فوران آتشفشان هزاران سکنه جزیره حوزه کارائیب را متواری کرد

از صبح جمعه، نهم آوریل، دو فوران انفجاری در آتشفشان سولفیر ثبت شده است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

از صبح جمعه، نهم آوریل، دو فوران انفجاری در آتشفشان سولفیر ثبت شده است

فوران کوه اتشفشان لا سوفیر در جزیره سنت وینسنت دریای کارائیب موجب پرتاب گدازه‌های داغ تا ارتفاع ۶ کیلومتری شده و حدود ۱۶ هزار سکنه مناطق اطراف را ناچار به تخلیه فوری کرده است.

این کوه آتشفشان برای دهه‌ها خاموش بود اما نخستین نشانه‌های فعال شدن مجدد آن در ماه دسامبر گذشته مشاهده شد. این فعالیت‌ها از هفته گذشته رو به فزونی گذاشت تا رالف گونسالوس روز گذشته، پنجشنبه هشتم اوریل، دستور تخلیه هزاران نفر از ساکنان "مناطق قرمز" اطراف این کوه را صادر کرد.

سازمان مدیریت سوانح طبیعی جزیره سنت وینسنت گفته دامنه خاکستر و گدازه‌های پرتاب شده از دهانه این آتش‌فشان تا فرودگاه بین‌المللی آرگیل فرا رفته است.

آخرین باری که این آتش‌فشان فعال شده بود به سال ۱۹۷۹ (۴۲ سال پیش) باز می‌گردد. اما از ماه دسامبر ساکنان اطراف آن گزارش کردند که صداهای مهیبی از زمین می‌شوند و از دهانه آن هم بخار و دود بلند شد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

هزاران نفر از ساکنان مناطق قرمز به کشتی‌های بزرگ تفریحی اطراف جزیره یا مناطق امن‌تر منتقل شده‌اند

این اوج گیری فعالیت‌ها تا به آنجا ادامه یافت که عصر روز گذشته، پنجشنبه، با مشاهده مواد مذاب در دهانه آن تقریبا مسجل شد که لا سوفیر کاملا فعال شده و در آستانه فوران است.

در واکنش به آن، همان دیروز عصر نخست‌وزیر جزیره سنت وینسنت دستور تخلیه مناطق اطراف این کوه را صادر کرد.

تنها چند ساعت بعد، یعنی حدود ساعت ۹ صبح امروز، جمعه نهم آوریل، مرکز زمین‌شناسی دانشگاه وست ایندیز از ثبت "فوران انفجاری" در دهانه این آتش‌فشان خبر داد.

هزاران سکنه مناطق اطراف به کشتی‌های بزرگ تفریحی اطراف جزیره و مناطق ایمن‌تر آن منتقل شده‌اند.

منبع تصویر، @Mz_Collis

توضیح تصویر،

خانه‌های اطراف این کوه دستور تخلیه دریافت کرده‌اند

عصر جمعه هم یک انفجار دیگر و پرتاب گدازه‌ها ثبت شد و این در حالی بود که عملیات تخلیه سکنه که از عصر پنجشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد.

آخرین فوران این آتشفشان در سال ۱۹۷۹ حدود ۱۰۰ میلیون دلار خسارت به بار آورد.

فاجعه‌بارترین آتشفشان ثبت شده در سال ۱۹۰۲ روی داد که حدود ۱۰۰۰ کشته بر جای گذاشت.

در همین حال، یک رسانه محلی گزارش کرده آتشفشان مونت‌پولیه در جزیره مارتینیک در شمال جزیره سنت‌وینسنت هم افزایش فعالیت نشان داده است.