فیلم‌ها نشان می‌دهد ارتش اتیوپی در تیگرای قتل عام کرده است

  • برنامه آفریقا آی
  • سرویس جهانی بی‌بی‌سی
tigray
توضیح تصویر،

مردان غیر مسلح در لباس غیر نظامی مدت کوتاهی قبل از قتل‌عام

تحقیقات برنامه بخش آفریقای بی‌بی‌سی در رابطه با قتل عام در شمال اتیوپی به شواهدی تازه دست یافته است. این تحقیقات همچنین محل دقیق این اعمال بی‌رحمانه را که در آن حداقل ۱۵ مرد کشته شدند، نشان می‌دهد.

در اوایل ماه مارس، پنج کلیپ ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد مردان مسلح یونیفورم‌پوش گروهی از مردان غیرمسلح را به لبه صخره هدایت می‌کنند، به برخی در همان جا تیراندازی می‌کنند و اجساد را از بالای صخره به پایین هل می‌دهند.

بی‌بی‌سی دریافته که این کشتار در نزدیکی شهر ماهبره دگو در منطقه تیگرای در شمال اتیوپی رخ داده است، جایی که ارتش اتیوپی در حال نبرد با نیروهای جبهه آزادی بخش خلق تیگرای است که قبلا حزب حاکم منطقه بودند.

جنگ در نوامبر گذشته با حمله نظامی دولت علیه این نیروها با عنوان اختصاری "تی پی ال اف" آغاز شد.

ابی احمد، نخست‌وزیر، نیروهای این گروه را به حمله به یک پایگاه نظامی دولت متهم کرد. "تی پی ال اف" مخالف تلاش‌های آقای احمد برای افزایش قدرت دولت فدرال است و گفته است که به "مقاومت گسترده" متعهد است.

به گفته دولت موقت تیگرای، درگیری تاکنون بیش از دو میلیون نفر را آواره و بیش از چهار میلیون نفر را محتاج کمک کرده است.

مکان یابی تصاویر

تیم تحقیق برنامه "آفریقا آی" یا "چشم آفریقا" در بی بی سی با همکاری تحلیلگران رسانه‌های بلینگکت و نیوسی، تلاش کردند تا محل کشتار را مشخص کنند.

اولین افرادی که این کلیپ‌ها را به شبکه‌های اجتماعی ارسال کردند، ادعا کردند که آنها در نزدیکی ماهبر دگو فیلمبرداری شده‌ است. بی‌بی‌سی تجزیه و تحلیل ویژگی‌های جغرافیایی دیده شده در فیلم‌ها، از جمله جاده خاکی، یک فلات و یک پرتگاه با نمای مشخص، آنها را با تصاویر ماهواره‌ای از منطقه اطراف شهر مقایسه کرد.

جهت و طول سایه‌های افراد مسلح به تعیین زمان احتمالی روز کمک کرده و نشان می‌دهد که این انحراف جهت شمال و جنوب است و به تیم تحقیق اجازه می‌دهد تا مکان احتمالی را شناسایی کند.

توضیح تصویر،

ویژگیهای جغرافیایی دیده شده در فیلمها با تصاویر ماهواره‌ای از منطقه اطراف شهر برای مکان‌یابی محل کشتار مقایسه شد

پس از آن بلندترین خط تپه در فیلم‌های ویدئویی بر روی نقشه جغرافیایی محل قرار داده شد تا مشخص شود که مطابقت دقیق دارد. بستر خشک رودخانه، نوار پوشش گیاهی و الگوی درختان این انطباق را بیشتر تأیید کرد.

توضیح تصویر،

نوار پوشش گیاهی و الگوی درختان انطباق تصاویر را بیشتر تأیید کرد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بی‌بی‌سی تلفنی با یکی از ساکنان ماهبره دگو گفتگو کرد. او گفت که ارتش اتیوپی ۷۳ مرد از جمله سه نفر از بستگان او را در ژانویه سال جاری از شهر و مناطق اطراف آن بیرون برد. او گفت از آن زمان تا کنون دیگر هیچ خبری از آنها نبوده است.

بی‌بی‌سی همچنین با یکی از ساکنان یکی از روستاهای همسایه گفتگو کرد. او گفت که برادرش در میان کشته شدگان این قتل عام است. او گفت که این قتلها در ماهبره دگو رخ داد و زمان را همان ماه ژانویه ۲۰۲۱ ذکر کرد.

دولت در ماه نوامبر پیروزی خود را در درگیری‌ها اعلام کرده بود. او گفت: "آنها برادرش را در صخره کشتند."

شناسایی افراد مسلح و قربانیان

"آفریقا آی" قادر به تایید هویت افراد مسلح دیده شده در فیلم ویدئویی نیست، اما به نظر می‌رسد جزئیات لباس آنها - از جمله الگوی استتار و نشان بازو به رنگ پرچم اتیوپی - مطابق با یونیفورم نیروی دفاعی اتیوپی باشد.

سایر ویژگی‌ها نیز با یونیفورم نیروی دفاعی اتیوپی مطابقت دارد، از جمله برش و سبک جیب‌ها.

یکی از افراد مسلح از یک کلاه سبز استفاده می‌کند که دارای نشان است و به نظر می‌رسد کاملا با رنگ و نشان کلاه نیروی دفاعی اتیوپی مطابقت داشته باشد.

توضیح تصویر،

نشانه‌ای به رنگ پرچم اتیوپی بر روی بازوی مردان مسلح (سمت راست) با یونیفورم نیروی ملی دفاعی اتیوپی (سمت چپ) مطابقت دارد

افراد مسلح به زبان آمهاری ، اصلی ترین زبان رسمی اتیوپی صحبت می‌کنند. در اولین کلیپ از پنج کلیپ ویدئویی، صدای صحبت آنها با یکدیگر در حالی که در اطراف گروه مردان غیرمسلح نشسته بر روی زمین ایستاده‌اند، شنیده می‌شود.

یکی از آنها می‌گوید: "ما نباید این افراد را آزاد کنیم. حتی به یکی از آنها نیز نباید امان داد."

صدای دیگری می‌گوید: "ما باید این را به صورت ویدیو در بیاوریم و نشان دهیم که این افراد چگونه می‌میرند".

چهار کلیپ بعدی نشان می‌دهد که آنها مردان غیرمسلح را با اسلحه به سمت لبه صخره هدایت می‌کنند و مردان مسلح را نشان می‌دهد که که چند اسیر را می‌کشند و اجساد مردگان را از بالای صخره هل می‌دهند.

در برخی از بخشهای فیلم، افراد مسلح دیده می‌شوند که از فاصله نزدیک به بدن اجساد شلیک می‌کنند. می‌توان صدای توهین و تمسخر مردگان را شنید.

صدای یکی از آنها در یک کلیپ شنیده می‌شود که می‌گوید: "کاش می توانستیم رویشان بنزین بریزیم و آنها را بسوزانیم."

صدای دوم پاسخ می‌دهد: "اگر بنزین برای سوختن این افراد وجود داشت بسیار خوب بود... آنها را بسوزانید همانطور که هندی‌ها می‌سوزانند."

از هویت قربانیان که با لباس غیرنظامی دیده می‌شوند اطلاعی در دست نیست. شنیده می‌شود که آنها به زبان منطقه تیگرای صحبت می‌کنند. به نظر می‌رسد در این فیلم ، قاتلان معتقدند که قربانیان متعلق به "تی پی ال اف" هستند.

صدای یکی از افراد مسلح شنیده می‌شود که می‌گوید "این پایان وویان است." این اصطلاح عامیانه‌ای است که برای" تی پی ال اف" به کار می‌رود.

یکی از افراد مسلح می‌گوید: "ما رحم نمی‌کنیم."

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

افراد بی‌خانمان در یک اردوگاه موقت در تیگرای در ماه گذشته

لتیتا بادر، مدیر دیده‌بان حقوق بشر شاخ آفریقا ، به بی‌بی‌سی گفت که ناظران در ماههای اخیر موارد زیادی از آزار و اذیت‌های بسیار جدی را در منطقه دیده‌اند ، اما این فیلم"به طور خاص نگران کننده است".

او گفت: "ما آنچه را که به نظر می‌رسد مردان بازداشت شده غیر مسلح هستند می‌بینیم که اعدام می‌شوند."

"این اتفاقی است که نیاز به تحقیقات بیشتر دارد، زیرا آنچه در اینجا در این فیلم‌ها مشاهده می‌کنیم می‌تواند به معنای جنایات جنگی باشد."

بی‌بی‌سی شواهدی را که جمع آوری کرده بود در اختیار دولت اتیوپی قرار داد.

دولت اتیوپی در در بیانیه‌ای گفت که "پست‌ها و ادعاهای شبکه‌های اجتماعی را نمی‌توان به عنوان مدرک پذیرفت" و اضافه کرد که منطقه تیگرای "برای تحقیقات مستقل باز است".