انتقاد اردوغان از تحرکات روسیه در شرق اوکراین

اردوغان می گوید ترکیه از اوکراین حمایت می کند

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

اردوغان می گوید ترکیه از اوکراین حمایت می کند

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه خواهان توقف ''تحرکات نگران کننده '' در شرق اوکراین شده است.

آقای اردوغان شنبه در استانبول در دیدار با ولودمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین، از آمادگی ترکیه برای کمک به این کشور خبر داد.

دیدار آقای اردوغان با آقای زلنسکی هم زمان با بالا گرفتن تنش میان اوکراین و روسیه بر سر منطقه دونباس در شرق اوکراین برگزار شد.

اوکراین از افزایش تحرکات نظامی روسیه در روزهای اخیر و اعزام سرباز به مناطق مرزی ابراز نگرانی کرده است.

اوکراین همچنین نگران افزایش درگیری ها میان جدایی طلبان مورد حمایت روسیه در دونباس با نظامیان این کشور در خط حایل میان این نیروهای نظامی است.

آقای اردوغان پس از سه ساعت دیدار با ولودمیر زلنسکی در یک کنفرانس مطبوعاتی ابراز امیدواری کرد که این تنش به صورت مسالمت آمیز و بر اساس قوانین بین المللی و احترام به تمامیت ارضی اوکراین به پایان برسد.

آقای اردوغان گفت:‌ ''امیدواریم که افزایش نگران کننده تنش ها هر چه زودتر به پایان برسد، آتش بس ادامه پیدا کند و مخاصمات از طریق گفت و گو و طبق توافق مینسک به پایان برسد. ''

جنگ در منطقه دونباس در پی امضای یک توافق نامه در سال ۲۰۱۵ در مینسک، پایتخت بلاروس به پایان رسید ولی زد و خوردهای پراکنده همچنان در منطقه گزارش می شود.

آقای اردوغان همچنین تاکید کرد که روسیه ضمیمه شدن کریمه به خاک روسیه را به رسمیت نمی شناسد.

ولودمیر زلنسکی نیز در سخنانی بر هماهنگی مواضع آنکارا و کی اف بر سر تهدیدها در منطقه دریای سیاه و نحوه پاسخ گویی به آنها تاکید کرد.