواهد کرد.

بدبینی عمومی نسبت به واکسن آکسفورد- آسترازنکا باعث تاخیر شدیدی در واکسیناسیون در آلمان شده و صدها هزار دوز از این واکسن بدون استفاده در این کشور مانده است.

فرانسه هم در اوایل هفته جاری پس از آن که اطلاعات ارائه شده از بریتانیا حاکی از تاثیرگذاری بالای واکسن آکسفورد- استرازنکا در حفاظت از افراد مسن بود، موضع خود را در مورد استفاده از این واکسن تغییر داد.

وزیر بهداشت فرانسه گفت که این توصیه شامل افراد ۶۵ تا ۷۵ ساله می شود.

فرانسه ماه پیش استفاده از این واکسن را برای افراد زیر ۶۵ سال تایید کرد، اما گفت داده های کافی برای تجویز آن برای افراد مسن‌تر وجود ندارد.

مطالعات از آن زمان نشان داده است که این واکسن در افراد مسن هم خیلی موثر است.

سازمان نظارت بر محصولات دارویی اتحادیه اروپا این واکسن را برای کلیه بزرگسالان تایید کرده است، اما خود کشورهای عضو اتحادیه در مورد اعمال این توصیه تصمیم می گیرند.