هشدار رهبر کره شمالی درباره بحران مشابه قحطی مرگبار دهه ۹۰

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از شهروندان این کشور خواسته تا خود را برای بحرانی "دشوار" آماده کنند. گروه‌های حقوق بشری هشدار داده‌اند که این کشور با کمبود شدید غذا و بی‌ثباتی اقتصادی روبرو است.

آقای کیم که در کنفرانسی حزبی صحبت می‌کرد، ظاهرا اوضاع کشور را با قحطی مرگبار در دهه ۱۹۹۰ مقایسه کرده است.

مرزهای کره شمالی به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا بسته شده است.

در نتیجه این اقدام تجارت با چین که حیات اقتصادی کشور به آن وابسته است، متوقف شد. علاوه بر این کره شمالی به خاطر برنامه‌های هسته‌ای با تحریم‌های اقتصادی بین المللی هم روبرو است.

رهبر کره شمالی در اظهاراتی کم‌سابقه، روز گذشته (پنج شنبه ۸ آوریل) وضعیت بحرانی را پذیرفت و با اشاره به 'قحطی ویرانگر مارس" از مقامات حزب خواست کاری انجام بدهند که مردم را "حتی به میزانی اندک" از این وضع نجات دهند.

کره شمالی در دهه ۱۹۹۰ با قحطی ویرانگری روبرو شد که به قحطی "مارس" مشهور است؛ زمانی که سقوط اتحاد جماهیر شوروی باعث شد کره شمالی در معرض کمبود کمک های ضروری قرار بگیرد. برآورد شده که حدود ۳ میلیون نفر در آن دوران جان خود را از دست دادند.

در اوایل هفته جاری، آقای کیم هشدار داد که این کشور با "بدترین وضعیت" و "چالش‌های بی‌شمار بی‌سابقه" روبرو است.

منبع تصویر، Reuters

اوضاع تا چه حد بد است؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ماههاست که هشدارهایی مبنی بر رویارویی مردم این کشور با مشکلات وجود دارد.

گزارش‌های مربوط به وضعیت دشوار مردم به ویژه از شهرهای نزدیک مرز چین می‌آید؛ جایی که قاچاق منبع درآمد بسیاری از مردم است.

گزارش شده که قیمت ذرت، منبع اصلی غذایی در اکثر مناطق روستایی کره شمالی، نوسان زیادی داشته و در مواردی قیمت یک کیلوگرم ذرت بیش از دستمزد یک ماه بوده است.

لینا یوون، از محققان دیده‌بان حقوق بشر اخیرا در گزارشی به نقل از منابعی ناشناس در داخل کشور گفته است که "تقریبا دو ماه است که به سختی غذایی از چین وارد کشور می‌شود".

"تعداد گدایان بسیار زیاد است. برخی از ساکنان نواحی مرزی از گرسنگی مرده‌اند و دیگر هیچ صابون، خمیر دندان یا باتری وجود ندارد."

توماس اوجیا کوینتانا، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر کره شمالی ماه گذشته در گزارشی درباره "بحران جدی غذا" که منجر به سوءتغدیه و قحطی در این کشورشده، هشدار داد.

"گزارش‌هایی درباره مرگ و میر ناشی از گرسنگی منتشر شده و همچنین افزایش تعداد کودکان و سالخوردگانی که به گدایی متوسل شده‌اند، زیرا خانواده‌ها قادر به حمایت از آن‌ها نیستند."

منبع تصویر، KCNA

چرا کره شمالی دچار مشکل شده است؟

اقتصاد کره شمالی که تحت کنترل دولت است، یکی از بسته‌ترین اقتصاد‌ها در جهان به‌شمار رفته و گفته می‌شود که بسیار ناکارآمد است.

هزینه‌های هنگفت برای حفظ ساختارهای نظامی و امنیتی باعث شده که بودجه کمی به مردم عادی اختصاص داده شود.

تحریم های اقتصادی بین المللی برای تحت فشار قرار دادن کره شمالی به منظور کنار گذاشتن فعالیت‌های هسته‌ای و همچنین بسته شدن مداوم مرزها برای جلوگیری از همه گیری کرونا، این وضعیت را بدتر کرده است.

از اوایل سال گذشته میلادی (۲۰۲۰)، تجارت با چین که تامین کننده منابع اساسی این کشور بوده، قطع شده است.

کره شمالی مدعی است که بستن مرزهایش باعث شده که در این کشور موردی از ابتلا به کووید وجود نداشته باشد، هرچند که تحلیلگران درمورد این ادعا تردید دارند.