بایدن کامالا هریس را مامور رسیدگی به اوضاع مرز مکزیک کرد

در ماههای اخیر تعداد خردسالان بی سرپرست در مرز به شدت افزایش یافته است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

در ماههای اخیر تعداد خردسالان بی سرپرست در مرز به شدت افزایش یافته است

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، معاون خود کامالا هریس را مامور رسیدگی به امور مرزهای جنوبی این کشور و حل بحران جدید سیل مهاجران در این منطقه کرده است. خانم هریس قرار است در راس اقداماتی قرار بگیرد که به دنبال هماهنگی با مکزیک و مثلث شمالی آمریکای مرکزی یعنی گوآتمالا، هندوراس و و السالوادور با هدف کنترل مرزها و کاروان‌های مهاجرانی است که ناچار از بلایای طبیعی یا وضع بد اقتصادی و امنیتی شهرهای خود را به مقصد آمریکا ترک می‌کنند.

این نخستین ماموریتی است که جو بایدن رسما به معاون خود محول می‌کند. او روز چهارشنبه، ۲۴ مارس، همزمان با اعلام این تصمیم گفت: "من کسی بهتر از کامالا هریس را برای این کار سراغ ندارم. هر آنچه او در این رابطه تصمیم بگیرد و بگوید، مانند این خواهد بود که من گفته‌ام. بنابر این نیازی نیست که دوباره با من چک کنید."

کامالا هریس هم ضمن تشکر از جو بایدن برای "اعتماد و اطمینان" گفته: "این مساله بسیار دشواری است اما بسیار هم مهم است و باید با نگاهی انسانی برای حل آن اقدام کرد."

قرار است خانم هریس در راس اقدامات دیپلماتیک آمریکا با دولت‌های مکزیک، هندوراس، السالوادور و گوآتمالا به دنبال راه حلی برای کنترل مرزهای این کشورها و سیاست‌های پیشگیرانه از ازدیاد مهاجران رایزنی کند.

با این حال، انتظار می‌رود جمهوری‌خواهان مواضع تندی علیه اقدامات و اظهارات خانم هریس بگیرند که خود فرزند مادر و پدری مهاجر است و بارها از "غیرانسانی" بودند سیاست‌های مهاجرتی آمریکا به تندی انتقاد کرده است.

از زمان روی کار آمدن آقای بایدن، او برخی محدودیت‌هایی که دونالد ترامپ برای ورود به آمریکا در نظر گرفته بود، برداشته است از جمله سیاست بازگرداندن کودکانی که بدون سرپرست به مرز می‌آیند. همین موضوع باعث ازدیاد ناگهانی تعداد کودکان و نوجوانانی شده که بدون والدین خود و با قصد پناهندگی به مرز آمریکا می‎‌آیند.

بنابر گزارش‌های رسمی، تعداد کل مهاجران غیرقانونی حاضر در مرز آمریکا در این مقطع زمانی (سه ماه اول سال) از هر سه سال گذشته بیشتر بوده است، و روند رشد آن نیز که معمولا در اواخر بهار به اوج می‌رسد نسبت به سال‌های گذشته سریعتر است.

مهمتر از همه، تعداد کودکانی که تنها به مرز رسیده‌اند در چند ماه گذشته افزایش شدیدی پیدا کرده است.

در ماه‌های ژانویه و فوریه حدود ۱۵ هزار کودک مهاجر بی‌سرپرست در مرز جمع‌آوری شده‌اند. آمار مشابه برای ۱۲ ماه سال ۲۰۲۰ حدود ۳۷ هزار نفر بود. این آمار در سال ۲۰۱۹، هنگامی که همه‌گیری ویروس کرونا روند مهاجرت را کند نکرده بود، ۷۵ هزار نفر بود. در صورت ادامه پیدا کردن روند فعلی این رکورد به احتمال نزدیک به یقین شکسته خواهد شد.

تا هفته پیش، اداره گمرک و مرزبانی ایالات متحده ۴٫۲۰۰ کودک را در مراکز نگهداری خود در امتداد مرز گنجانده بود و به طور میانگین هر روز ۵۶۵ نفر به آن‌ها اضافه می‌شد که سن بیشترشان بین ۷ تا ۱۳ سال بود.

اخبار مرتبط