روسای ارتش برزیل در پی اختلاف با بولسونارو کناره‌گیری کردند

رئیس جمهور برزیل با یک بحران سیاسی روبروست

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

رئیس جمهور برزیل با یک بحران سیاسی روبروست

درحالی که ژایر بولسونارو رئیس جمهور برزیل برای مهار بحرانی که بر سر رهبری او ایجاد شده تلاش می کند، روسای نیروی زمینی، دریایی و هوایی برزیل به طور همزمان استعفا کرده اند.

بنابه گزارش ها این فرماندهان در اعتراض به آنچه تلاش های آقای بولسونارو برای اعمال کنترل ناروا بر ارتش می دانند کناره گیری کرده اند.

آقای بولسونارو روز دوشنبه بعد از استعفای وزرای خارجه و دفاع مجبور به ترمیم کابینه شد.

میزان محبوبیت رئیس جمهور به شدت راستگرای برزیل پیرامون واکنش او به همه گیری کووید-۱۹ سقوط کرده است.

او که دو سال قبل به قدرت رسید پیوسته با تدابیر منع تردد مخالفت و استدلال کرده که خسارت این تدابیر بدتر از آثار ویروس کرونا خواهد بود.

او همچنین به برزیلی ها گفت که "از نالیدن" درباره اوضاع دست بردارند. بیش از ۱۲.۵ میلیون نفر در این کشور مبتلا و تقریبا ۳۱۴ هزار نفر در اثر کووید-۱۹ جان باخته اند.

وضعیت برای بولسونارو چقدر جدی است؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بنابه گزارش ها این اولین بار در تاریخ برزیل است که روسای ارتش، نیروی دریایی و هوایی به دلیل اختلاف با رئیس جمهور به طور همزمان کناره گیری می کنند.

این سه نفر - ژنرال ادسون پوجول، دریادار ایلکیوز باربوسا و سرتیپ آنتونیو کارلوس برمودز - روز سه شنبه استعفا کردند. این یک روز پس از آن بود که ارنستو آرایو، وزیر خارجه وفادار به آقای بولسونارو، در پی انتقاد شدید قانون‌گذاران مجبور به استعفا شد.

از آقای آرایو به خاطر مدیریت ضعیف روابط با چین، هند و آمریکا انتقاد می شد که به گفته قانون‌گذاران باعث شد برزیل به واکسن کافی برای مبارزه با همه گیری کرونا دسترسی نداشته باشد.

پس از او فورا فرناندو ای سیلوا وزیر دفاع کناره گیری کرد که رئیس جمهور را مجبور به ترمیم کابینه کرد. وزیر دفاع بر سر ماهیت وفاداری نیروهای مسلح با آقای بولسونارو اختلاف پیدا کرد. او می گفت وفاداری ارتش باید معطوف به حفظ قانون اساسی باشد نه حمایت شخصی از رئیس جمهور.

ویل گرانت خبرنگار بی بی سی در امور آمریکای لاتین می گوید این بزرگترین چالش آقای بولسونارو از زمان رسیدن به قدرت در ژانویه ۲۰۱۹ است.

خبرنگار بی بی سی می گوید این شرایط در کنار سوءمدیریت همه گیری کرونا باعث فشار فزاینده ای بر این رهبر راستگرا در هفته های اخیر شده است.

آقای بولسونارو که قبلا در مورد واکسن های کرونا ابراز تردید کرده و از معالجات ثابت نشده دفاع کرده است، هفته پیش گفت که سال ۲۰۲۱ سال واکسیناسیون خواهد. او گفت: "خیلی زود زندگی عادی خود را از سر خواهیم گرفت."

برزیل در اجرای برنامه واکسیناسیون در تقلا بوده است. این کشور تاکنون از واکسن استرازِنِکا و واکسن چینی کروناوَک که هر دو نیازمند دو تزریق هستند استفاده کرده است.

برزیل همچنین به واکسن فایزر/بیواِن‌تِک مجوز داده و سفارش خرید واکسن جانسون و جانسون و واکسن روسی اسپوتنیک وی که تک دُزی هستند را داده است.

آمار روزانه مرگ در برزیل در اثر کووید-۱۹ برای اولین بار در ماه جاری از مرز سه هزار نفر گذشت، که سیستم بهداشتی را در آستانه فروپاشی قرار داده و به نگرانی از بدل شدن این کشور به تهدیدی برای بهداشت جهانی دامن زده است.

بیشتر بخوانید: