سیل و رانش زمین جان ۷۱ نفر را در اندونزی و تیمور شرقی گرفت

اندونزی

منبع تصویر، EPA

از روز شنبه، بر اثر سیل و رانش زمین در اندونزی و تیمور شرقی تاکنون حداقل ۷۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

باران‌های سیل‌آسا در کشورهای جنوب شرقی آسیا باعث تخریب گسترده گردیده و بر اثر افزایش سطح آب، خانه‌های هزاران خانوار در سیلاب غرق شده و مناطق آسیب دیده تا جزیره فلورس در شرق اندونزی و تیمور شرقی امتداد یافته است.

بیش از ۴۰ نفر همچنان در اندونزی مفقود هستند و مقامات محلی گفته‌اند که میزان تلفات انسانی ممکن است افزایش یابد.

سخنگوی آژانس مقابله با حوادث اندونزی به رسانه‌ها گفته است: "تاکنون ۵۵ نفر کشته‌ شده‌اند اما این تعداد بسیار متغییر است و به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت."

وی گفته است: "گل و لای و آب و هوای نامناسب به یک چالش جدی تبدیل شده و جمع‌ شدن آوارها موجب ایجاد مشکل برای تیم‌های جستجو و نجات شده است".

یک مقام دیگر اداره مقابله حوادث اندونزی نیز گفته است: "ما گمان می کنیم افراد زیادی دفن شده اند اما مشخص نیست که چه تعداد مفقود شده اند".

به گفته وی "کسانی که منطقه را تخلیه کرده‌اند پراکنده هستند و در هر منطقه فرعی صدها نفر قرار دارند و بسیاری نیز همچنان در خانه‌هایشان هستند و آن را ترک نکرده‌اند و دارو و غذا و پتو نیاز دارند".

مقامات محلی تیمور شرقی نیز می‌گویند که حداقل تاکنون ۲۱ نفر در این جزیره کشته‌ شده‌اند که تصور می‌شود اکثر آنان ساکن شهر دیلی،‌ پایتخت این کشور بوده‌اند.

رئیس جمهور اندونزی از مردم خواسته تا به توصیه‌های مقامات مسول در دوره تشدید وضعیت آب و هوایی گوش کنند.

رانش زمین و جاری شدن سیل در فصل بارندگی در سراسر مجمع الجزایر اندونزی امری غیرمعمول نیست.

در ماه ژانویه سال جاری میلادی نیز ۴۰ نفر بر اثر سیل در سومدنگ در جاوا جان خود را از دست دادند.

در سپتامبر سال ۲۰۲۰ نیز حداقل ۱۱ نفر در رانش زمین در بورنئو کشته شدند و چند ماه قبل از آن نیز دهها نفر در سولاوسی جان باختند.

براساس گزارش آژانس حوادث غیرمترقبه اندونزی حدودا نیمی از جمعیت این کشور که در حدود ۱۲۵ میلیون نفر می‌شود در بخش‌هایی که احتمال رانش زمین دارد، زندگی می‌کنند.