نشست پوتین، مرکل، مکرون؛ توافق برای تولید واکسن کرونا و سیاست هماهنگ در رابطه با ایران

GETTY IMAGES

منبع تصویر، Getty Images

رهبران آلمان، روسیه و فرانسه در یک کنفرانس ویدیویی مشترک درباره تولید واکسن کرونا و سیاست هماهنگ در رابطه با ایران با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

امانوئل مکرون، آنگلا مرکل و ولادمیر پوتین در این نشست ویدویی مشترک در صحبت با یکدیگر توافق کردند تا تلاش‌های خود را برای بازگرداندن ایران به انجام کامل تعهداتش بین‌المللی‌اش هماهنگ کنند.

در بیانیه‌ای که دفتر رئیس جهوری فرانسه منتشر کرده است، رهبران آلمان و فرانسه از پوتین خواسته‌اند تا رعایت حقوق الکسی ناوالنی مخالف سیاسی را رعایت و سلامت او را تضمین کنند.

رهبران این سه کشور درباره مسائل مربوط به اوکراین، بلاروس، لیبی و سوریه نیز گفت‌وگو کردند.

ابهام درباره احیای برجام

در آخریت تحولات مرتبط با کرونا پرس‌ تی وی سه‌شنبه به نقل از یک مقام ناشناس در واکنش به گزارش رسانه‌های آمریکایی درباره پیشنهاد جدید آمریکا برای شروع مذاکرات، اعلام کرد ایران غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را متوقف نخواهد کرد. همزمان نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل در پیامی توییتری به احتمال مطرح شدن پیشنهاد جدیدی از سوی آمریکا در ارتباط با رفع تحریم‌های ایران واکنش نشان داد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اعلام کرد "ایران درباره موضوعات با اعضای باقیمانده در برنامه جامع اقدام مشترک در ارتباط است. برای پیوستن مجدد آمریکا به توافق هسته‌ای برجام هیچ پیشنهادی نیاز نیست. این فقط به یک تصمیم سیاسی ایالات متحده نیاز دارد تا تمام تعهدات خود را طبق این توافقنامه به طور کامل و فوری اجرا کند".

پیش از این، نشریه "پولیتیکو" در گزارشی از طرح احتمالی جدید آمریکا برای احیای برجام خبر داده بود.

دولت بایدن در تلاش است تا ایران در مذاکرات برای سرگیری اجرای تعهدات برجام مشارکت دهد.

با اصرار متقابل ایران و آمریکا بر اینکه نخست طرف مقابل باید در بازگشت به اجرای تعهدات برجامی پیش‌قدم شود، مسیر احیای این توافق به بن‌بست رسیده است.

کمتر از یک هفته پیش نیز آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در یک نشست مطبوعاتی مشترک بر ادامه تلاش‌ها برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران و احیای برجام تاکید کردند.

سه هفته پیش محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، وعده داد "برنامه عمل سازنده‌ای را از طریق مجاری مناسب دیپلماتیک" ارائه کند.