آلمان استفاده از واکسن استرازنکا را محدود کرد

استرازنکا

منبع تصویر، Reuters

آلمان به دلیل خطر نادر لخته شدن خون درحال تعلیق استفاده منظم از واکسن کووید-۱۹ آکسفورد-استرازِنِکا برای افراد زیر ۶۰ سال است.

سازمان نظارت بر مواد دارویی آلمان ۳۱ مورد از یک نوع نادر لخته شدن خون در میان تقریبا ۲.۷ میلیون نفری که در این کشور با استرازنکا واکسینه شده اند را شناسایی کرده است.

کانادا پیشتر استفاده از این واکسن برای افراد زیر سن ۵۵ را معلق کرد.

استرازنکا گفت ناظران ایمنی دارو در سطح بین المللی دریافته اند که فواید این واکسن به طور قابل توجهی بر خطرات آن می چربد.

این شرکت گفت که به تحلیل داده های خود برای درک اینکه "آیا این موارد خیلی نادر لخته شدن خون از نوع مرتبط با ترومبوز در میان افراد واکسینه شده بیشتر از حالت طبیعی در جمعیت میلیونی اتفاق می افتد یا نه ادامه می دهد."

این شرکت افزود: "ما به همکاری با مقام های آلمانی برای پاسخ دادن به همه سوالات آنها ادامه می دهیم."

سازمان های نظارت دارویی اتحادیه اروپا و بریتانیا پیشتر در پی تعلیق های احتیاطی در اروپا ادامه استفاده از این واکسن را توصیه کردند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سازمان مواد دارویی اروپا (ای ام اِی) و سازمان مواد دارویی و محصولات بهداشتی بریتانیا تاکید کرده اند که فواید واکسن استرازنکا بر خطرات ناشی از عوارض جانبی آن می چربد.

در بریتانیا یک سخنگوی دولت گفت: "واکسن آکسفورد/استرازنکا ایمن و موثر است و در این کشور جان هزاران نفر را نجات داده است. همانطور که سازمان مستقل ناظر در بریتانیا گفته، وقتی که نوبت کسی اعلام شد، باید برود و واکسن بزند."

"بیش از ۳۰ میلیون نفر اولین دُز یکی از واکسن های (کرونا) را دریافت کرده اند و ما در مسیر ارائه واکسن به همه افراد بالای ۵۰ ساله بعد از ۱۵ آوریل و کلیه بزرگسالان تا پایان ژوئیه هستیم."

واکسن استرازنکا یکی از پرمصرف ترین واکسن های کرونا در غرب است و قرار است براساس یک چارچوب غیرانتفاعی در اختیار جهان درحال توسعه هم قرار گیرد.

در اتحادیه اروپا تزریق واکسن های کرونا با تاخیرهایی مواجه بوده که از جمله به دلیل مشکلاتی در تولید و تحویل است و اکنون آلمان در میان چندین کشوری است که نگران موج سوم شیوع هستند.

ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا و همسرش که هر دو ۷۳ سال دارند روز سه شنبه اولین دُز واکسن استرازنکا را دریافت کردند تا اعتماد خود به آن را نشان دهند.

سیاست تازه آلمان

ینس اسپان وزیر بهداشت آلمان و روسای سازمان های بهداشتی ۱۶ ایالت در جریان یک نشست اضطراری استفاده منظم از این واکسن برای افراد کمتر از ۶۰ ساله را معلق کردند.

براساس سندی که خبرگزاری "دی پی اِی" مشاهده کرده افراد زیر ۶۰ سال می توانند واکسن استرازنکا بزنند اما این کار باید "با توصیه پزشک و بعد از تحلیل خطرها و معاینه کامل" صورت گیرد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

خانم مرکل گفت که هر وقت نوبت او شد واکسن استرازنکا را دریافت خواهد کرد

کمیته واکسن آلمان، "استیکو"، گفت که این تصمیم براساس داده های موجود از بروز عوارض جانبی "نادر اما شدید ترومبوز" گرفته شد.

این نهاد گفت که توصیه های بعدی درباره دُز تقویتی این واکسن تا پایان آوریل برای افراد جوانتری که دُز اول واکسن استرازنکا را تزریق کرده اند ارائه خواهد شد.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت که نباید هیچ تردیدی در مورد ایمنی داروهای مصرفی در آلمان وجود داشته باشد: "ما باید بتوانیم به واکسن ها اعتماد کنیم... این شامل تست های متعاقب در مورد ایمنی و کارایی آنها و ارزیابی دایمی خطرات و فواید آنهاست."

خانم مرکل افزود که وقتی نوبت او شود خود را با استرازنکا واکسینه خواهد کرد.

آلمان پیشتر جزو کشورهای اروپایی بود که موقتا استفاده از این واکسن را معلق کردند.

اما بعد از اعلام نتایج بررسی سازمان دارویی اتحادیه اروپا (ای ام اِی) دایر بر "ایمنی و کارایی" این واکسن، آلمان استفاده از آن را از سر گرفت.

تقریبا کلیه این موارد در زنان جوانتر و میانسال گزارش شده است.

فرانسه هم استفاده از استرازنکا را به افراد بالای ۵۵ سال محدود کرده است.

به گزارش شبکه سی بی سی روز دوشنبه کانادا تعلیق فوری این واکسن برای افراد زیر ۵۵ سال را توصیه کرد که بعد از گزارش ها از موارد نادر اما بالقوه مرگبار لخته خون در اروپا بود.

گزارشی از بروز موارد لخته خون در ارتباط با این واکسن در کانادا گزارش نشده است، جایی که تاکنون ۳۰۰ هزار دُز استرازنکا تزریق شده است.

در بریتانیا پنج مورد لخته خون مرتبط با ترومبوز در ۱۱ میلیون نفری که این واکسن را تزریق کرده اند ثبت شده که یک مورد آنها مرگبار بوده است.

در تحولی دیگر اتریش تایید کرد که درحال گفت و گوهایی با روسیه برای خریداری یک میلیون دُز واکسن اسپوتنیک وی است. ای ام اِی هنوز به این واکسن مجوز نداده است.