شورش‌های بلفاست؛ زخمی شدن ۱۴ پلیس دیگر در خشونت‌های شبانه

ایرلند

در پی یک شب دیگر از ناآرامی‌ها در بلفاست، ایرلند شمالی، ۱۴ نفر دیگر از نیروهای پلیس مجروح شدند. پلیس در این ناحیه خواستار آرامش شد.

این دوازدهمین شب خشونت‌ها در ایرلند شمالی است. شمار پلیس‌های زخمی به ۸۸ نفر رسیده است.

شماری از هواداران دولت بریتانیا از شکل‌گیری موانع تجاری میان ایرلند شمالی و دیگر مناطق بریتانیا خشمگین هستند و ناآرامی‌های بلفاست با بالا گرفتن این نارضایتی‌ها بروز کرده است.

در یک سوی آن جمهوری‌خواهانی هستند که از پیوستن ایرلند شمالی به جمهوری ایرلند طرفداری می‌کنند و عمدتا پیشینه کاتولیک دارند، و در سوی دیگر وفاداران به پادشاهی متحده بریتانیا که عمدتا پیشینه پروتستان دارند.

بیشتر بخوانید:

دیشب، خودرویی که در آتش می‌سوخت به سمت خودروی "لند رور" پلیس رانده شد و پرتابه‌هایی به سمت ناحیه وفاداران"تایگرز بی" پرتاب شد و سطل آشغال‌ها به آتش کشیده شد. در این ناحیه، وفاداران به پادشاهی بریتانیا هستند که به وفاداران تایگرز بی مشهورند.

همچنین کوکتل مولوتوف و آجرهایی در ناحیه "نیولاج" به سمت پلیس پرتاب شد. این درحالیست که پنج‌شنبه شب، پلیس برای اولین بار در شش سال اخیر، با ماشین‌های آب‌پاش در خیابان صف‌آرایی کرد.

توضیح تصویر،

با پرتابه و آجر به پلیس حمله شد

مشاهدات کوین شارکی، گزارشگر

جمعه شب، بدترین شب از لحاظ خشونت در ناحیه "تایگرز بی" بود و شورش علیه پلیس ساعت‌ها طول کشید.

کوکتول‌مولوتوف و آجر به سمت پلیس پرتاب شد و در اثر آن، دو پلیس دیده شدند که درحالی که مجروح بودند، به خودروهای خود منتقل شدند.

در ناحیه مجاور، در "نیو لاج"، پلیس نیز مورد حمله قرار گرفت اما شورش پراکنده‌تر بود. ساعاتی پیش از حمله یازده شب، به پلیس حمله شد و سپس در این ناحیه آرامش طولانی حاکم بود.

پلییس برای جلوگیری از برخورد دو گروه (که عموما به گروه‌های کاتولیک و پروتستان معروف هستند)، یک منطقه حائل به طول چند صد متر درست کرده بود.

توضیح تصویر،

پلیس از سگ‌های تعلیم دیده خود کمک گرفت

اما هر دو گروه به صف نیروهای پلیس که آنها را از هم جدا کرده بود، حمله کردند.

پلیس در این دو منطقه سراسر شامگاه و شب گذشته، عملیات بزرگی انجام داد.

طی خشونت مدوام در ناحیه "بی تایگر" سگ‌های پلیس برای کمک به عملیات علیه شورشی‌ها به صحنه آورده شدند.

در همین حال، شامگاه جمعه، پلیس حضور پررنگی درناحیه "بالی سالی" در کولریان داشت؛ زمانی که شمار کوچکی از مردم، غالبا جوان، در مرکز خیابانی که به مناطق مسکونی منتهی می‌شد، آتش روشن کرده بود.

این خیابان، چند ساعتی مسدود و مسیرهای فرعی برای عبور و مرور در نظر گرفته شد.

سابقه اختلافات کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها در ایرلند

منازعه ایرلند ریشه تاریخی فرقه‌ای و سیاسی بر سر موقعیت سیاسی ایرلند شمالی داشت. اقلیت پروتستان‌ می‌خواستند بخشی از پادشاهی بریتانیا بمانند، در حالی که اکثریت کاتولیک‌ می‌خواستند از بریتانیا جدا و به جمهوری ایرلند یکپارچه بپیوندد.

در پی دهه‎ها درگیری، سرانجام توافقنامه "صلح بلفاست" یا "جمعه نیک" روز دهم آوریل ۱۹۹۸ بین بریتانیا و جمهوری ایرلند و احزاب سیاسی ایرلند شمالی به امضا رسید. توافق صلح به بیش از سی سال مبارزه مسلحانه 'ارتش سری جمهوریخواه ' ایرلند با ارتش بریتانیا پایان داد و آتش‌بس بین دسته‌های شبه‌نظامی پروتستان و کاتولیک را برقرار کرد.