ایالت ویرجینیا مجازات اعدام را لغو کرد

اعتراض به مجازات اعدام

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

یک مرد اهل ویرجینیا در اعتراض به مجازات اعدام مقابل دیوان عالی آمریکا، سال ۲۰۱۲

فرماندار ایالت ویرجینیا در آمریکا با امضای قانونی مجازات اعدام در این ایالت را لغو کرده است.

رالف نورتام گفت که لغو این مجازات "تشکیلات مرگ" با کارنامه نامتوازن نژادی را متوقف می کند.

مجازات اعدام در حالی در ویرجینیا لغو می شود که اخیرا بحث درباره این موضوع در سطح ملی دوباره به جریان افتاده است.

از زمانی که دیوان عالی آمریکا مجازات اعدام را در سال ۱۹۷۶ تایید کرد، ویرجینیا بعد از تگزاس بیشترین آمار اعدام را داشته است.

از آن زمان اکثریت بزرگ اعدام ها در ایالات جنوبی آمریکا - از جمله ویرجینیا - اعمال شده است. این ایالت ها زمانی تشکیل دهنده ایالات جدایی طلب برده‌دار در زمان جنگ داخلی - کنفدراسیون - بودند.

در ۲۷ ایالت آمریکا اعدام همچنان مجازاتی قانونی است، هرچند برخی از آنها موقتا اجرای آن را معلق کرده اند.

دولت فدرال هم این مجازات را برای ۱۷ سال معلق کرده بود اما دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا آن را سال پیش از سر گرفت. در پی آن تصمیم حدود ۱۳ نفر ظرف چند ماه اعدام شدند که شش مورد آنها بعد از شکست او در انتخابات ماه نوامبر بود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی قول داده بود به مجازات اعدام برای جرایم فدرال پایان دهد و دولت های ایالتی را به لغو آن تشویق کند، اما از زمان رسیدن به قدرت هنوز به این موضوع نپرداخته است.

به گزارش "مرکز اطلاعات مجازات مرگ" از بدو شکل گیری ویرجینیا تاکنون تقریبا ۱۴۰۰ نفر در آنجا اعدام شده اند.

دمکرات ها که کنترل مجلس ایالتی را در دست دارند خواستار لغو اعدام بودند، چون استدلال می کردند که این مجازات به شکل نامتناسبی علیه رنگین پوستان، افراد مبتلا به مشکلات روانی و فقرا اعمال می شود.

آقای نورتام که دمکرات است در زمان امضای این حکم اشاره کرد که ۲۹۶ نفر از ۳۷۷ نفری که در قرن بیستم در این ایالت اعدام شدند سیاهپوست بوده اند.

آخرین کسانی که در این ایالت حکم اعدام گرفته اند دو مرد سیاهپوست هستند که مجازات آنها اکنون به حبس ابد بدون امکان عفو تخفیف خواهد یافت.

سازمان ملل متحد می گوید که ۱۷۰ از ۱۹۴ کشور عضو مجازات اعدام را به صورت قانونی یا در عمل کنار گذاشته اند و آمریکا به خاطر خودداری از پیوستن به این روند با انتقادهای مکرر روبرو بوده است.