کرونا؛ سیستم بهداشتی برزیل 'در آستانه فروپاشی است'

سه شنبه این کشور ۱۹۷۲ مرگ ناشی از کرونا ثبت کرد که یک رکورد جدید به شمار می‌آمد

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر،

سه شنبه این کشور ۱۹۷۲ مرگ ناشی از کرونا ثبت کرد که یک رکورد جدید به شمار می‌آمد

موسسه فیوکروز برزیل هشدار داد که نظام بهداشتی این کشور در شهرهای بزرگ به سبب شیوع شدید کرونا در حال فروپاشی است.

در حال حاضر در بیش از ۸۰ درصد تخت‌های بخش‌های مراقبت ویژه ۲۵ ایالت از ۲۷ ایالت برزیل بیمار بستری شده است و تنها ۲۰ درصد تخت خالی وجود دارد.

سه شنبه این کشور ۱۹۷۲ مرگ ناشی از کرونا ثبت کرد که یک رکورد جدید به شمار می‌آمد.

از زمان شیوع همه گیری کرونا در برزیل تا کنون ۲۲۶ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و ۱۱ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شدند.

برزیل پس از آمریکا بیشترین آمار مرگ را در جهان ثبت کرده است.

بنابر گزارش‌های رسمی بیش از ۹۰ درصد ظرفیت بخش مراقبت‌های ویژه، مراکز ۱۵ ایالت از جمله ریودوژانیرو و سائوپائولو پر شده است.

یک اپیدمیولوژیست موسسه فیوکروز گفت مبارزه با این بیماری در سال ۲۰۲۰ شکست خورد و شانس چندانی برای تغییر وضعیت در نیمه اول سال ۲۰۲۱ وجود ندارد.

در این گزارش هشدار داده شده که آمارهای مورد اشاره از ظرفیت فراتر رفته و سیستم بهداشتی کشور در حال سقوط است.

"بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم امید به معجزه واکسیناسیون دسته جمعی یا تغییر اساسی در مدیریت همه گیری کرونا است.

او گفت که امروز برزیل تهدیدی برای بشریت به شمار می‌آید.

هفته گذشته پیشبینی شده بود که مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا در این کشور از روزی 2000 هزار نفر عبور خواهد کرد. کارشناسان می‌گویند تنها راه حل برای کنترل شرایط این است که دولت فدرال مدیریت مقابله با کرونا را به عهده بگیرد و هر چه زودتر با اعمال محدودیت و قرنطینه، اجبار گسترده شهروندان به استفاده از ماسک و همچنین واکسیناسیون سراسری، شرایط را کنترل کند.

در حالی که برزیل بیشترین آسیب را بر اثر کرونا در میان کشورهای آمریکای لاتین متحمل شده اما از نظر توزیع واکسن از دیگر کشورهای این منطقه هم عقب مانده است.

بیش از هشت میلیون نفر در این کشور تا کنون اولین دوز واکسن خود را دریافت کرده‌اند که تقریبا معادل چهار درصد جمعیت است.

رئیس جمهوری برزیل: دست از غر زدن بردارید

این گزارش‌ها در حالی منتشر می ‌شود که ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل با انتقاد از اقدامات مربوط به مهار ویروس کرونا علیرغم افزایش موارد و مرگ و میر در این کشور از برزیلی‌ها خواسته از " غر زدن و شکایت کردن " در مورد کرونا خودداری کنند.

روز شدید موارد تازه کرونا در برزیل به علت گسترش یک نوع جهش یافته بسیار مسری این ویروس است که تصور می شود از شهر مانائوس آمازون منشاء گرفته باشد.

با این حال آقای بولسونارو همچنان به ناچیز جلوه دادن تهدیدهای ناشی از ویروس ادامه داد و گفت: "دست از غر زدن بردارید. تا کی می‌خواهید بخاطر آن گریه کنید؟"

آقای بولسو نارو در یک مراسم گفت. "تا کی می‌خواهید در خانه بمانید و همه چیز را تعطیل کنید؟ هیچ کس دیگر نمی تواند این وضعیت را تحمل کند. ما از مرگ و میرها متاسفیم اما نیاز به یک راه حل داریم."

این اظهارات انتقادات گسترده‌ای را به دنبال داشته است.

شهرداران و فرمانداران ایالتی که نگران فشار بیش از حد بر بیمارستان‌ها هستند در روزهای اخیر اداره امور را خود به دست خود گرفته‌اند.