مهاجرت؛ مشکل بزرگ بایدن در مرز آمریکا

  • آنتونی زورکر
  • گزارشگر آمریکای شمالی، بی‌بی‌سی
President Joe Biden

منبع تصویر، Getty Images

وقتی جو بایدن در ماه ژانویه در مراسم تحلیف سوگند یاد کرد، با دو بحران بزرگ و مرتبط روبه‌رو بود - همه‌گیری ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی آن.

این دو چالش برای همه قابل پیش‌بینی بودند. حالا اما آقای رئیس‌جمهور با نخستین بحران سیاسی و سیاستی خود از یک زاویه دیگر مواجه شده است - مساله مهاجرت. این روزها، مرز ایالات متحده با مکزیک بار دیگر شاهد هجوم بیش از پیش مهاجران غیرقانونی است.

ماهیت این بحران چیز جدیدی نیست، چرا که بیشتر رئیس‌جمهورهای سال‌های اخیر در دوره زمام‌داری خود با شکلی از چالش‌های مهاجرتی دست‌وپنجه نرم کرده‌اند. چیزی که کار را برای آقای بایدن پیچیده می‌کند زمان است، چرا که او ترجیح می‌دهد در این برهه به مسائل دیگر بپردازد.

سیاست اما توجهی به اولویت‌های سیاستمداران نمی‌کند. افزایش فشارهای انتقادی از طرف حزب جمهوری‌خواه و حتی بعضی از اعضای حزب دموکرات به این معنی است که مهاجرت و حواشی آن می‌تواند دیگر برنامه‌های آقای بایدن را از خط خارج کند.

"مشکلی بزرگ"

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در صحبت‌های روز دوشنبه خود با خبرنگاران اذعان کرد که وضعیت فعلی در مرز آمریکا و مکزیک به "مشکلی بزرگ" تبدیل شده است.

تعداد کل مهاجران غیرقانونی حاضر در مرز آمریکا در این مقطع زمانی از هر سه سال گذشته بیشتر بوده است، و روند رشد آن نیز که معمولا در اواخر بهار به اوج می‌رسد نسبت به سال‌های گذشته سریعتر است.

مهمتر از همه، تعداد کودکانی که تنها به مرز رسیده‌اند در چند ماه گذشته افزایش شدیدی پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید:

در ماه‌های ژانویه و فوریه حدود ۱۵ هزار کودک مهاجر بی‌سرپرست در مرز جمع‌آوری شده‌اند. آمار مشابه برای ۱۲ ماه سال ۲۰۲۰ حدود ۳۷ هزار نفر بود. این آمار در سال ۲۰۱۹، هنگامی که همه‌گیری ویروس کرونا روند مهاجرت را کند نکرده بود، ۷۵ هزار نفر بود. در صورت ادامه پیدا کردن روند فعلی این رکورد قطعا شکسته خواهد شد.

تا هفته پیش، اداره گمرک و مرزبانی ایالات متحده ۴٫۲۰۰ کودک را در مراکز نگهداری خود در امتداد مرز گنجانده بود و به طور میانگین هر روز ۵۶۵ نفر به آن‌ها اضافه می‌شد که سن بیشترشان بین ۷ تا ۱۳ سال بود.

می‌توان این افزایش را تا حدی با تصمیمات اتخاذ شده از سوی جو بایدن در ابتدای کارش توضیح داد. او سیاست دولت ترامپ مبنی بر بازگرداندن کودکان بی‌سرپرست از لب مرز را لغو کرد و تصمیم گرفت که به جای آن پرونده این کودکان را بررسی کند و سرپرستی آن‌ها را به خانواده‌های داوطلب آمریکایی بسپارد.

انتقاد و پیچیدگی

جو بایدن نیز مانند بسیاری از دموکرات‌ها منتقد تصمیم سال ۲۰۱۸ دونالد ترامپ مبنی بر جدا کردن کودکان مهاجر غیرقانونی از والدینشان - و اعمال سخت‌گیرانه سیاست‌های مهاجرتی توسط رئیس‌جمهوری سابق به طور کلی - بود.

آقای بایدن در فرمان اجرایی خود که به منظور لغو سیاست بازگرداندن کودکان بی‌سرپرست و بازبینی فرایندهای مهاجرتی دولت فدرال صادر شد گفته بود "حفظ امنیت مرزهایمان نیازمند نادیده گرفتن انسانیت کسانی که می‌خواهند از آن‌ها عبور کنند نیست."

اما چنین تحولاتی با پیچیدگی‌هایی نیز همراه است. مهاجرانی که از آمریکای مرکزی عزم مهاجرت کرده‌اند به بی‌بی‌سی گفته‌اند که دلیلشان برای رفتن این است که فکر می‌کنند دولت بایدن ورود غیرقانونی آن‌ها را خواهد بخشید. و تلاش‌های رئیس‌جمهور نیز برای منصرف کردن آن‌ها تا این لحظه تاثیر قابل ملاحظه‌ای نداشته است.

جن ساکی در عین حال خیلی واضح ترامپ را مسئول وضع فعلی معرفی کرد.

"دولت پیشین سامانه‌ای ویران و ناتوان برای ما به ارث گذاشت، و مثل هر مشکل دیگری، ما هر کاری از دستمان ساخته باشد برای حل بحران انجام خواهیم داد. برای همین روی یافتن راه‌حل تمرکز کرده‌ایم... تمرکز آقای رئیس‌جمهور روی تسریع روند وقایع فعلی در مرز در تمامی مراحل امور است."

مقصر جلوه دادن نفر قبلی برای مشکلات فعلی سابقه مدیدی در سیاست دارد - و البته تاریخ مصرف آن هم نسبتا محدود است. اگر وضعیت در مرز بهبود پیدا نکند، "مشکل بزرگ" کاملا به گردن دولت بایدن خواهد افتاد.

جمهوری‌خواه‌ها در پی فرصت

به نظر می‌رسد که رقیبان سیاسی آقای رئیس‌جمهور در جناح راست بدشان نمی‌آید که از وضعیت فعلی در مرز به نفع خود استفاده کنند.

منبع تصویر، Getty Images

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

همزمان که بایدن و مقامات ارشد دولت با سفر به گوشه و کنار کشور از مزیت‌های بسته حمایتی مصوب جدید می‌گفتند، مقامات جمهوری‌خواه به مرز مکزیک سفر کرده‌اند - و بایدن را مقصر فشار بیش از حد بر سامانه‌های مهاجرتی و تصمیماتی معرفی می‌کنند که به گفته آن‌ها باعث افزایش مهاجران غیرقانونی شده است.

کوین مک‌کارتی، رهبر فراکسیون اقلیت در مجلس نمایندگان، در کنفرانسی مطبوعاتی در تگزاس گفت "مساله ناراحت‌کننده این است که اصلا نیازی به این اتفاقات نبود. این بحران نتیجه سیاست‌های شخص رئیس‌جمهور در این دولت جدید است."

دموکرات‌ها قبلا به ترامپ بابت "کودکان در قفس" حمله می‌کردند - نتیجه سیاست جداسازی خانواده‌ها - و حالا جمهوری‌خواه‌ها دارند تلافی می‌کنند و بایدن را به اجرای سیاست‌هایی متهم می‌کنند که کودکان بی‌سرپرست را در شرایطی قرار می‌دهد که به همان سختی است.

مسائل مهاجرتی و امنیت مرزی برگ برنده دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ بود، و برخی جمهوری‌خواه‌ها احتمالا به آن به عنوان مسیری برای رسیدن به قدرت در انتخابات‌های آتی نگاه می‌کنند، از جمله انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال ۲۰۲۲. شخص رئیس‌جمهور سابق نیز سکوت نکرده است، اما ظاهرا فراموش کرده است که روند مهاجرتی اخیر در زمان حضور خودش در قدرت آغاز شده بود.

او در بیانیه‌ای که هفته پیش منتشر شد گفت "وقتی من رئیس‌جمهور بودم وضعیت در مرز جنوبی ما عالی بود - مستحکمتر، ایمنتر و امنتر از هر زمان دیگری. کشور ما دارد در مرز جنوبی ویران می‌شود و دیدنش دردناک است!"

مهاجرات برای محافظه‌کارها مساله "شکاف‌انداز" اصلی است - پایگاه رای خودشان را به وجد می‌آورد و شکاف‌ها در حزب دموکرات را تشدید می‌کند.

سر آمدن صبر فعالان

ما در روزهای اخیر شاهد شکاف‌های داخل حزب دموکرات بوده‌ایم. هواداران لیبرالتر بایدن از ادامه سیاست‌ها و تمهیدات دوره ترامپ و عدم لغو آن‌ها توسط دولت جدید خرسند نیستند.

در حال حاضر مرز آمریکا با مکزیک عمدتا بسته است. و با این که اجازه عبور از مرز به کودکان بی‌سرپرست داده شده است، بقیه را غالبا بازگردانده‌اند - و درخواست پناهندگی آن‌ها به تاخیر افتاده است. از طرف دیگر، ممنوعیت ورود از کشورهای عمدتا مسلمان در دوره ترامپ لغو شد، اما به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا هنوز برای خارجی‌ها ویزای کار صادر نمی‌شود و صدور ویزای دانشجویی نیز با تاخیر عمده همراه است.

صبر بعضی از چپ‌ها دارد به سر می‌رسد.

منبع تصویر، AFP via Getty Images

ایلهان عمر، عضو مجلس نمایندگان، که خود زمانی پناهنده بود هفته گذشته به وبسایت پولتیکو گفت "هر چه بیشتر ایجاد شرایط عادی را به تاخیر بیاندازیم و تصمیمی برای برخورد با مسائل جاری مهاجران در مرز - چه کودک باشند چه بزرگسال - نگیریم، مشکلات بیشتر و عمیقتر می‌شود. وقتی به انسان‌های حاضر در مرز به چشم انسان نگاه کنیم... می‌توانیم سیاست‌هایی عادلانه و انسانی داشته باشیم که از کرامت آن‌ها پاسداری می‌کنند."

در طرف دیگر ماجرا دموکرات‌های میانه‌رو مانند هنری کولار، نماینده یکی از مناطق مرزی در مجلس نمایندگان، می‌گویند که تیم بایدن باید تلاش بیشتری برای منصرف کردن مهاجرانی بکند که قصد سفر به ایالات متحده را دارند و اسیر قاچاقچیان انسان می‌شوند.

وی به هفته‌نامه نیوزویک گفت "قصد آن‌ها متفاوت بودن با ترامپ است و من مخالفتی با این کار ندارم. آن‌ها باید متفاوت باشند؛ ما بچه‌ها را جدا نمی‌کنیم. اما برخورد 'انسانی' بایدن دارد به این حس دامن می‌زند که آدم‌های بد دارند خودشان را هلاک می‌کنند تا مردم را به اینجا بیاورند؛ الان وقت چانه‌زنی نیست."

بایدن از لوایح مهاجرتی جامعی رونمایی کرده است، اما چشم‌انداز تصویب آن‌ها در کنگره چندان امیدوارکننده نیست، حداقل تا زمانی که تایید در سنا مستلزم رای موافق حداقل ۶۰ سناتور از ۱۰۰ عضو آن باشد.

از طرف دیگر، دولت او هنوز کامل نشده است، و تاخیرات ناشی از عدم همکاری دولت ترامپ در دوره گذار و محاکمه ماه فوریه وی در سنا مانع از تایید سریع نامزدهای مناصب مهم دولتی شد.

دولت ترامپ در دوره چهار ساله خود تغییرات عمده‌ای در برخورد دولت فدرال با مهاجرت ایجاد کرد. لیبرال‌ها انتظار دارند که این تغییرات در سریعترین زمان ممکن به عقب برگردانده شوند، اما بایدن وقت و سرمایه سیاسی محدودی دارد و راضی نگه داشتن آن‌ها برایش سخت خواهد بود.

اما این که آقای باید بتواند آن‌ها را راضی نگه دارد یا نه قطعا نقش عمده‌ای در حفظ ائتلاف گروه‌های مختلفی ایفا خواهد کرد که سال گذشته او را پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری کردند.