افزایش فشار بر رئیس جمهوری برزیل؛ موج کرونا و استعفا

بولسونارو

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

در پی عدم کنترل کرونا در برزیل و شیوع شدید آن، محبوبیت ژائیر بولسونارو به شدت کاهش یافته است

ژائیر بولسونارو با بزرگترین بحران دوران ریاست جمهوری خود مواجه شده است. در روزی که بالاترین میزان مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا در برزیل ثبت شده است، شماری از امرای ارتش از جمله فرماندهان نیروی دریایی و هوایی به طور همزمان استعفا داده‌اند.

بنابه گزارش ها این فرماندهان در اعتراض به آنچه تلاش های آقای بولسونارو برای اعمال کنترل ناروا بر ارتش می دانند کناره گیری کرده اند.

در پی عدم کنترل کرونا در برزیل و شیوع شدید آن، محبوبیت ژائیر بولسونارو به شدت کاهش یافته است.

وضعیت کرونا چگونه است؟

در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۳۸۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در برزیل جان‌باخته‌اند. این رقم بیشترین آمار رسمی اعلام شده از مرگ و میر ناشی از کرونا در یک شبانه‌روز در این کشور است.

بدین ترتیب در یک شبانه‌روز، تقریبا یک چهارم آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان، در برزیل ثبت شده است.

آمار مرگ و میر در برازیلیا پایتخت و سائوپائولو پرجمعیت ترین ایالت کشور نیز بی سابقه عنوان شده است.

تا کنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر بر اثر ابتلا به کرونا در برزیل جان باخته‌اند.

آمار موارد ابتلا نیز به حدود ۱۲ میلیون ۶۰۰ هزار نفر رسیده است. بدین ترتیب برزیل پس از ایالات متحده دومین بالاترین میزان ابتلا به کرونا را در جهان ثبت کرده است.

اکنون این نگرانی وجود دارد که برزیل به عنوان تهدیدی برای بهداشت عمومی جهان مطرح شود.

منشا موارد جدید چیست؟

موسسه فیوکروز برزیل هشدار داد که افزایش چشمگیری در موارد بزرگسالان جوان مشاهده شده است: گروه‌های سنی بین ۳۰ تا ۳۹ سال، ۴۰ تا ۴۹ سال و ۵۰ تا ۵۹ است.

همزمان بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها نیز تایید کرده است که تعداد بیماران جوان به شکل فزاینده‌ای افزایش یافته است.

این موسسه ابراز نگرانی کرده است که نظام بهداشتی این کشور در شهرهای بزرگ به سبب شیوع شدید کرونا در حال فروپاشی است.

واکنش دولت چگونه بوده است؟

رئیس جمهوری راست گرای افراطی برزیل که دو سال پیش به قدرت رسید به طور مداوم با وضع محدودیت های سختگیرانه مخالفت کرده و معتقد است که خسارت وارده به اقتصاد از اثرات ویروس کرونا بیشتر خواهد بود.

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر،

در شبانه‌روز، تقریبا یک چهار آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان، در برزیل ثبت شده است و این کشور اکنون می‌رود تا تهدیدی برای بهداشت عمومی جهان به شمار آید

آقای بولسونارو که به خاطر ناچیز جلوه دادن ویروس کرونا مورد انتقاد قرار دارد چندی پیش گفته بود: "دست از غر زدن بردارید. تا کی می‌خواهید بخاطر آن گریه کنید؟"

عملکرد ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری راست‌گرای افراطی برزیل در بحران کرونا به شدت مورد انتقاد گروه‌های سیاسی قرار گرفته است.

آقای بولسونارو پیشتر استفاده از ماسک را زیر سوال برده بود.

او که بیشتر در مورد واکسن تشکیک کرده بود و از داروهای غیرقابل اثبات به عنوان درمان سخن گفته بود. با این حال او اکنون گفته است سال ۲۰۲۱ سال واکسیناسیون خواهد بود.

او می‌گوید ما خیلی زود زندگی را از سر خواهیم گرفت.

بر اساس نظرسنجی که اوایل ماه مارس منتشر شد محبوبیت بولسونارو در برزیل به شدت کاهش یافته و ۴۸ درصد مردم او را مقصر بحران کرونا در این کشور می‌دانند.

بنابر این نظر سنجی ۵۴ درصد عملکرد وی را در ارتباط با کرونا بسیار بد ارزیابی کرده‌اند، در حالی که در اواخر ژانویه این آمار حدود ۴۸ درصد بود.

ریاست جمهوری بولسونارو چقدر در خطر است؟

افزایش بی‌سابقه آمار و ارقام مرگ و میر در میانه یک بحران سیاسی رخ داده است. تنها ظرف چند روز وزیر خارجه، وزیر دفاع و سران ارتش و فرماندهان نیروی دریایی و نیروی هوایی دفتر کار خود را ترک کرده‌اند.

گفته می‌شود این اولین بار در تاریخ برزیل است که روسای ارتش، نیروی دریایی و نیروی هوایی بر سر اختلاف با رئیس جمهوری کنار هم بایستند.

استعفای این سه فرمانده یک روز پس از آن رخ می دهد که وزیر خارجه به دنبال انتقادهای شدید قانون‌گذاران از سمت خود استعفا داد.

نمایندگان معتقدند روابط ضعیف او با چین و هند و آمریکا سبب شد که برزیل برای تهیه مقدار لازم واکسن کرونا با مشکل مواجه شود.

در این میان وزیر دفاع نیز با ژائیر بولسونارو در گیر شد چرا که به زعم او امرای ارتش باید به قانون اساسی وفادار باشند نه شخصی که ریاست جمهوری را بر عهده دارد.

همزمان لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهوری سابق برزیل که ممکن است کاندیدای انتخابات دور بعدی شود، از آنچه تصمیمات "احمقانه" آقای بولسونارو خوانده است، بشدت انتقاد کرد.

ویل گرانت خبرنگار بی بی سی در آمریکای لاتین می‌گوید آقای بولسونارو اکنون با بزرگترین بحران سیاسی خود از زمان روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۱۹ روبرو است.