عملیات نیروهای کرد در اردوگاه الهول در شمال سوریه؛ 'بازداشت ده‌ها حامی داعش'

اردوگاه الهول

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اردوگاه الهول محل اسکان حدود ۶۳ هزار پناهجو است که توسط نیروهای کرد اداره می‌شود

بنا بر گزارش‌ها نیروهای کرد در یکی از اردوگاه‌های پناهجویان در شمال سوریه که محل اسکان خانواده‌ها و اعضای داعش است، عملیاتی امنیتی را آغاز کرده‌اند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه که مقرش در بریتانیا است، "بیش از ۳۰ زن و مرد" در این عملیات بازداشت شده‌اند که سوری‌ها و خارجیانی هستند "مظنون به حمایت ازداعش".

به گفته رمی عبدالرحمان مسئول دیده‌بان حقوق بشر سوریه عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه در این اردوگاه چند روز ادامه خواهد داشت.

یکی از سخنگویان نیروهای دموکراتیک سوریه گفته حدود ۶ هزار نیرو در این عملیات شرکت داشتند و هدف آن پایان دادن به کشتار در اردوگاه الهول بود که شبه نظامیان داعش مسئول آن شناخته می‌شوند.

سال گذشته ۳۳ نفر و امسال تاکنون ۴۰ نفر در این اردوگاه به قتل رسیده‌اند.

اردوگاه الهول را نیروهای کرد اداره می‌کنند و محل اسکان حدود ۶۳ هزار پناهجو است.

اکثر ساکنان این اردوگان کودکان و زنانی هستند وابسته به پیکارجویان داعش. بیشتر آنها از سوریه و عراقند اما و هزاران نفر هم از اروپا و آسیا هستند.

ائتلاف به رهبری آمریکا که در حال نبرد با داعش است گفت هم‌پیمانان کردش در این عملیات از "پشتیبانی اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی" آنها برخوردار بودند.

وین ماروتو سخنگوی ائتلاف به خبرگزاری فرانسه گفت: "هدف عملیات نیروهای دموکراتیک سوریه، مختل کردن فعالیت‌های داعش در داخل اردوگاه و اطمینان از امنیت و ایمنی ساکنان آن است."

نیروهای ائتلاف در بیانیه‌ای هدف از این عملیات را "افزایش توانایی سازمان‌های غیردولتی در تامین کمک‌های مورد نیاز در داخل اردوگاه " عنوان کردند.