کودتای میانمار؛ نظامیان به روی سوگواران آتش گشودند

مراسم خاکسپاری یکی از قربانیان حملات روز شنبه که حداقل ۱۱۴ کشته برجای گذاشت

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مراسم خاکسپاری یکی از قربانیان حملات روز شنبه که حداقل ۱۱۴ کشته برجای گذاشت

بنا بر گزارش‌ها، نیروهای امنیتی در میانمار به روی سوگوارانی آتش گشودند که در مراسم خاکسپاری یکی از کشته‌شدگان اعتراضات روز شنبه شرکت کرده بودند. در تازه ترین واکنش ها جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و اتحادیه اروپا خشونت‌ها علیه معترضان در میانمار را قویا محکوم کرده اند.

شاهدان به خبرگزاری رویترز گفتند حمله به سوگواران در نزدیکی یانگون، پایتخت پیشین و بزرگ‌ترین مرکز تجاری میانمار، رخ داد و تلفاتی در پی نداشت.

یک شاهد به خبرگزاری رویترز گفت آنها در مراسم خاکسپاری یک دانشجوی ۲۰ ساله که شنبه کشته شده بود شرکت کرده بودند. این زن گفت: «ما در حال خواندن آهنگ انقلاب برای او بودیم که نیروهای امنیتی آمدند و به طرف ما شلیک کردند.»

او افزود: «مردم از جمله ما همان طور که آنها شروع به تیراندازی کردند فرار کردیم.»

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که در سرکوب‌های روز شنبه حداقل ۱۱۴ نفر کشته شدند.

یک گروه مدافع حقوق زندانیان گزارش داد که حداقل ۱۲ نفر دیگر در خشونت‌های روز یکشنبه در نقاط مختلف میانمار کشته شدند. به این ترتیب تعداد قربانیان کودتای ماه فوریه ارتش به حداقل ۴۵۹ نفر رسیده است.

روز یکشبه همچنین گزارش شد که نیروی هوایی ارتش میانمار به شبه نظامیانی در نزدیکی مرز تایلند حمله کرده است. گفته می شود هزاران نفر از مردم محلی از بیم حملات هوایی از خانه‌های خود فرار کرده اند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

از طرف دیگر، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه گفت که خشونت‌ها علیه معترضان در میانمار را قویا محکوم کرد. آقای بایدن در ایالت زادگاه خود دلاور داشت، به خبرنگاران گفت: «این وحشتناک است.»

او افزود‍: «این کاملا شرم آور است. براساس گزارشاتی که من گرفته‌ام، تعداد زیادی از افراد کاملا غیرضروری کشته شده اند.»

اتحادیه اروپا نیز طی بیانیه‌ای خشونت‌های نظامیان را «غیرقابل قبول» خواند و محکوم کرد.

در همین رابطه وزیران دفاع دوازده کشور از جمله آمریکا، بریتانیا، کره جنوبی و ژاپن در بیانیه‌ای استفاده نظامیان از زور علیه شهروندان غیرمسلح را محکوم کردند. به‌ گفته آنها، یک ارتش حرفه‌ای باید از مردمش حمایت کند نه آنکه به آنها صدمه برساند.

حزب اتحادیه ملی دموکراسی به رهبری خانم سوچی در آبان ماه توانسته بود با کسب ۸۳ درصد از آرا در انتخابات پارلمانی به پیروزی برسد اما ارتش با مخدوش دانستن انتخابات، برگزارکنندگان آن را به تقلب متهم کرده بود و خواستار تعویق گشایش دوره جدید مجلس شد و خانم سوچی و شماری از اعضای حزب را دستگیر کرد. خانم سوچی اکنون درحصر خانگی است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

اعضای یک خانواده در برابر مردی که در جریان اعتراضات ضدکودتا در یانگون کشته شد، ۲۷ مارس ۲۰۲۱

شنبه چه گذشت؟

معترضان در حالی فراخوان‌هایی برای یک تظاهرات بزرگ منتشر کرده بودند که پیشتر نظامیان هشدار داده بودند که هر تجمعی با قوه قهریه مواجه خواهد شد.

در شهر اصلی یانگون، رسانه های محلی گفته اند نیروهای امنیتی به سمت جمعیتی که در بیرون از ایستگاه پلیس دست به اعتراض زده بودند، تیراندازی کردند.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی ابری از دود و گاز اشک آور را در خیابان ها نشان می داد. گزارشها حاکی از صحنه های مشابه در شهرهای دیگر بود.

توضیح ویدئو،

دستکم ۶۰ کشته در اعتراضات میانمار؛ افزایش خشونت‌ها در روز ملی ارتش

مین آنگ هلینگ، فرمانده کل ارتش میانمار، در روز جشن نیروهای مسلح، به معترضان هشدار داد از برگزاری تظاهرات خیابانی خودداری کنند.

او در نطقی تلویزیونی بار دیگر وعده داد که انتخاباتی تازه در این کشور برگزار خواهد کرد. او اما زمان دقیقی برای برگزاری انتخابات آینده اعلام نکرد.

ارتش پس از به دست گرفتن قدرت در این کشور کشور وعده داد که به مدت یک سال قدرت را در دست بگیرد.

روز نیروهای مسلح یادآور آغاز مقاومت نظامی میانمار در برابر اشغال ژاپن در سال ۱۹۴۵ است. در این رژه معمولاً مقامات سایر کشورها نیز شرکت می کنند. با این حال، به نظر می‌رسید که لکساندر فرمین‌، معاون وزیر دفاع روسیه تنها مقام خارجی است که در مراسم امسال حضور یافته است.

آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا در واکنش به کودتای نظامی تحریم‌هایی را علیه حکومت نظامی این کشور اعمال کرده‌اند.

مین آنگ هلینگ در اظهارات خود بار دیگر از تصمیم خود برای به دست گرفتن قدرت دفاع کرد و گفت که ارتش به علت اقدامات غیرقانونی "حزب اتحادیه ملی دموکراسی" و "آنگ سان سوچی" ناچار شد قدرت را در دست بگیرد.

میانمار تا سال ۲۰۱۱ و آغاز اصلاحات به دست نظامیان اداره می‌شد.