دولت بریتانیا تغییرات در اولویت‌های سیاست خارجی خود را اعلام کرده است

HMS Queen Elizabeth

منبع تصویر، PA Media

دولت بریتانیا امروز سه‌شنبه (۲۶ اسفند/ ۱۶ مارس) اولویت‌های سیاست خارجی و دفاعی خود پس از جدایی این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) را اعلام کرده است. بریتانیا به طور رسمی از اول ژانویه سال جاری میلادی از این اتحادیه خارج شد.

بریتانیا در سیاست‌های جدید خود تمرکز خاصی بر روی موضوعاتی نظیر تجارت و امنیت در منطقه هند-اقیانوس آرام، روابط با کشورهای هند، استرالیا و ژاپن و همچنین حل چالشهای روابط با چین خواهد داشت.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، قرار است ماه آینده به هند سفر کند و همزمان هم اعلام شده است که یک ناو هواپیمابر این کشور در این منطقه مستقر خواهد شد.

آقای جانسون در اظهاراتی در پارلمان این کشور تاکید کرد که شکی نیست که چین چالش بزرگی برای دمکراسی ازجمله در کشورهایی مانند بریتانیا است. اما وی در عین حال تاکید کرد که بریتانیا با چین و با هدف ایجاد روابط مستحکمتر همکاری خواهد کرد.

بر اساس این سیاست جدید روسیه نیز کماکان یک تهدید برای این کشور محسوب می‌شود و بریتانیا کلاهک‌های هسته‌ای خود را افزایش خواهد داد. بر اساس اظهارات آقای جانسون، بریتانیا ذخایر اتمی خود را به دویست و شصت کلاهک می‌رساند.

بیشتر بخوانید:

به گفته خبرنگار امور دیپلماتیک بی‌بی‌سی مبارزه با تغییرات اقلیمی اولین اولویت بین‌المللی بریتانیاست؛ گزارش رسمی ارائه شده زیاد به روابط آینده بریتانیا با اتحادیه اروپا نپرداخته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اسناد سیاست‌های جدید بریتانیا مشتمل بر ۱۰۰ صفحه است که با عنوان "بریتانیای جهانی در عصر رقابتی" منتشر شده است.

برای سال‌ها جایگاه بریتانیا در جهان با عضویت خود در اتحادیه اروپا و روابطش با آمریکا شناخته می‌شد و عمدتا به عنوان پلی میان این دو دیده شده بود اما خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا معادلات را عوض کرد.

حالا دولت بریتانیا در پی آن است که این کشور نقش متفاوتی را در معادلات جهانی بازی کند.

سیاست جدید بریتانیا در پی تقویت تجارت، امنیت و دیپلماسی در منطقه‌ هند-آرام است که به سرعت در حال رشد اقتصادیست و در عین حال در پی تغییرشکل روابطش با بزرگترین بازیگر آسیایی؛ بنام چین که دومین قدرت بزرگ اقتصادی جهان است.

در حالیکه بریتانیا ناتو را کماکان به عنوان تکیه‌گاه اصلی دفاعی و امنیتی در منطقه آتلانتیک-اروپا می‌بیند ولی این کشور در کنار متحدانش خواهان شکل دهی یک نظم بازتر جهانی است که در آن دموکراسی‌ها بتوانند "رشد کنند".

بر اساس سیاست‌های جدید بریتانیا "قدرت‌های جدید از تمامی ابزارهای در اختیار خود برای تبیین نظم جهانی استفاده می‌کنند؛ در بعضی موارد سیستم باز و لیبرال بین‌المللی را که برآمده از جنگ سرد است، تضعیف می‌کنند."

منبع تصویر، PA Media

توضیح تصویر،

از جمله برنامه های دولت بریتانیا تأسیس اتاقی مشابه 'اتاق وضعیت کاخ سفید' برای کابینه است

'خلاء مالی'

انتشار سیاست‌های جدید بریتانیا در عرصه دفاعی و بین‌الملل در حالیست که بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور بودجه دفاعی این کشور ظرف چهار سال آینده ۱۶.۵ میلیارد پوند افزایش داده است.

آقای جانسون این موضوع را چند ماه پیش اعلام کرد و گفت که این بودجه‌ امکان سرمایه گزاری در نهادی فراهم می کند که در حوزه هوش مصنوعی فعالیت دارد و همچنین یک "فرماندهی فضایی" که می تواند اولین موشک بریتانیا را تا سال ۲۰۲۲ به فضا بفرستد. علاوه بر این، بودجه اعلام شده به یک کریودور سایبری در شمال انگلستان اجازه فعالیت خواهد داد که شامل ستاد "نیروهای ملی سایبری" خواهد بود.

گروهی از نمایندگان پارلمان بریتانیا اما هشدار داده اند که این بودجه اضافه ممکن است صرف پر کردن خلاء مالی در ادارات مربوط شود، به ویژه با توجه به این موضوع که وزارت دفاع این کشور با کمبود بالقوه بودجه معادل ۱۷ میلیارد پوند روبه روست. به گفته این نمایندگان ۲۰ میلیون پوند دیگر که ارتش درخواست کرده بود در بودجه اعلام شده تأمین نشده است.

وزارت دفاع بریتانیا گفته است که منابع مالی تازه، "ثبات مالی را برخواهد گرداند".