جو بایدن نژادپرستی علیه آسیایی تبارها را محکوم کرد

جو بایدن

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

جو بایدن با کامالا هریس به جورجیا سفر کرد

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از مردم کشورش خواسته تا با صدای بلند علیه نفرت صحبت کنند و هشدار داده که در زمان اقدامات نژادپرستانه، "سکوت ما همدستی" است.

آقای بایدن به دنبال حمله اخیر در آتلانتا، با سفر به ایالت جورجیا با رهبران آمریکایی‌های آسیایی تبار دیدار کرد.

در حمله به سالن‌های ماساژ، هشت نفر از جمله شش زن آسیایی کشته شدند.

اگرچه پلیس، نژاد را انگیزه این حمله ندانسته اما این اقدام در زمان افزایش چشمگیر خشونت‌های ضد آسیایی تبارها صورت گرفته است.

به گفته آقای بایدن جرایم ناشی از نفرت علیه مردمی با تبار آسیای شرقی در دوران همه‌گیری کووید-۱۹ افزایش یافته است و نژادپرستی "سم زشتی است که مدت‌هاست ملت ما را گرفتار کرده و آزار می‌دهد و آمریکایی‌ها باید برای از بین بردن آن تلاش کنند."

بایدن چه گفت؟

آقای بایدن در سخنانش از کنگره خواست تا لایحه جرایم ناشی از نفرت مربوط به ویروس کرونا را که اوایل ماه جاری توسط دو قانونگذار آسیایی-آمریکایی ارائه شد، تصویب کند.

طرح مقابله با جرایم ناشی از نفرت تلاش‌های وزارت دادگستری برای مبارزه با این اقدامات را تقویت می‌کند.

کاخ سفید گفته است این طرح موجب "تسریع در واکنش دولت فدرال به افزایش جرایم ناشی از نفرت که در دوران همه گیری تشدید شده خواهد شد."

به گفته کاخ سفید، در این طرح حمایت از تلاش‌ها در سطح ایالتی و محلی برای بهبود گزارش‌های مربوط به جرایم ناشی از نفرت، و اطمینان از دسترسی بیشتر جوامع آمریکایی‌های آسیایی تبار به اطلاعات مربوط به این جرایم ذکر شده است.

از زمان همه‌گیری کرونا، افزایش چشمگیری در حملات به آسیایی‌های آمریکایی تبار مشاهده شده است و فعالان این افزایش را به رویکرد مقصر دانستن مردمی با تبار آسیایی در شیوع ویروس کرونا مرتبط می‌دانند.

آقای بایدن گفته است نفرت هیچ جایی در آمریکا ندارد و باید آن را متوقف کرد و تاکید کرده "همه ما با هم باید آن را متوقف کنیم."