آمریکا می‌گوید کارزار سایبری ایران 'علیه انتخابات آمریکا با تایید رهبر ایران انجام شد'

انتخابات آمریکا

منبع تصویر، Reuters

مدیر اطلاعات ملی آمریکا با «اطمینان بالا» نتیجه گیری کرده است که آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران کارزار سایبری-تبلیغاتی جمهوری اسلامی علیه انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا را برای ضربه زدن به دونالد ترامپ تایید کرده بود.

این گزارش - که ارزیابی دسته جمعی سازمان های اطلاعاتی آمریکاست - می افزاید کل حکومت ایران، و نه یک جناح خاص، از این اقدام منتسب به جمهوری اسلامی حمایت کردند تا به هدف خود برای تشدید اختلافات در جامعه آمریکا و ضربه زدن به مشروعیت نهادهای دمکراتیک ایالات متحده برسند.

این گزارش در عین حال نتیجه گیری کرده است که نشانه ای وجود ندارد که بازیگران خارجی مستقیما خدشه ای به روند رأی گیری وارد کرده باشند.

این گزارش همچنین می گوید ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، دستور عملیات سایبری و تبلیغاتی برای صدمه زدن به جو بایدن نامزد حزب دموکرات را صادر کرد و چهره های مرتبط با سازمان های اطلاعاتی روسیه سعی کرده اند که روایت مسکو را به رسانه ها و برخی از نزدیکان ترامپ منتقل کنند.

وزارت امنیت داخلی و وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه مشترکی نوشتند: "روسیه و ایران در عملیاتی گسترده با هدف گرفتن بخش های حساس متعدد از زیرساخت ها، امنیت چندین شبکه که مدیریت برخی از وظایف مربوط به انتخابات را به عهده داشتند دستخوش قرار دادند."

"اما آنها مستقیما سلامت داده های رای دهندگان، امکان رای دادن، شمارش آرا یا ارسال به موقع نتایج انتخابات را تحت تاثیر قرار ندادند."

براساس این گزارش بازیگران مرتبط با روسیه، ایران و چین همچنین امنیت شبکه های مرتبط با سازمان های سیاسی، نامزدها و مبارزات انتخاباتی را "مستقیما دستخوش" قرار دادند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

این سازمان ها همچنین یک نظریه توطئه دایر بر اینکه یک شرکت ساخت دستگاه های شمارش آرا با ونزوئلا ارتباط داشته و نتایج را به نفع جو بایدن دستکاری کرده است را رد کردند. این نظریه توطئه را وکلای دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا مطرح کرده بودند.

آنها گفتند که درباره این ادعا تحقیق شده و "نتیجه گیری شده است که اعتباری ندارد."

گزارش های قبلی

در ماه دسامبر گذشته روزنامه واشنگتن پست نوشت که پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) به این نتیجه رسیده که ایران پشت تلاش‌های آنلاین برای تحریک به خشونت علیه مدیر اف‌بی‌آی، یک مقام سابق امنیت سایبری دولت آمریکا و چندین مقام انتخاباتی در ایالت‌های مختلف قرار داشته. این افراد از جمله کسانی هستند که ادعاهای مربوط به تقلب گسترده در انتخابات آمریکا را که دونالد ترامپ به آن دامن می‌زند، رد کرده‌اند.

کریستوفر ری، مدیر اف‌بی‌آی و کریستوفر کربس، از مقام‌های امنیت سایبری آمریکا از جمله کسانی بودند که عکس، آدرس و اطلاعات شخصی آنها با عنوان "دشمنان مردم" در سایتی اینترنتی منتشر شده بود. روی عکس این افراد علامت هدف‌گیری گذاشته شده بود.

به گزارش واشنگتن پست در این سایت نوشته شده بود: "این مقام‌ها به انتخابات جعلی علیه ترامپ کمک کرده و شریک جرم بوده‌اند."

جان رتکلیف، مدیر اطلاعات ملی وقت آمریکا، پیش از این در ماه اکتبر ۲۰۲۰ ایران را به ارسال ای‌میل های تهدیدآمیز به رای دهندگان حزب دمکرات متهم کرده بود. آقای رتکلیف گفت عوامل ایران با وانمود کردن به این که اعضای یک گروه راستگرای آمریکایی طرفدار دونالد ترام هستند این ایمیل را "با هدف ترساندن رای دهندگان، دامن زدن به ناآرامی های اجتماعی، و صدمه زدن به وجهه پرزیدنت ترامپ" ارسال کردند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت ایران خارجه، در واکنش ادعای مقامات آمریکایی را "تکراری و گزارشات ساختگی، ناشیانه و متقلبانه" دانست. ایران همچنین با احضار سفیر سوییس که در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا عمل می کند مراتب اعتراض جمهوری اسلامی را به آمریکا اعلام کرد.