هشدار کره شمالی علیه اقدام شورای امنیت در پی آزمایش موشکی اخیر

کره شمالی اولین عکس ها از این پرتاب را منتشر کرده است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل کره شمالی را از آزمایش موشک های بالستیک منع می کند

کره شمالی با دفاع از آزمایش موشکی اخیر خود شورای امنیت سازمان ملل متحد را به رویکردی «دوگانه» متهم کرده و هشدار داده است که می تواند به یک «اقدام متقابل» دست بزند.

یک کمیته شورای امنیت روز جمعه (۲۶ مارس) آزمایش موشکی تازه را نقض قطعنامه های شورای امنیت دانست و احتمال وضع تحریم هایی علیه پیونگ یانگ را مطرح کرد.

کره شمالی هفته پیش از آزمایش یک موشک بالستیک کوتاه برد جدید خبر داد. این اولین آزمایش موشک های بالستیک کره شمالی در حدود یک سال گذشته و اولین آزمایش از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در ماه ژانویه بود.

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی این آزمایش را محکوم کردند. دولت آمریکا همچنین خواهان تشکیل کمیته تحریم های شورای امنیت برای وضع تدابیر تنبیهی تازه علیه کره شمالی شد.

جو چول سو، مدیرکل سازمان های بین المللی وزارت امور خارجه کره شمالی، روز دوشنبه ( ۲۹ مارس) گفت ایالات متحده در نشست کمیته تحریم های شورای امنیت خواهان اعمال تحریم های بیشتر و تشدید اجرای تدابیر فعلی علیه پیونگ یانگ شد.

او گفت که آن جلسه «برای نفی حق دفاع از کشور ما طراحی شده» و هشدار داد که «اقدام متقابل» کره شمالی را در پی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، این دیپلمات ارشد گفت: «این به منزله انکار حقوق یک کشور مستقل و یک استاندارد دوگانه آشکار است که شورای امنیت بر اساس قطعنامه های سازمان ملل متحد موضع گیری می کند- نتیجه مستقیم سیاست خصمانه ایالات متحده.»

او گفت : «این هیچ منطقی نیست که اقدامات دفاعی مشروع ما باید به تنهایی تقبیح شود، در حالی که بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان برای افزایش قدرت نظامی خود انواع موشک ها را شلیک می کنند.»

این بیانیه پس از آن صادر شد که کره شمالی روز شنبه (۲۷ مارس) در بیانیه ای جداگانه گفت که دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، با انتقاد از آزمایش موشکی جدید اولین قدم اشتباه را برداشت و «خصومت عمیق» خود را آشکار کرد.

کره شمالی جمعه گذشته گفت که دو موشک به یک هدف آزمایشی در ۶۰۰ کیلومتری ساحل شرقی کره شمالی اصابت کرد. این مغایر ارزیابی ژاپن است که گفت موشک ها کمی بیش از ۴۰۰ کیلومتر را طی کردند.

در بیانیه کره شمالی آمد که ری پیونگ چول، مقام ارشد ناظر بر این آزمایش، گفت: «توسعه این سیستم تسلیحاتی اهمیت زیادی در تقویت قدرت نظامی کشور و بازداشتن انواع تهدیدهای نظامی دارد.»

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

شادی ژنرال ها از پرتاب اخیر موشک ها در کره شمالی

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در محل انجام این آزمایش حضور نداشت. به گفته پیونگ یانگ موشک تازه قادر به حمل محموله ای ۲.۵ تنی است که به آن امکان حمل کلاهک اتمی را می دهد.

هنوز معلوم نیست این موشک ها دقیقا از چه نوعی بوده اند اما این آزمایش ها پیشرفت برنامه تسلیحاتی این کشور از زمان بی نتیجه ماندن گفت و گوها تحت هدایت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا را نشان می دهد.

تحلیلگران گفته اند که این موشک ها از همان نوعی بوده که اکتبر گذشته در جریان یک رژه نظامی در پیونگ یانگ به نمایش گذاشته شد.

جفری لوئیس، از مرکز مطالعات عدم اشاعه جیمز مارتین، به خبرگزاری رویترز گفت اگر این طور باشد، به نظر می رسد اینها نمونه بهبود یافته موشک کی ان-۲۳ با کلاهکی خیلی بزرگ باشد.

ویپین نارانگ، استاد مطالعات امنیتی در دانشگاه ام آی تی در توییتر نوشت که این موشک های جدید به کره شمالی اجازه خواهد داد کلاهک های سنگین تر اتمی را بر موشک ها سوار کند.

بیشتر بخوانید: