'بزرگترین' بازنگری در سیستم پناهندگی بریتانیا؛ مهاجران غیرقانونی از حقوق مهاجران قانونی برخوردار نمی‌شوند

بسیاری از پناهجویان با قایق‌های کوچک و در شرایطی خطرناک وارد بریتانیا می‌شوند

منبع تصویر، PA Media

توضیح تصویر،

بسیاری از پناهجویان با قایق‌های کوچک و در شرایطی خطرناک وارد بریتانیا می‌شوند

دولت محافظه‌کار بریتانیا طرح سیاست مهاجرتی جدیدی تهیه کرده است که بر اساس آن، افرادی که به طور غیرقانونی برای درخواست پناهندگی وارد این کشور می‌شوند از حقوقی یکسان با افرادی که به طور قانونی وارد می‌شوند، برخوردار نخواهند شد.

پریتی پاتل، وزیر کشور بریتانیا، گفت به کسانی که به طور قانونی وارد می شوند بلافاصله برای مدت نامحدود حق ماندن در بریتانیا داده می شود. خانم پاتل در سخنانی در پارلمان این کشور گفت پرونده درخواست افرادی که خواهان پناهندگی در کشور می‌شوند، براساس طریقی که وارد بریتانیا شده‌اند، بررسی می‌شود.

وی در عین حال تاکید کرد پناهجویانی که از آزار و اذیت و یا خشونتها در کشورشان فرار می‌کنند و از طریق مجرا‌های قانونی از کشورهایی مانند سوریه و ایران وارد می‌شوند، بلافاصله اجازه اقامت دائم با آنها داده می‌شود.

او اضافه کرد در یک سیستم "عادلانه" اگر مردم از طریق یک مسیر غیرقانونی بیایند، ماندن آنها "دشوارتر" می‌شوند.

ظرف یکسال گذشته حدود ۳۵ هزار و ۹۹ نفر در بریتانیا تقاضا پناهندگی ثبت کرده‌اند. بیشترین متقاضیان اخذ پناهندگی از ایران، آلبانی و عراق ثبت شده‌اند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

پریتی پاتل وزیر کشور بریتانیا

حزب کارگر، اصلی ترین حزب مخالف دولت، می‌گوید این برنامه در عمل هیچ کاری برای مقابله با گرووهای تبهکار انجام نخواد داد.

گروه‌های حقوق بشر و مدافع حقوق پناهجویان هم این سیاست دولت را "ناعادلانه" و "غیرواقعی" توصیف کرده‌اند.

وزیر کشور بریتانیا گفت جزئیات بیشتر درباره این برنامه را بعدا اعلام خواهد کرد. دولت این طرح را "بزرگترین بازنگری در سیستم پناهندگی بریتانیا" توصیف کرده است.

در این طرح دولت محافظه کار قصد دارد بررسی های سنی دقیقی نیز انجام دهد تا تظاهر افراد بزرگسال به کودک بودن جلوگیری کند.

خانم پاتل گفته متقاضیان پناهندگی که با سوابق کیفری پس از اخراج از کشور به بریتانیا بازگردند، می‌توانند تا سقف پنج سال به زندان محکوم شوند. در قانون فعلی حداکثر مدت حبس برای این موضوع شش ماه در نظر گرفته شده است.

توضیح ویدئو،

'طرح جدید چیز چندانی را عوض نمی‌کند'؛ گفت‌و‌گو با شهران طبری، تحلیلگر مسائل بریتانیا

وزیر کشور هشدار داد قاچاقچیان انسان که مسئول انتقال بسیاری از ۸۵۰۰ نفری بودند که سال گذشته با قایق های کوچک از "کانال انگلیس" عبور کردند - ممکن است با حبس ابد مواجه شوند.

او گفت "سود بردن از مهاجرت غیرقانونی به بریتانیا دیگر ارزش خطر کردن نخواهد داشت".

انور سولومون مدیر اجرایی شورای پناهندگان در پاسخ به سخنان خانم پاتل، دولت را متهم کرد که قصد دارد بر اساس چگونگی و مسیر سفر پناهجویان، بین پناهنده مستحق و و غیر مستحق تفاوت قائل شود.

کولباسیا هاوسو از خیریه آزادی از شکنجه گفت "این پیشنهادهای غیرواقعی نشان می‌دهد که این دولت در بهبود زندگی و ایجاد یک سیستم پناهندگی عادلانه جدی نیست."

نیک توماس سیموندز وزیر کشور دولت در سایه نیز گفت "اینکه درخواست پناهندگی کسی معتبر باشد، به مسیری که طی کرده بستگی ندارد."