مدیرعامل نشریه اسرائیلی در دادگاه نتانیاهو: گفتند اخبار بد درباره بی‌بی کار نکنید

توضیح ویدئو،

آغاز محاکمه نتانیاهو همزمان با تلاش‌ها برای تشکیل دولت

نخستین شاهد دادگاه رسیدگی به اتهامات فساد بنیامین نتانیاهو می‌گوید هنگامی که مدیرعامل روزنامه والا اسرائیل بوده از او خواسته شده که از «پوشش خبری منفی» علیه نخست‌وزیر پرهیز و در عوض «پوشش تخریبی» علیه رقبای آقای نتانیاهو پیش بگیرد.

روز دوشنبه، پنجم آوریل، آقای نتانیاهو به دستور قاضی برای شنیدن دعاوی دادستانی علیه خود شخصا در دادگاه بیت‌المقدس حاضر ‌شد و بعد از شنیدن مجموعه‌ای از اتهامات و پیش از اظهارات شاهدان، دادگاه را ترک کرد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات فساد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در حالی برگزار شد که تلاش‌های او و رقیبان سیاسی‌اش برای تشکیل دولت ائتلافی به اوج خود رسیده است.

دادستان‌ها در اولین جلسه اقامه دعوا، نخست وزیر اسرائیل را به سوء‌استفاده از قدرت از طریق زد و بند با صاحبان رسانه‌ها متهم کردند و گفتند که او به دنبال منافع شخصی خود بوده است.

بنیامین نتانیاهو از جمله متهم شده که به دنبال پوشش رسانه‌ای مطلوب برای خود در آستانه انتخابات بوده است.

دادستان‌ها برای اثبات این اتهام خود در نخستین روز برگزاری دادگاه ایلان یشو، مدیرعامل سابق نشریه والا این کشور را به عنوان شاهد به دادگاه آوردند.

او پس از ادای سوگند به قاضی و حاضران گفت شائول الویتچ، بازرگان متمول و مالک وبسایت خبری وال، از او خواسته بوده که علیه رقبای سیاسی آقای نتانیاهو خبر منتشر کند.

نخست وزیر اسرائیل و شائول الوویچ ارتکاب هرگونه خلاف را رد می‌کنند و اتهامات مطرح‌شده علیه خود را سیاسی می‌دانند.

لیات بن آری، دادستان ارشد دادگاه به قضات گفت که آقای نتانیاهو "پرونده‌ای جدی از فساد دولتی" دارد.

خانم بن آری، دادستان ارشد این پرونده، بنیامین نتانیاهو را متهم کرده که از اختیارات دولتی خود برای زد و بند با مدیران رسانه سود برده تا "امور شخصی خود را پیش ببرد، از جمله وقتی که تلاش می‌کرد دوباره در انتخابات پیروز شود."

«رابطه میان آقای نتانیاهو و متهمان همچون یک واحد پول و متاع قابل معامله شده بود... متاعی که می‌تواند قضاوت مردم جامعه نسبت به کسی که متخب آنها برای انجام امور حکومتی است را مخدوش کند».

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بنیامین نتانیاهو به دستور قاضی برای شنیدن دعاوی دادستانی علیه خود شخصا در دادگاه بیت‌المقدس حاضر ‌شد

اتهامهای نخستوزیر اسرائیل چیست؟

دادستان ها علیه آقای نتانیاهو سه کیفرخواست صادر کرده اند که به پرونده های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ معروف شده اند.

در کیفرخواست نخست، بنیامین نتانیاهو به دریافت هدایا، مانند سیگار برگ و شامپاین، به ازای کمک به تجار بزرگ متهم شده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در کیفرخواست دوم که همانند کیفرخواست نخست شامل اتهام کلاه برداری و خیانت در امانت است، آقای نتانیاهو متهم است که به مدیران روزنامه یدیوت آهرونوت کمک کرده است تا در ازای پوشش خبری مناسب از او، فروش خود را افزایش دهند.

در پرونده سوم که شامل اتهام های کلاه برداری، خیانت در امانت و دریافت رشوه است، آقای نتانیاهو متهم است که در زمانی که علاوه بر نخست وزیری عهده دار سمت وزارت ارتباطات بوده، قوانین نظارتی بر رسانه ها را به گونه ای اعمال کرده که به نفع شایول الویتچ، سهامدار عمده شرکت مخابراتی بزق بوده است.

بر اساس این کیفرخواست، آقای الویتچ در ازای این کار، در سایت خبری والا که متعلق به اوست، از آقای نتانیاهو جانبداری کرده است.

سه قاضی دادگاه قرار است در ابتدا به کیفرخواست سوم که حاوی اتهامات جدی تری است، رسیدگی کنند.

یه همین علت، نخستین گروه از شاهدان شامل مدیرعامل پیشین سایت والا و سردبیر آن و یکی از مدیران ارشد وزارت ارتباطات در زمان وزارت آقای نتانیاهو است.

بنیامین نتانیاهو همه اتهام ها را رد می‌کند و می‌گوید بی‌گناهی خود را ثابت خواهد کرد.

تا زمانی که دادگاه علیه آقای نتانیاهو رای ندهد، او بی‌گناه شمرده می‌شود و می‌تواند به نخست وزیری ادامه دهد.

حتی در صورت محکوم شدن آقای نتانیاهو، تا زمان طی شدن مراحل تجدید نظر، او می تواند عهده‌دار نخست وزیری باشد.

ایهود المرت، از نخست وزیران سابق اسراییل که در سال ۲۰۰۸ به خاطر فساد مالی تحت محاکمه بود، از سمت خود استعفا داد ولی تا زمان برگزاری انتخابات در سال ۲۰۰۹، کماکان عهده دار این سمت بود.

در نهایت دادگاه او را به خاطر دریافت رشوه، کلاه برداری و خیانت در امانت به ۲۷ ماه زندان محکوم کرد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

مخالفان آقای نتانیاهو وز دوشنبه در خارج از دادگاه تجمع و خواستار استعفای نخست‌وزیر شدند

"بدترین بحران سیاسی تاریخ اسرائیل"

دادستانی در حالی این اتهامات را علیه آقای نتانیاهو مطرح کرد که در بخش دیگری از شهر بیت‌المقدس، رووین ریولین، رئیس جمهور اسرائیل، گفت‌وگوهای خود با سیاستمداران برای تشکیل دولت را آغاز کرده بود.

انتخابات ۲۳ مارس اسرائیل چهارمین رای‌گیری در دو سال اخیر بود که برنده قطعی نداشت و بدترین بحران سیاسی داخلی در تاریخ اسرائیل را تشدید کرد.

حزب لیکود به رهبری آقای نتانیاهو با بردن ۳۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان در این انتخابات اول شد اما هنوز نتوانسته ائتلافی برای کسب ۶۱ کرسی لازم تشکیل دهد.

گفت‌وگوهای امروز رئیس جمهوری اسرائیل با رقبای سیاسی حاضر در انتخابات برای تشکیل دولت بار دیگر بی‌نتیجه ماند و هیچ یک از احزاب نتوانستند ائتلافی برای کسب اکثریت به آقای ریولین پیشنهاد کنند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

گفت‌وگوهای امروز رئیس جمهور اسرائیل با رهبران احزاب برای تشکیل دولت باز هم بی‌نتیجه ماند

رئیس جمهور اسرائیل بعد از جلسات امروز خود به اعضای حزب یش عتید به رهبری یائیر لاپید، رقیب اصلی آقای نتانیاهو گفت: "در حال حاضر راهی برای تشکیل یک ائتلاف نمی‌بینم."

رقبای آقای نتانیاهو نگران هستند که اگر او در قدرت باقی بماند، تلاش خواهد کرد قانونی را برای کسب مصونیت قضایی در مجلس اسرائیل تصویب کند. او خود این اتهام را رد می‌کند.

بنیامین نتانیاهو ۷۱ ساله اولین نخست وزیر اسرائیل است که در دوره زمامداری محاکمه می‌شود. او طولانی‌ترین دوره ریاست دولت را در تاریخ اسرائیل در اختیار داشته است.