اختلاف اروپایی‌ها در مورد تعلیق واکسیناسیون با استرازنکا

تزریق استرازنکا در اوکراین

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

تزریق استرازنکا در اوکراین

گروهی از کشورهای اروپایی که به دلیل تعلیق واکسن آکسفورد/استرازِنِکا مورد انتقاد قرار گرفته اند، برای رفع ابهام بیشتر در مورد ایمنی این واکسن کووید-۱۹ تلاش می کنند.

فرانسه، آلمان، اسپانیا و ایتالیا گفته اند که منتظر تحقیقات سازمان نظارتی اتحادیه اروپا در مورد گزارش ها از تشکیل لخته خون در شمار کوچکی از دریافت کنندگان این واکسن هستند.

اما سایر اعضای اتحادیه اروپا از جمله لهستان و بلژیک به استفاده از این واکسن ادامه می دهند.

سازمان محصولات دارویی اروپا (ای ام اِی) یافته های خود را روز پنجشنبه منتشر خواهد کرد.

این سازمان روز سه شنبه گفت همچنان "قاطعانه" به فواید واکسن استرازنکا باور دارد. اِمِر کوک مدیر این سازمان اشاره کرد که مشکل لخته خون که برخی کشورها آن را برجسته کرده اند مشکلی نسبتا رایج در کل جمعیت است.

او گفت: "می خواهم تاکید کنم که در حال حاضر هیچ نشانه ای نیست که واکسینه شدن علت این مشکلات بوده است."

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا روز سه شنبه در بیانیه مشترکی گفتند که موضع گیری این سازمان "دلگرم کننده" است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در همین حال کارشناسان سازمان بهداشت جهانی روز سه شنبه مشغول دیدار بوده اند اما یک سخنگو تاکید کرد "هیچ شواهدی" در دست نیست که نشان دهد لخته شدن خون به واکسن مرتبط است.

سازمان بهداشت جهانی کشورها را ترغیب کرده است واکسیناسیون را معلق نکنند. این تعلیق درحالی اتفاق می افتد که خیلی از کشورهای اروپا برای جلوگیری از افزایش آمار ابتلا تلاش می کنند.

در بریتانیا بیش از ۱۱ میلیون نفر حداقل یک دُز واکسن استرازنکا را دریافت کرده اند و هیچ نشانه ای از بالا رفتن آمار مرگ یا لخته شدن خون در آنها وجود ندارد.

کشورها چه کرده اند؟

حدود ۱۳ کشور اروپایی استفاده از این واکسن را معلق کرده اند. دانمارک و سپس نروژ و ایسلند اولین کشورها بودند. بعد از آنها آلمان، فرانسه، ایتالیا، قبرس، اسپانیا، لتونی و سوئد هم چنین کردند.

روز دوشنبه آلمان، فرانسه و ایتالیا گفتند که منتظر نتیجه تحقیقات "ای ام اِی" هستند تا بعد درباره از سرگیری تزریق این واکسن تصمیم بگیرند.

آنها گفتند که به عنوان "گامی احتیاطی" تصمیم به تعلیق استفاده از این دارو گرفته اند.

توضیح ویدئو،

واکسن استرازنکا

الن فیشر، ایمنی شناس فرانسوی، که هدایت هیات مشاوره دولت را به عهده دارد به رادیو "فرانس اینتر" گفت: "چند مورد اندک خیلی غیرعادی و نگران کننده وجود داشته که این تصمیم را توجیه می کند."

وزارت بهداشت آلمان هم به شمار کوچکی از موارد نادر لخته شدن خون در افراد واکسینه شده به عنوان دلیل این تعلیق اشاره کرد.

"ای ام اِی" گفته است که بروز مشکل لخته خون در برخی افراد احتمالا به عوامل دیگر مرتبط است.

در عین حال بلژیک، لهستان، جمهوری چک و اوکراین گفتند که به استفاده از این واکسن ادامه خواهند داد.

"فواید بیش از خطرات"

تصمیم کشورهایی که استفاده از این واکسن را معلق کرده اند با انتقاد برخی سیاستمداران و پزشکان روبرو شده است.

کارل لوترباخ اپیدمی شناس آلمانی و سخنگوی بهداشتی حزب سوسیال دمکرات گفت هرچند این تصمیم قابل توجیه است اما همچنین تصمیمی سیاسی است.

او به رادیو دویچلندفونک گفت: "من همین حالا هم حاضرم واکسن استرازنکا را بزنم. براساس مواردی که از آنها خبر داریم، فواید واکسن به طور قابل توجهی بر خطرات آن به خصوص در سالمندان می چربد."

یک سخنگوی حزب مخالف "دمکرات های آزاد" آلمان گفت که تصمیم تازه عملیات واکسینه سازی کشور را عقب می اندازد. یانوش دامِن کارشناس بهداشتی حزب سبز آلمان استدلال کرد که مقام ها می توانستند به استفاده از این واکسن ادامه دهند.

مایکل دورچیک سرپرست عملیات واکسیناسیون لهستان گفت که کشورهایی که استفاده از این واکسن را معلق کرده اند "تسلیم هراس ناشی از پوشش رسانه ای از عوارض ادعایی" آن شده اند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

تزریق استرازنکا در آلمان

آخرین های همه گیری در اروپا

اختلاف شدید در مورد واکسن استرازنکا در حالی پیش می آید که بیشتر بخش های این قاره برای مهار جهش دوباره آمار ابتلا به ویروس کرونا در تقلا هستند.

این افزایش باعث تشدید محدودیت ها در بسیاری از کشورها شده است و نگرانی هایی در مورد سرعت واکسیناسیون در اروپا - که تحت تاثیر کمبود واکسن بوده - وجود دارد.

یک کارشناس سازمان بهداشت عمومی "آر کی آی" روز سه شنبه هشدار داد که موارد آلودگی به ویروس در آلمان "به طور تصاعدی" درحال افزایش است به طوری که در یک هفته اخیر آمار ابتلا ۲۰ درصد افزایش یافته.

در فرانسه هم ژان کاستکس نخست وزیر گفت که شیوع گسترده انواع کووید-۱۹ به معنی آن است که کشور اکنون "نوعی موج سوم" را تجربه می کند.

اسلو پایتخت نروژ محدودیت های شدیدتری اعمال کرده و همزمان ایتالیا و هلند درحال اعمال مقررات منع تردد هستند.

حدود ۵۷۵ هزار نفر در اتحادیه اروپا در اثر این بیماری درگذشته اند و این همه گیری تبعات شدید اقتصادی به همراه داشته است.