بایدن کمیسیونی برای بررسی تغییر در دیوان عالی آمریکا ایجاد کرد

دیوان عالی آمریکا، بالاترین نهاد قضایی این کشور است

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

دیوان عالی آمریکا، بالاترین نهاد قضایی این کشور است

میچ مک کانل، رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنای آمریکا تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور را برای ایجاد کمیسیونی ویژه برای بررسی تغییرات احتمالی در دیوان عالی این کشور مورد حمله قرار داده است.

آقای مک کانل این اقدام را نقض مستقیم استقلال قوه قضاییه دانسته است.

روز گذشته آقای بایدن کمیسیونی تخصصی ایجاد کرد تا احتمال اصلاحات در دیوان عالی را که بالاترین نهاد قضایی کشور است، بررسی کند. این کمیسیون متشکل از ۳۶ نفر است

درخواست‌های زیادی در بین دموکرات‌ها مبنی بر تجدید ساختار دیوان عالی وجود دارد. این درخواست‌ها پس از تغییر موازنه این نهاد در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ افزایش یافته است.

آقای ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش سه قاضی برای دیوان عالی منصوب کرد. در حال حاضر۶ قاضی از ۹ قاضی دیوان عالی گرایشات محافظه‌کارانه دارند.

بحث‌های زیادی در ماههای گذشته صورت گرفته مبنی بر این که آیا دموکرات‌ها باید به دنبال گسترش دیوان عالی و افزایش تعداد قضات از نه نفر فعلی باشند یا نه.

آقای بایدن نگفته است که آیا از افزایش تعداد قضات حمایت می‌کند یا نه.

انتظار می‌رود که این کمیسیون ظرف شش ماه گزارشی را ارائه کند.

چرا دیوان عالی مهم است؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دیوان عالی آمریکا، بالاترین نهاد قضایی این کشور است. بسیاری از دعواهای حقوقی ایالت‌ها با دولت فدرال در این دادگاه حل می‌شود. همین‌طور بسیاری از دعواهای حقوقی افراد با قوانین و تصمیم‌های دولتی و قضایی.

مثلا اگر فرد، گروه یا ایالتی از رای یک دادگاه فدرال راضی نباشد، می‌تواند به دیوان عالی شکایت ببرد و ممکن است که دیوان عالی آن پرونده را در دست بگیرد. اگر دیوان عالی پرونده را بپذیرد رایش رای نهایی خواهد بود. اگر نه که رای دادگاه پایین‌تر (دادگاه تجدیدنظر فدرال) رای نهایی خواهد بود.

نمونه‌ای از پرونده‌ای که دیوان عالی در آن وارد شده، پرونده فرمان ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور عمدتا مسلمان به آمریکا بود.

در آن پرونده ایالت هاوایی آمریکا از دولت فدرال شکایت کرده بود.

دیوان عالی در پرونده ازدواج همجنس‌گرایان هم وارد شد و مخالف دولت‌های ایالتی رای داد که مخالف ازدواج همجنس‌گرایان بودند.

قاضی‌های دیوان عالی را روسای جمهوری آمریکا انتخاب می‌کنند و با رای اعتماد سناتورها، به صورت رسمی برای این سمت انتخاب می‌شوند.

این قضات کرسی خود را به طور مادام العمر در دست دارند و تا هنگامی که خود تصمیم به استعفا نگیرند یا کنگره آمریکا آنها را استیضاح نکند، می‌توانند در این کرسی باقی بمانند.

روسای جمهوری آمریکا از هر دو حزب سیاسی ترجیح می‌دهند که وقتی اکثریت سنا را در دست دارند نامزد مورد نظر خود را برای عضویت در دیوان عالی معرفی کنند، تا راحت‌تر بتوانند یک قاضی که به نظرات آنها نزدیک‌تر است را به دادگاه بفرستند.