آخرین‌های کرونا؛ بی‌عدالتی در دسترسی جهانی به واکسن و نزدیک شدن نرخ ابتلای کرونا در کانادا به آمریکا

در برزیل که رئیس‌جمهوری آن همچنان در برابر توصیه‌های متخصصان مقاومت می‌کند، رکورد ۴۰۰۰ مرگ در یک روز ثبت شده است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

در برزیل که رئیس‌جمهوری آن همچنان در برابر توصیه‌های متخصصان مقاومت می‌کند، رکورد ۴۰۰۰ مرگ در یک روز ثبت شده است

با ورود به یکصدمین روز سال ۲۰۲۱، کرونا و پیامدهای آن همچنان سرتیتر اخبار جهان است. سازمان جهانی بهداشت با اشاره به همین روز - شنبه ۱۰ آوریل- از نابرابری در توزیع واکسن میان کشورهای متمول و فقیر گلایه کرده و همزمان اتحادیه اروپا از رسیدگی به موارد لخته خون این بار در میان دریافت‌کنندگان واکسن شرکت جانسون و جانسون خبر داده است. همزمان در کانادا که حدودا ۱۰ برابر جمعیت مردم این کشور واکسن کرونا خریداری کرده، روند آهسته واکسیناسیون باعث شده گونه‌های جدید ویروس کرونا با شتاب بیشتری گسترش پیدا کنند به طوری که در تورنتو، پر جمعیت ترین شهر کانادا، محدودیت‌های آمد و شد یک بار دیگر به شکل حداکثری به اجرا گذاشته شده و مدارس تعطیل و مراکز تجاری غیرضروری بسته شده است.

روز جمعه، نهم آوریل، دکتر تدروس گبریسیوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت هدف او برای آغاز دریافت واکسن کرونا از سوی همه کشورهای جهان طی ۱۰۰ روز نخست سال جاری میلادی برآورده نخواهد شد چرا که هنوز ۱۴ کشور جهان حتی یک دوز واکسن کرونا هم دریافت نکرده‌اند.

به گفته این مقام سازمان ملل متحد، نابرابری و شکاف میان توزیع واکسن در کشورهای متمول و فقیر، بسیار نابرابر و ناعادلانه است.

به گزارش سازمان ملل در حالی که در کشورهای متمول تقریبا از هر ۴ نفر یکی واکسن زده، در کشورهای فقیر این آمار یک در میان ۵۰۰ نفر است.

کوواکس، مکانیسمی بین‌المللی که برای توزیع واکسن کرونا به کشورهای فقیر و در حال توسعه ایجاد شده برآورد کرده بود که تا روز دهم آوریل که یکصدمین روز سال ۲۰۲۱ است ۱۰۰ میلیون دوز واکسن به کشورهایی که هنوز تولید ملی ندارند ارسال کند اما تاکنون تنها توانسته ۳۸ میلیون دوز توزیع کند.

در تحولی دیگر، نهاد پزشکی اتحادیه اروپا گفته به گزارش‌ها درباره به وجود آمدن لخته خون در پی تزریق واکسن تولیدی شرکت جانسون و جانسون رسیدگی می‌کند.

بنابر گزارش این نهاد تاکنون ۴ مورد لخته شدن خون که یکی از آنها در دوره آزمایش بالینی واکسن و سه مورد دیگر در جریان تزریق این واکسن در آمریکا روی داده دریافت کرده و آنها را پیگری خواهد کرد.

یکی از این ۴ مورد، مرگ‌بار شده است. آمریکا تا کنون ۵ میلیون دوز واکسن جانسون و جانسون به مردم این کشور تزریق کرده است. شرکت داروسازی جانسون و جانسون و اتحادیه اروپا می‌گویند هنوز هیچ شواهدی مبنی بر ارتباط میان این موارد لخته خون و تزریق واکسن پیدا نشده است.

اتحادیه اروپا هم برای واکسن جانسون و جانسون مجوز اضطراری صادر کرده اما به علت مشکلاتی که در تولید به موقع آن به وجود آمده هنوز سفارش عمده‌ای دریافت نکرده است.

همزمان در آمریکا رسانه‌ها می‌گویند توزیع واکسن جانسون و جانسون در آمریکا طی هفته پیش رو با مشکل روبرو خواهد شد چرا که یکی از کارخانه‌های تولید این واکسن، واقع در شهر بالتیمور، دچار اشتباه شده و ناچار است حدود ۱۵ میلیون دوز تولیدی را کنار بگذارد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در تورنتو، استادیوم هاکی روی یخ به مرکز بزرگ تزریق واکسن کرونا اختصاص یافته و امید می‌رود روند تزریق واکسن در روزهای آینده شتاب گیرد

شتاب سرایت ویروس از سرعت واکسیناسیون در کانادا پیشی گرفته است

روند کند تزریق واکسن در کانادا باعث شده نرخ ابتلا به این ویروس، به ویژه گونه‌های جهش یافته بریتانیایی، آفریقای جنوبی و برزیلی آن در این کشور افزایش یابد به طوری که پیش‌بینی شده نرخ ابتلا در کانادا به زودی برابر با آمریکا شود و بلکه از آن بالا بزند.

در استان انتاریو که بیش از ۱۴ میلیون جمعیت دارد، دولت یک بار دیگر قرنطینه و محدودیت‌های سراسری و جدی را آغاز کرده. کارشناسان می‌گویند با روند کند واکسیناسیون، چاره‌ای جز کم کردن ارتباطات اجتماعی با هدف کنترل شیوع ویروس وجود ندارد.

نرخ ابتلا در کانادا هم اکنون حدود ۱۸۰ مورد در یک میلیون نفر است. این نرخ در آمریکا این روزها حدود ۱۹۶ مورد در یک میلیون نفر است؛ آماری امیدوارکننده برای این کشور که در ماه ژانویه ۷۰۰ مورد در یک میلیون نفر را ثبت کرده بود.

کانادا تاکنون بیش از یک میلیون مبتلا به کووید۱۹ و ۲۳ هزار مرگ مرتبط با کرونا را ثبت کرده است.