موج سوم کرونا در اروپا؛ آلمان شاهد افزایش تصاعدی آمار مبتلایان است

کرونا در اروپا

منبع تصویر، Reuters

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می‌گوید ممکن است محدودیت‌های کرونا در این کشور یک بار دیگر برقرار شود. آلمان همین دو هفته پیش محدودیت‌های کرونا را کاهش داده بود اما حالا ینس اشپان وزیر بهداشت این کشور هشدار داده برای پیشگیری از موج سوم شیوع کرونا واکسن کافی در اروپا موجود نیست. در آلمان فقط هشت درصد جمعیت نوبت اول واکسن را زده‌اند. در همین حال برخی کشورهای اروپایی مثل آلمان، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا که تزریق واکسن استرازنکا/آکسفورد را موقتی متوقف کرده بودند، واکسیناسیون با آن را از سر گرفته‌اند.

فرانسه و ایتالیا دو کشور بزرگ دیگر قاره اروپا، از بامداد شنبه (۲۰ مارس) محدودیت‌های کرونا را دوباره اعمال می‌کنند. به دلیل همین نگرانی، از فردا مقررات منع تردد یک ماهه در پاریس به اجرا در می‌آید و پانزده منطقه دیگر فرانسه هم از امروز تدابیر مشابهی را اعمال کرده‌اند؛ این یعنی یک سوم جمعیت فرانسه روز اول بهار را دوباره با محدودیت‌های کرونا آغاز خواهند کرد.

در برخی از دیگر مناطق اروپا درباره افزایش شیوع کرونا به خصوص در جوان‌ترها هشدار داده شده است. در لهستان مسئولان بهداشتی می‌گویند سویه‌ ویروس کرونا که نخستین بار در بریتانیا شناسایی شد چنان به سرعت در گردش است که اگر جلوی آن گرفته نشود ممکن است محدودیت‌هایی که قرار است از فردا آغاز شوند شدیدتر شوند.

دولت سوئیس هم تصمیم گرفته است محدودیت‌های کرونا را حداقل چهار هفته دیگر برقرار نگهدارد چون در دو هفته گذشته موارد ابتلا افزایش داشته که ۸۰ درصد آن مربوط به گونه‌‌ای است که نخست در بریتانیا شناسایی شد و مسری‌تر است. در سوئیس ۱۲ درصد جمعیت نوبت اول واکسن را دریافت کرده‌اند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

کودونیو، ایتالیا

در همین حال، در فنلاند، پس از آنکه دو مورد لخته شدن خون در پی تزریق واکسن استرازنکا/آکسفورد گزارش شد، مسئولان بهداشتی تزریق این واکسن را حداقل برای یک هفته متوقف کرده‌اند.

این در حالی است که سازمان پزشکی اروپا پس از بررسی خود، دیروز اعلام کرد واکسن استرازنکا/آکسفورد با خطر لخته شدن خون "مرتبط نیست" و واکسیناسیون با آن باید ادامه یابد.

در هفته گذشته پس از گزارش موارد لخته شدن خون پس از تزریق این واکسن، حدود سیزده کشور اروپایی تزریق واکسن استرازنکا/آکسفورد را موقتا متوقف کردند اما اکنون برخی از آنها مثل آلمان، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا تزریق آن را از سرگرفته‌اند.

ژان کستکس نخست وزیر فرانسه امروز در حالی واکسن استرازنکا/آکسفورد را دریافت کرد که این تزریق از تلویزیون پخش می‌شد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تزریق واکسن استرازنکا/آکسفورد به ژان کستکس نخست وزیر فرانسه

سوئد گفته است برای بررسی نتیجه‌گیری سازمان پزشکی اروپا به وقت بیشتری نیاز دارد.

علاوه بر این، سازمان بهداشت جهانی امروز بار دیگر بر بی‌خطر بودن واکسن استرازنکا/آکسفورد تاکید کرد و گفت این واکسن قابلیت بسیاری در پیشگیری از عفونت و کاهش مرگ در اثر کرونا در دنیا دارد.

به گفته شرکت دارویی استرازنکا در بین بیش از ۱۷ میلیون نفری که در بریتانیا و اتحادیه اروپا حداقل یک نوبت واکسن استرازنکا/آکسفورد زده‌اند، فقط در چهل مورد لخته شدن خون مشاهده شده است.