درگذشت شاهزاده فیلیپ؛ ابراز همدردی سران جهان با خانواده سلطنتی بریتانیا

شاهزاده فیلیپ

بریتانیا و خانواده سلطنتی وارد دومین روز عزاداری برای شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه بریتانیا می‌شوند. دوک ادینبورگ که بیش از هفتاد سال در کنار ملکه الیزابت دوم بود، روز جمعه در آرامش در قلعه ویندزور درگذشت.

امروز اواسط ظهر، قرار است ۴۱ توپ به احترام همسر ملکه بریتانیا در لندن، بلفاست، ادینبورگ و کاردیف و همچنین در جبل الطارق و در دریا شلیک شوند.

پرچم‌ها تا زمان تشییع جنازه به حالت نیمه افراشته به اهتزاز در خواهند آمد. زنگ کلیساها هم در سراسر کشور امروز به صدا در خواهند آمد.

پس از اعلام درگذشت شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبورگ، رهبران کشورها از سراسر جهان با خانواده سلطنتی ابراز همدردی کرده و تسلیت گفته‌اند.

قرار است دربار بریتانیا جزئیات مراسم خاکسپاری شاهزاده فیلیپ را به زودی اعلام کند. پیشتر قرار بود این مراسم با حضور ۸۰۰ مهمان برگزار شود اما به دلیل محدودیت‌های وضع شده به خاطر همه‌گیری کرونا، این برنامه تغییر کرده است.

مراسم در کلیسای سنت جورج در ویندزور برگزار می‌شود و تابوت او برای ادای احترام عموم در کلیسا قرار داده نخواهد شد.

ملکه و شاهزاده فیلیپ

منبع تصویر، Getty Images

از مردم خواسته شده به خاطر همه‌گیری از حضور در محل برگزاری مراسم خودداری کنند. در وب سایت خانواده سلطنتی دفتر یادبود اینترنتی برای تسلیت باز شده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا و پسر بزرگ شاهزاده فیلیپ روز جمعه وارد قصر ویندزور شده است. او گفته است "انرژی و حمایت پدرش از ملکه الیزابت، حیرت انگیز و جاودانی بود."

شاهزاده هری، نوه ملکه بریتانیا هم که اکنون به همراه همسرش مگان مارکل در آمریکا است، در بیانیه‌ای از شاهزاده فیلیپ تقدیر و ستایش کرده است.

شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه الیزابت دوم جمعه ۹ آوریل، در ۹۹ سالگی درگذشت.

شاهزاده فیلیپ در سال ۱۹۴۷ با شاهدخت الیزابت، پنج سال پیش از آن که ملکه بریتانیا شود، ازدواج کرد. او طولانی‌ترین دوره را به عنوان همسر سلطنتی در تاریخ بریتانیا سر کرد.

فیلیپ، ۱۰ ژوئن سال ۱۹۲۱ میلادی در جزیره یونانی کورفو به دنیا آمد. اندرو، پدر فیلیپ، شاهزاده یونان و دانمارک، پسر کوچکتر شاه جورج اول یونانی‌ها بود و مادرش آلیس که شاهدخت باتنبرگ خوانده می‌شد، دختر لرد لوئیس مونتباتن و نواده ملکه ویکتوریا بود.

دوک با تعدادی از خانواده‌های سلطنتی سابق یا فعلی اروپا ارتباط خونی داشت و بسیاری از اعضای این خانواده‌ها درگذشت او را تسلیت گفته‌اند.

بسیاری از کسانی که ادای احترام کرده‌اند، دوک را به خاطر فعالیتش در طرح‌‍‌هایی برای کمک به جوانان و وقف زندگی خود در جهت آرمان‌های مختلف مربوط به خدمات عمومی، تحسین کرده‌اند.