کرونا در اروپا؛ اقدامات شدیدتر پلیس برای مقابله با معترضان به محدودیت‌ها

آلمان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تظاهرات در آلمان

در پی دور تازه اعتراضات در اروپا علیه محدودیت‌های مربوط به پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، پلیس به اقدامات شدیدتری روی آورده است.

این تظاهرات در حالی از سر گرفته شده که شیوع موج سوم ویروس کرونا، میلیون‌ها نفر را در اتحادیه اروپا را به محدودیت‌های آمدو شد بازگردانده است.

درهلند، پلیس برای پراکندن معترضان در میدان موزه آمستردام، پایتخت، از دستگاه آبپاش استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:

پلیس آلمان گفت در مرکز شهر کسل، پس از آنکه معترضان تلاش کردند از زنجیره پلیس عبور کنند، از اسپری گاز فلفل استفاده کرده است. در آلمان از دو هفته پیش، محدودیت‌ها کاهش یافت اما آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان می‌گوید به‌دلیل موج سوم کرونا، ممکن است محدودیت‌ها بار دیگر برقرار شود.

فرانسه و ایتالیا دو کشور بزرگ دیگر قاره اروپا، هم محدودیت‌های کرونا را دوباره اعمال می‌کنند.

فرانسه از نیمه شب جمعه محدودیت‌های نسبی را اعمال کرده است. مشاغل غیرضروری بسته‌اند اما مدارس باز هستند. برخی از آرایشگرها که دارای "پروتکل ویژه بهداشتی" هستند می‌توانند باز باشند.

این در حالیست که مسئولان بهداشتی لهستان می‌گویند نوع ویروس کرونا که نخستین بار در بریتانیا شناسایی شد، چنان به سرعت در گردش است که اگر جلوی آن گرفته نشود ممکن است محدودیت‌ها شدیدتر شوند.

در لهستان از روز شنبه مشاغل غیرضروری مانند مراکز فرهنگی و ورزشی و هتل‌ها به مدت سه هفته تعطیل شدند. این کشور نرخ روزانه مبتلا را از نوامبر سال گشذته شاهد است.

دولت سوئیس هم تصمیم گرفته است محدودیت‌های کرونا را حداقل چهار هفته دیگر برقرار نگه دارد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

معترضان در کسل

ممانعت از صدور واکسن آسترازنکا

در همین حال اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، هشدارش را برای منع صادرات واکسن آکسفورد- آسترازنکا را که در کشورهای اتحادیه اروپا ساخته می‌شود، تکرار کرده است.

او در این رابطه در گفت‌وگو با شماری از روزنامه‌های آلمانی گفت پیام به آسترازنکا این بود که این شرکت پیش از آنکه واکسن را به کشورهای دیگر ارسال کند، باید قراردادش را با اتحادیه اروپا تکمیل کند.

رئس کمیسیون اروپا گفت تنها یک سوم از ۹۰ میلیون دوزی که در سه ماه اول وعده داده شده، ارسال شده است.

آسترازنکا که در بلژیک است به اندازه‌ مورد انتظار واکسن تولید نکرده است.

در ماه میلادی جاری هم ایتالیا صادرات ۲۵۰ میلیون دوز به استرالیا را ممنوع کرد.

پیشتر، پس از گزارش موارد لخته شدن خون پس از تزریق واکسن آکسفورد- استرازنکا، حدود سیزده کشور اروپایی تزریق آن را موقتا متوقف کردند اما اکنون برخی از آنها مثل آلمان، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا تزریق آن را از سرگرفته‌اند.