رستوران‌دار ایتالیایی به اشتباه مشمول تحریم‌های ترامپ شد

ایتالیا

منبع تصویر، Getty Images

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا پیش از ترک کاخ سفید به اشتباه نام صاحب رستورانی را در ورونای ایتالیا در فهرست تحریم‌ها قرار داده بود.

این اشتباه زمانی اتفاق افتاد که آقای ترامپ در تلاش بود فشار بر صنعت نفت ونزوئلا را افزایش دهد.

مالک این رستوران "الساندرو بازونی" نام دارد که در ماه ژانویه امسال به دلیل تشابه اسمی، نامش در فهرست تحریم وزارت دارایی ایالات متحده قرار گرفته بود که البته نام او اکنون از این فهرست خارج شده است.

کارشناسان حقوقی می‌گویند اینگونه اشتباهات مکرر اتفاق می‌افتد و خروج از این فهرست بسیار پرهزینه است.

در سال ۲۰۱۹ میلادی دولت آمریکا با افزایش فشار به نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا برای کناره‌گیری از قدرت، شرکت ملی نفت این کشور را تحریم کرد.

آقای مادورو به "فساد، نقض حقوق بشر و تقلب در انتخابات ۲۰۱۸ میلادی" که به پیروزی دوباره او منجر شد، متهم است.

دونالد ترامپ در آخرین روز کار خود در کاخ سفید در ژانویه ۲۰۲۰ سعی داشت فرد دیگری به همین نام (الساندرو بازونی) را تحریم کند. به گفته مقامهای آمریکایی این فرد با شبکه‌ای مرتبط بود که "تلاش می‌کرد تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ونزوئلا را دور بزند."

وزارت دارایی آمریکا همچنین چندین شرکت مرتبط با آقای بازونی را هم تحریم کرده بود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

در سال ۲۰۱۹ میلادی، دولت آمریکا با افزایش فشار به نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا برای کنار رفتن از قدرت شرکت ملی نفت این کشور را تحریم کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

چند ماه پس از اعمال این تحریم، مقام‌های آمریکایی به اشتباه خود پی بردند و روز چهارشنبه (۳۱ مارس) نام این شهروند ایتالیایی را از فهرست تحریم‌ها خارج کردند.

این رستوران‌دار ایتالیایی به خبرگزاری رویترز گفت "این اشتباه بود" و متشکر است که نامش دیگر در فهرست تحریم‌های آمریکا نیست.

تحریم‌ عموما ابزار مجازات مالی است که یک یا چند کشور علیه یک یا چند کشور دیگر یا شرکت‌های مشخصی به اجرا در می‌گزارند.

با توجه به اینکه آمریکا بزرگترین قدرت اقتصادی جهان محسوب می‌شود، پیامدهای تحریم‌ این کشور برای تحریم‌شدگان سنگین است.

در بعضی موارد بانک‌‌ها و موسسات مالی به افراد و شرکت‌هایی که حتی به اشتباه تحریم شده‌اند، اجازه مراودات مالی نمی‌دهند و خارج کردن این افراد و نهادها از فهرست تحریم‌ بسیار پرهزینه است.

نیکلاس ترنر از وکلای شرکت "استپتو و جانسون" در هنگ‌کنگ به بی‌بی‌سی گفته است: "بعضی اواقات دولت (آمریکا) از اطلاعاتی استفاده می‌کند که آنلاین در دسترس همگان است. اگر اطلاعات به درستی مورد ارزیابی قرار نگیرد، این اشتباهها‌ به راحتی اتفاق می‌افتند."

دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا در آخرین روز کار خود در کاخ سفید چند شرکت مرتبط با فن‌آوری در چین، از جمله شرکت شیائومی سازنده تجهیزات الکترونیکی، را تحریم کرد.

آقای ترامپ مدعی شده بود این شرکت مرتبط با ارتش چین است یا اطلاعاتی را در اختیار دولت این کشور قرار می‌دهد.

ماه پیش دادگاه اعلام کرد که مدارک کافی برای ارتباط این شرکت با ارتش چین وجود ندارد.