کرونا؛ پاپ ۱۰ درصد از حقوق کاردینال‌ها کم کرد

موزه و کلیسای جامع سنت پیترز واتیکان در یک سال گذشته تقریبا به طور کامل تعطیل و خلوت بوده است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

موزه و کلیسای جامع سنت پیترز واتیکان در یک سال گذشته تقریبا به طور کامل تعطیل و خلوت بوده است

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، با هدف صرفه‌جویی در هزینه‌های واتیکان دستور داده حقوق کاردینال‌ها و دیگر روحانیون از ابتدای ماه آوریل تا ۱۰ درصد کمتر شود بلکه به تعدیل نیرو در این کانون اصلی مسیحیت نیازی نباشد.

آن طور که گمان می‌رود حقوق کاردینال‌ها رقمی حدود ۵۹۰۰ دلار در ماه است. واتیکان مسکن یا کمک هزینه مسکن آنها را هم تامین می‌کند.

از زمان آغاز همه‌گیری کرونا درآمدهای واتیکان که بخش مهمی از آن ناشی از گردشگری و موزه آن است به شدت کاهش یافته به طوری که واتیکان اعلام کرده امسال با دست کم ۵۰ میلیون یورو کسری بودجه روبرو خواهد شد.

با این حال، پاپ فرانسیس پیش‌تر گفته بود تصمیم ندارد کسی را در این دوران پر مشقت اقتصادی از کار بی‌کار کند.

روز چهارشنبه، ۲۴ مارس، واتیکان در نامه‌ای رسما اعلام کرد که پاپ در دستوری شرح کسری‌های حقوق و مزایا را که از روز نخست آوریل (هفته آینده) به اجرا در خواهد آمد تشریح و ابلاغ کرده است.

در حالی که کاردینال‌ها به عنوان روحانیون عالیرتبه واتیکان با ۱۰ درصد کسری حقوق روبرو خواهند شد، از حقوق دیگر کارمندان چون کشیش‌ها هم بین ۳ تا ۸ درصد کم خواهد شد و افزایش حقوق سالانه‌ای از پیش تعیین شده هم تا بهار دو سال دیگر - ۲۰۲۳- به تعویق خواهد افتاد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پاپ سال گذشته قوانین جدید مالی برای واتیکان وضع کرد که هدف آن شفاف‌سازی در خرج و دخل این نهاد بزرگ مذهبی در جهان عنوان شد

واتیکان می‌گوید ریاضت‌های جدید با هدف حفظ مشاغل فعلی اتخاذ شده است.

بسیاری از کاردینال‌های شاغل در واتیکان در آپارتمان‌های بزرگی در شهر رم زندگی می‌کنند که با نرخ اجاره بسیار پایین‌تری به آنها واگذار شده است. کشیش‌ها و راهبه‌ها هم معمولا در واتیکان و دیگر اماکن مذهبی رم اقامت دارند که هزینه‌های مسکن را برای آنها از بین برده و تحمل مشقت‌های اقتصادی ناشی از کرونا را کمی آسان‌تر کرده است.

در همین حال، سایر کارمندان واتیکان مانند نیروهای پلیس یا بخش نظافت و آشپزخانه، کسانی هستند که خارج از واتیکان و در شهر رم زندگی می‌کنند که یکی از گران‌ترین شهرهای جهان است. واتیکان در بیانیه خود اعلام کرده کاهش حقوق‌ها شامل این بخش از کارمندان نخواهد شد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اکثر کاردینال‌های واتیکان در آپارتمان‌های بزرگ که با اجاره بهای بسیار پایین‌تر از نرخ روز تهیه شده اقامت می‌کنند

کلیسای جامع سنت پیترز واتیکان که یکی از پرجاذبه‌ترین نقاط گردشگری و مذهبی جهان است به همراه موزه واتیکان، اکثر ماه‌های سال گذشته را به علت محدودیت‌های کرونا تعطیل بود.

واتیکان امیدوار بود که با آغاز بهار بتواند درهای این کلیسا و موزه جوار آن را باز کند اما با توجه به رشد دوباره آمارهای کرونا در ایتالیا و اروپا چنین اتفاقی نیفتاد.

ماه گذشته مقام ارشد امور اقتصادی واتیکان اعلام کرد که احتمالا پاپ باید برای رتق و فتق امور واتیکان امسال هم چون سال گذشته از صندوق ذخیره برداشت کند و رقمی حدود ۴۰ میلیون یورو به بودجه سالانه واتیکان تزریق کند. آن طور که گزارش شده بودجه امسال واتیکان نسبت به سال گذشته - ۲۰۲۰ - حدود ۳۰ درصد کاهش خواهد داشت.

سال گذشته پاپ با وضع قوانین جدید مالی گفت که واتیکان فعالیت‌های اقتصادی-درآمدی خود را شفاف‌تر خواهد کرد. این تصمیم پس از رسوایی‌های متعدد فساد مالی و مدیریتی در این کانون جهان مسیحیت روی داد.