شیخ حمدان، معاون و برادر حاکم دبی درگذشت

شیخ حمدان

منبع تصویر، Reuters

شیخ حمدان بن راشد آل مکتوم، معاون و برادر حاکم دبی و وزیر دارایی امارات متحده عربی در سن ۷۵ سالگی درگذشت.

شیخ حمدان برادر بزرگ شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی، از زمان تاسیس امارات متحده عربی در حدود ۵۰ سال پیش وزیر دارایی این کشور بود.

او علاوه بر فعالیت سیاسی و اقتصادی، یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های جهانی در مسابقات اسب‌دوانی و پرورش اسب در طی چند دهه گذشته بود.

شیخ حمدان از چند ماه پیش در بستر بیماری بود و در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ در بیمارستانی خارج از امارات جراحی شد.

حاکم دبی با گذاشتن عکس برادرش در توییتر نوشت: "برادرم، پشتیبانم، رفیقم، خدا تو را رحمت کند."

محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی که عملا حکومت امارات را در دست دارد، نیز نوشت: "امروز ما یکی از وفادارترین مردان امارات را بعد از عمری سرشار از فداکاری و وطن‌پرستی از دست دادیم."

مقام‌های دبی اعلام کردند که مراسم تشییع شیخ حمدان به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به صورت خصوصی و با حضور اعضای خانواده برگزار خواهد شد.

در دبی ده روز عزای عمومی اعلام شده و پرچم‌ها به حالت نیمه‌افراشته درآمده است. ادارت دولتی امارات هم سه روز تعطیل شده‌اند.

منبع تصویر، PA Media

توضیح تصویر،

شیخ حمدان از نام‌های شناخته‌شده در مسابقات اسب‌دوانی بین‌المللی بود

شیخ حمدان دومین پسر شیخ راشد بن سعید آل مکتوم، حاکم پیشین دبی بود. او در اولین کابینه دولت امارات در سال ۱۹۷۱ وزارت دارایی را بر عهده گرفت و تا زمان مرگ این مقام را حفظ کرد.

شیخ حمدان به عنوان یک از موثرترین افراد در تبدیل دوبی به یکی از مراکز تجاری بین‌المللی شناخته می‌شود که ریاست هیئت‌های اماراتی در صندوق بین‌المللی پول را هم برعهده داشت.

او هم مانند برادرش یکی از نام‌های شناخته‌شده در مسابقات اسب‌دوانی بین‌المللی بود که با اسب‌هایش چندین قهرمانی را در تورنمنت‌های بزرگ جهانی کسب کرده بود.