جو بایدن وعده کمک برای بازسازی غزه را داد

جو بایدن

منبع تصویر، Reuters

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا وعده کمک برای بازسازی غزه در مناطق فلسطینی را داده است.

یازده روز حملات هوایی اسرائیل به این منطقه خسارات گسترده‌ای به آن وارد کرده است. در جریان این حملات، که بیش از ۲۵۰ نفر کشته شدند، صدها خانه ویران شد.

مقام‌های فلسطینی می‌گویند ده‌ها میلیون دلار برای بازسازی این خانه‌ها مورد نیاز است.

مقام‌های سازمان ملل متحد در غزه نسبت به بدتر شدن وضعیت این منطقه پس از خشونت‌های یازده روزه اخیر خبر داده‌اند. اگرچه در حال حاضر آتش بس در منطقه اعلام شده اما مقامات می‌گویند بازسازی آنچه خراب شده سال‌ها زمان و میلیون‌ها دلار هزینه خواهد برد.

اولین کمک‌های خارجی برای غزه روز جمعه وارد این منطقه شد.

آقای بایدن در سخنان خود به غیر از وعده برای بازسازی غزه، بر راه حل دو کشور مستقل اسرائیلی و فلسطینی تاکید کرد و آنها را تنها راه برای حل بحران دانست.

شماری از اعضای حزب دموکرات آمریکا خواهان آن هستند که آقای بایدن موضع سفت و سخت‌تری در قبال اسرائیل اخذ کند. تحلیلگران می‌گویند حزب دموکرات و اعضای آن به خصوص جوان‌ترها نگاه انتقادی به اسرائیل پیدا کرده‌اند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای بایدن گفته است که در صحبت با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تاکید کرده که به فلسطینیان بیت‌المقدس باید احترام گذاشته شود.

آقای بایدن گفت ایالات متحده "اصرار دارد که با شهروندان اسرائیلی، اعم از عرب یا یهودی باید برخورد برابری شود."

رئیس‌جمهوری آمریکا در عین حال تاکید کرد "هیچ تغییری در تعهد من نسبت به امنیت اسرائیل به وجود نیامده است" و افزود تا زمانی که کشورهای منطقه "به صراحت" موجودیت اسرائیل را به رسمیت نشناسد، "صلحی به دست نخواهد آمد."

پس از آتش بس اعلام شده میان اسرائیل و حماس، هزاران فلسطینی با خرابی‌هایی مواجه هستند که به گفته مقامات، بازسازی آن سال‌ها طول خواهد کشید.

سازمان جهانی بهداشت خواهان تشکیل یک کریدور برای خروج زخمی‌ها از غزه شده است.

برای سال‌ها، غزه با محدودیت‌های شدید اعمال شده از سوی اسرائیل و مصر برای عبور و مرور مردم و کالاها مواجه بوده، هر دو کشور نگران دسترسی حماس به سلاح هستند.

به رغم آتش‌بس اعلام شده در غزه، روز جمعه درگیری بین نیروهای امنیتی اسرائیل و فلسطینی‌ها در محوطه حرم شریف در بیت‌المقدس شرقی ادامه داشت.